• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“HALKIMIZIN ÇOCUKLARINI JUDO’YA YÖNLENDİRMELERİNİ İSTİYORUZ”

“HALKIMIZIN ÇOCUKLARINI JUDO’YA YÖNLENDİRMELERİNİ İSTİYORUZ”

Şehrimizde ilk defa şehirler arası Judo turnuvasının düzenlendiği ayrıca yeni yapılan spor salonunda ilk yapılan müsabakalara Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’ten toplam 86 sporcu katıldı. Birbirinden zevkli ve çekişmeli karşılaşmalara sahne olan Judo karşılaşmaları izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. İlimizin ve milli takımın Judo Antrenörü Galip Aydın Güner tarafından yetiştirilen sporcularımız başarılı sonuçlar elde ederek gururumuz oldular.

Turnuva başlamadan önce görüşlerini aldığımız ilimizin yıldızlar ve minikler milli takım Judo Antrenörü Galip Aydın Güner, Judo’nun tanımını, Judo ile amaçlarının ne olduğunu, Bilecik’te Judo’ya duyulan ilgiden memnun olmadığını ifade etti.  Güner, Judo branşının oyun olarak, eğitim olarak, ders olarak, topluma kazandırmak için çok önemli bir spor branşı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“JU’nun içerisinde yumuşaklık, doğruluk, dürüstlük, DO ise nezakete giden yoldur”

 “Judo kuvvete karşı koymama gibi bir branştır. Judo’nun zaten kelime anlamı JU ve DO diye ikiye ayrılır. JU’nun içerisinde yumuşaklık, doğruluk, dürüstlük, DO ise nezakete giden yoldur. Felsefesi budur Judo’nun ama Judo yeri geldiği zaman kuvvetli olmanız gerekiyor, yeri geldiği zaman destek olmanız gerekiyor, yeri geldiği zaman patlayıcı kuvvetinizin olması gerekiyor. Judo’nun baya bir özelliği var. Halkımızı Judo’ya davet ediyorum, çocuklarını Judo’ya yönlendirmelerini istiyoruz. Judo branşı hem oyun olarak hem eğitim olarak, ders olarak da hem topluma kazandırmak için çok önemlidir.

“Amacımız elit seviyede milli sporcular yetiştirmek”

Judo dediğiniz zaman elbiseli güreş derler ama güreşten ayırt edici özelliği çoktur. Nedir? Güreş birazcık daha kuvvete dayalıdır ama Judo’da dediğim gibi zeka işidir. Yani eğer rakip sizi çekiyorsa, üzerine doğru çekiyorsa onun üzerine doğru bir teknik yapmanız gerekir. Eğer rakip sizi itiyorsa sizi ittirdiği yöne doğru bir teknik yapmanız lazım, minimum kuvvet uygulamanız lazım. Mesela rakibi atacağınız zaman rakibin ağırlık merkezinin altına inmeniz lazım. Mesela kaya parçasına kalas dayarız, kaldırmaya çalışırız, bunun gibi şeylerdir, bu kuvvet, bu fizik kuralları uygulanır. Judo zevkli bir spordur, 1994 yılından beri yapıyorum. Hem milli takım sporculuğu olarak görev aldım hem milli takım antrenörü olarak görev aldım hala da milli takım antrenörlüğü yapıyorum yıldızlar kategorisinde. Yeri geldiği zaman minikler kategorisine de gidiyorum. Ben aslen Balıkesirliyim, Temmuz’un 15’inde direk buraya atandım. Burada amacımız inşallah elit seviyede milli sporcular yetiştirmek.

“Bileciklilerin Judo’ya olan ilgisinden memnun değilim”

Balıkesir’de benim elimin altında 200’ü geçik sporcum vardı ama burada baktığınız zaman bir 30 tane sporcumuz gözüküyor. İlgi çok az, belki biz reklamını iyi yapamıyoruz Judo ile ilgili. O yüzden kaynaklı olabilir ama burada da dediğim gibi Judo sporuyla bir çekingen çocuğu açabiliyoruz, özgüven sağlıyoruz, korkusu olan çocuğa karşı korkusuzluğu öğretiyoruz. Bunun gibi şeyleri sağlayabiliyoruz. Bunu da ailelerimize yetebiliyorsak, her zaman biz şöyle söylüyoruz. Görme engelliler Judo, işitme engelliler Judo, yeri geldiği zaman bedensel engelli arkadaşlarımızı bile çalıştırabiliyoruz.”

“Bilecik tarihinde ilk defa iller arası JUDO turnuvası yaptık”

Diğer yandan turnuva hakkında ise, Bilecik tarihinde ilk defa iller arası JUDO turnuvası yaptıklarını,  büyük bir turnuva olduğunu, başlangıç olarak 86 sporcunun katıldığını ifade ederek ileriki zamanlarda bu tür turnuvaların daha çok olmasını temenni ettiğini söyledi.

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam