• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ’NDEN PANEL

GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ’NDEN PANEL

 

“AĞACIN İLHAM VERDİĞİ TASARIMLAR”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının açılışını “Ağacın İlham Verdiği Tasarımlar” konulu panelle yaptı. Üniversite – sanayi iş birliği çalışmaları çerçevesinde düzenlenen panel, İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Moderatörlüğünü İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Parisa Göker’in üstendiği panele konuşmacı olarak; GSTF Dekan Vekili ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Yıldız Entegre A.Ş yetkilileri İsmail Öztürk ve Kaan Çağrı Nevruz ile endüstriyel tasarımcı Eyüp Atalay katıldı.

Paneldeki sunumuna Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi hakkında bilgi vererek başlayan Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Fakültenin ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü ile ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Dünyada ormanların toplam karasal alanın %31’ini kapladığını belirten Yılmaz, ülkemizde bu oranın %26 olduğunu ifade etti. Yılmaz, bu orman alanlarından her yıl ortalama 10 milyon metreküp endüstriyel odun üretimi yapıldığını, yaklaşık 300.000 kişiye istihdam sağlanarak 19 milyar dolar değerinde bir katma değer oluşturan ahşap ürünleri ve mobilya sektörlerinin, endüstriyel tasarım konusunda ülkemizin en aktif sektörleri arasında yer aldığının altını çizdi. Yılmaz ayrıca, orman ürünleri sektöründe estetik, ergonomi ve görsellik gibi unsurların ana rekabet kriterleri olması nedeni ile yoğun bir iç mimar ve endüstri ürünleri tasarımcısı desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Yıldız Entegre A.Ş yetkilileri İsmail Öztürk ve Kaan Çağrı Nevruz paneldeki sunumlarında; ağaç mamulleri ve orman ürünleri sanayiinin gelişimi, sektörün Türkiye’deki durumu, Yıldız Entegre A.Ş.’nin bünyesinde bulunan ürünler, ağaçtan suntalama üretim aşamaları ve ürünlerin doğaya ve insan sağlığına zararsız olması için yürütülen çalışmalar hakkında dinleyicilere bilgi verdiler. Yıldızlar Holding’in yatırımlarından da bahseden Öztürk ve Nevruz, firmanın 2015 yılında Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 38’inci sırada yer aldığını belirttiler. Firma yetkilileri, sektörde endüstriyel tasarıma olan ilginin her geçen gün arttığını, bu artışla birlikte yenilikçi ve özgün ürünler ortaya koyma konusunda yürütülen çalışmalara hız verildiğini ifade ettiler.

Endüstriyel Tasarımcı Eyüp Atalay ise panelde gerçekleştirdiği sunumunda; ahşabın tasarımdaki yeri, tasarım süreçleri, endüstriyel tasarımda mobilyanın önemi, bir tasarımcı olarak mobilya sektörünü seçmesinin sebepleri ve tasarımcıların üzerine düşen sorumluluklar konularındaki düşüncelerini öğrencilerle paylaştı. Aynı zamanda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde misafir öğretim elemanı olarak görev yapan Atalay, genç tasarımcı adaylarına meslek ve sektörle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Panel, Yıldız Entegre A.Ş ürünlerinin tanıtıldığı standın gezilmesi ve kokteylin ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam