Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Halk Kütüphanesi, öğretirken eğlendiriyor
Sosyal Medyada Paylaş
20 Ocak 2014
admin

Halk Kütüphanesi, öğretirken eğlendiriyor

Yapılan faaliyetle, kütüphanenin sadece kitap alışverişi yapılan bir yer olmadığı sergilenirken, çocukların gelişimi için her türlü imkânı sağlamaya devam ediliyor. Daha önce, kütüphanedeki her tür basılı ve görsel yayınlar ile sanat köşesindeki tablolar ödünç olarak veriliyordu. Artık ödünç verilen bu materyallerin arasına oyun ve oyuncaklar da eklendi. Ülkemizde çok az sayıda örneği bulunan oyun ve oyuncak bölümü kütüphanenin çocuk bölümünde hizmet veriyor. Bu imkânlardan yararlanmak isteyen çocukların kütüphane üyesi olarak velileriyle beraber gelmeleri yeterli oluyor.

Maddi imkânsızlıklardan dolayı istedikleri oyuncakları alamayan çocuklara sunulan bu çok değerli fırsattan çocuklar da son derece memnun. Salt bilgi eğitiminin yanında oyun zamanını da ihmal etmeyen kütüphane, çocuğun yaşına ve gelişimine uygun eğitim materyallerinin sağlanmasını aynı zamanda da,  çocuklara erken yaşlardan itibaren kütüphaneye gitme ve kullanma kültürünün kazandırılmasını sağlıyor. Kütüphane 2012 yılından itibaren her hafta Cuma günü saat 16.00’dan sonra çocuklara yönelik el becerisi kazandırma etkinliği düzenleyerek de farklı materyallerle çalışmalar yapıyor. Zamanlarının çoğunu derslerine ve sınavlarına çalışmakla geçiren çocuklar, kalan zamanlarında kütüphanenin oyun bölümünden istedikleri gibi faydalanabiliyorlar.

 

“Parayla alamadığımız oyuncakları ödünç alabiliyoruz”

 

Her yaştan, her kesimden insanın  eğitim, kültür ve bilgi gereksinimlerini karşılıksız yerine getirmeyi ve boş zamanlarını değerlendirmeyi amaçlayan kütüphaneye ilgi son derece yoğun. Herkesin kendine göre bir alan bulabileceği kütüphane,  özellikle çocukların gelişimi dikkate alarak faaliyetlerin sürdürülmesi ile de çocukların ilgisini ve sevgisini kazanıyor.

Faaliyetlerine konuk olduğumuz çocuklar kütüphane çalışanları ve uygulamaları hakkındaki memnuniyetlerini dile getirirken şu ifadeleri kullandılar:

“Biz buradan 10 günlüğüne oyuncak aldık. Çok eğlenceli oyuncaklar var. Parayla alamadığımız oyuncakları buradan ödünç alabiliyoruz. Her Cuma kütüphane etkinlikleri yapıyoruz, yapılan etkinliklerden çok memnunuz. Burada yaşımıza uygun güzel kitaplar var. Öğretmenlerimiz ödev verdiğinde buradan araştırma yapabiliyoruz. Bilgisayar bölümü de var. Ansiklopedi bölümleri de var, her konuya uygun kitabı bulabiliyoruz. Özellikle de internetten araştırma yapabiliyoruz. Her yaşa göre araştırma kitapları bulabiliyoruz. Kütüphaneyi çok seviyoruz. Hem eğlenceli hem de bilgi veriyor. Aradığımız kitapları bulamadığımız zaman buradaki Hülya ve Pervin ablalar bize yardımcı oluyorlar. Ayrıca kütüphanemiz çok temiz ve bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz.”

 

“Kütüphane evimiz gibi”

 

Özellikle çalışan anne ve babaların çocukları kütüphaneyi evleri gibi gördüklerini belirtirken “Biz evlerimize gittiğimizde kimse olmuyor, burada ödevlerimizi bitiriyoruz. Bir sürü çeşitli kitaplardan yararlanıyoruz. Evimizde bir kitabı unutsak bile buradan kitap alıp devam edebiliyoruz. 15 günlüğüne kitap alışverişi yapabiliyoruz çok zevkli. Bir kitabı bitiremediğimiz zaman süresini uzatabiliyoruz. Cd bölümleri de var. Çeşitli cdleri bilgisayara takıp yararlanabiliyoruz. Buradaki kitapları okumak çok eğlenceli. Başka yerde görüp de alamadığımız kitabı burada alabiliyoruz. Buradaki personellerden çok memnunuz. Müdürümüz hiçbir şeyi eksik etmiyor. Çocuk bölümü, internet bölümü, yetişkin bölümü herkese göre bir bölüm var.” dediler.

Çocukların kendilerini ifade etmelerindeki yetenekleri ve özgüven duygularının güçlü olması da gözden kaçmadı.

Her bölümün kendine özel görevlisinin olması ve çocuklarla iletişimlerinin son derece iyi olmasıyla çocuklar ödevlerini ve çalışmalarını son derece kolaylıkla yapabiliyorlar.  Yapılan etkinliklerin sergilenmesiyle de çocuklar yaptıkları etkinlikleri aileleriyle de paylaşma fırsatı bulabiliyor. BETÜL SÖNMEZER-ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım