• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HALİL ELDEMİR CELAL HOCA’YI MECLİSTE ANDI

HALİL ELDEMİR CELAL HOCA’YI MECLİSTE ANDI

 

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir İmam Hatip Okullarının kurulmasında büyük emeği olduğunu belirttiği Mahmut Celalettin Ökten’i (Celal Hoca) mecliste yaptığı konuşmayla andı. Halil Eldemir yaptığı konuşmada; “21 Kasım 1961 tarihinde darı bekaya irtihal eden Celal Hocamızın vefatının yıldönümü. İmam Hatip okullarının fikir önderi, derin ilim, irfan ve imanını vatan evlatlarına aşılamayı bütün ömrü boyunca kendine şiar edinen Mahmut Celalettin Ökten Hocamızı rahmetle anıyorum. Bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak kendisini hayırla yad ediyorum. Allah mekanını cennet eylesin” ifadelerini kullanarak duyduğu minneti dile getirdi.

CELALETTİN ÖKTEN KİMDİR?
Hayatı boyunca imam hatip okullarının açılması ve yaygınlaşması için mücadele eden ve Türkiye’nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü unvanını alan Mahmut Celalettin Ökten, ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince düzenlenen ödül töreniyle anılıyor.
Trabzon’da 1882 yılında dünyaya gelen Ökten, küçük yaşta önce babasını, sonra da annesini kaybetti. Bunun üzerine babaannesinin himayesinde hafızlığını yapan Ökten, bu şekilde ilk eğitimini de tamamlamış oldu.
Daha sonra Darülfünun Edebiyat Şubesinden 1911’de mezun olan Celalettin Ökten, ardından İstanbul’da öğretmen olarak göreve başladı. İlmi bilgisi ve olgun kişiliği sayesinde kısa zamanda “Celal Hoca” unvanıyla anılmaya başlanan Ökten, kentin çeşitli okullarında edebiyat, felsefe ve mantık dersleri verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam