Hac Kurası Çıkmayanları, Başkanlığımız Hacca Gönderiyor

Hac Kurası Çıkmayanları, Başkanlığımız Hacca Gönderiyor

 

                İl Müftüsü Necati Tayyar Taş, hacı adaylarının hac ziyareti hazırlığı sırasında yapmaları gerekenler konusunda gazetemize açıklamada bulundu. İl Müftüsü Taş, çekilen hac kurası sonrasında kayıtların Pazartesi günü başlayacağını ve 15 gün süreceğini söyledi. 
                İl Müftüsü Taş gazetemize yaptığı açıklamada, hacı adaylarının verilen seminerlere katılmadıklarını aktardı ve hacca hazırlanma aşamasında seminerlerin çok önemli olduğunu belirtti. Taş'ın açıklaması şu şekilde:
"7 sene müracaat ettiği halde hac çıkmayanları başkanlığımız hacca gönderiyor"
               "Hac kuraları çekildi. Kurada ismi çıkanlar Pazartesi'den itibaren müftülüğe gelecekler, bilgilerini alacaklar. Diyanetle gitmek isteyenler müftülüklere müracaat edecek, kayıtlarını yaptıracak. Diyanetle gitmek istemeyenler nereyle gitmek istiyorlarsa oralara müracaat edecekler. Bu süreç 15 gün devam edecek, ondan sonra bitecek. İkinci, üçüncü, dördüncü fasıl yedek kuralarında olabileceğini umuyoruz. Hac, bir şans. Bu sene kişi müracaat etmiştir çıkmıştır. İki, üç, dört, beş, altı seneden beri müracaat ediyordur, çıkmamıştır. Bu Allah'ın bir davet işidir. Nasiptir, Mevla davet edecek siz gideceksiniz. Kurada çıkmayanlarda üzülmesinler, başkanlığımızın bir taahhüdü var. 7 sene müracaat ettiği halde hac kurası çıkmayanı hacca götürüyor. Onlarda sabırlı olsunlar, her şeyde bir hayır var. "Kaç seneden beri müracaat ediyoruz, çıkmadı" diye üzülmeye, ağlamaya, dövünmeye gerek yok. Çünkü duyuyorum bazen üzülüyorlar. Arzudur tabi bu, "Müracaat ettim çıksın", demek. Ama nasip değilse olmuyor. Çıkmamasında da bir hayır var deyip tevekkül içinde olmak, sabırlı olmak, "İnşallah çıktığı zaman giderim" demek daha güzel. Elimizden başka bir şey gelmiyor.
'Hac seminerlerinde arzu ettiğimiz talebi görmüyoruz'
             Hac kayıtları bittikten sonra hac seminerlerimiz başlayacak. Hacca gitmek için kayıtlarını yaptıranları sık sık seminerlere alacağız. "Ben bu sene hacca gidiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl hazırlanmalıyım?" diyen herkese bulunduğu yerde, ilçede hatta köyde isterlerse seminer vereceğiz, yeter ki insanımız bunu istesin. Biz bu eğitimleri senelerdir yapıyoruz, hacı adayları eğitimlere katılmıyor. Seminerler ücretsiz, hacca gidecekler, gelip öğrensinler, hac konusunda bilinçli olsunlar istiyoruz. Sık sık yapılan bu seminerlerde arzu ettiğimiz talebi görmüyoruz. Halbuki bu kurslarda çok becerikli arkadaşlarımız konuyu anlatarak, kişileri hacca hazırlıyor. Hacca konsantre ediyorlar, bilmediklerini öğretiyorlar.
'Hac hazırlığında önemli olan ruhi hazırlık'
Fiziki hazırlık konusunda hiçbir sıkıntıları yok, ruhi hazırlıklarda sıkıntı yaşamasınlar istiyoruz. Ama ruhi hazırlıktan ziyade fiziki hazırlıklara çok itibar ediyoruz. Giyeceğimiz gömlekler, eşarplar, terlikler hepsi hazır, ama aslında mühim olan diğeri. Diğerini öğrenmek lazım ki yaptığınızı bilerek yapın. Bir iş bilerek yapılırsa daha çok bereketli olur değil mi? bu konuda hacı adaylarına serzenişim var. Hacı adaylarımız bu serzenişimi duysun, bari bu sene hacca müracaat edenler bu serzenişime muhatap olmadan bu seminerler gelsinler. Gelsinler ki biz onları hacca hazırlayalım."
ZEYNEP KILBAHRİ
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. ÇIKMADI – 2007 YILINDAN BU YANA AİLEME ÇIKMADI.ELBETTE HER YIL UMUTLA BEKLEYİP ÜZÜLÜYORLAR.HATTA EPEY BİR HASTA YATIYORLAR ÜZÜNTÜDEN.BU KURA SİSTEMİ ÇOK YANLIŞ BİR DURUM.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam