HANGİ BELEDİYENİN ARACI SEÇİM ARACI OLDU?

HANGİ BELEDİYENİN ARACI SEÇİM ARACI OLDU?

Mehmet Yılmaz: “Bu araç Özel İdareye mi kayıtlı, Ak Parti İl Başkanlığına mı kayıtlı?”

 

Serkan Yıldırım: “Belediyenin araçları nedir, seçim otobüsü olacak araçlar mıdır?”

 

 

İl Genel Meclisi Mayıs ayı birleşimlerinin 4. gününe Meclis Başkanı Serkan Yıldırım’ın makam aracı tartışma konusu oldu.

 

Gündem dışı söz alan MHP Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz “Bu araçla seçim çalışmalarına gidiliyor, bu araç makam aracı mıdır, hizmet aracı mıdır?” diye sorması üzerine Meclis Başkanı Serkan Yıldırım’ın “Biz aracımıza giydirme yapmadık, süsleme yapmadık. Belediye otobüsüne sizlerin yaptığı gibi. Biliyorsunuz İnhisar’da Belediye’nin otobüsü giydirildi. Bilmiyorum haberiniz var mı?” ifadelerini kullanması ortamın bir anda gerilmesine neden oldu.

 

MHP’li Meclis Üyeleri ile Başkan Serkan Yıldırım’ın arasında geçen makam aracı polemiği:

 

MHP Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz: “Yetkilileri bunun incelemesine davet ediyorum”

“Bu meclisin bir aracı var. Makam aracı olarak kullanılıyor şu an. Ben Başkanıma soruyorum bu araç makam aracı mıdır, hizmet aracı mıdır? Bu araçla seçim çalışmalarına gidiliyor, köylere hıdrelleze gidiliyor, cenazelere gidiliyor, gece yarılarına kadar geziliyor. Hiçbir makam sahibine sınırsız kullanma yetkisi vermez arkadaşlar. Bunun için sayın Valimiz mi olur, kim olur yetkilileri bunun incelemesine davet ediyorum. Bu aracın da bir araç takip kartı vardır herhalde. Müdürlerimiz de burada. 2013 Nisan ayından 2014 Nisan ayına kadar bu araç kaç bin km yapmıştır, 2014’ten 2015 Nisan ayına kadar kaç km yapmıştır? Bunun da bilgisini istiyorum.”

 

Meclis Başkanı Serkan Yıldırım: “Biz aracımıza giydirme yapmadık, süsleme yapmadık.”

“Belediye otobüsüne sizlerin yaptığı gibi. Biliyorsunuz İnhisar’da Belediye’nin otobüsü giydirildi. Bilmiyorum haberiniz var mı? Resmi araç.”

 

MHP Bozüyük Meclis Üyesi Zeki Uyanık: “Böyle bir şey var mı, yok mu?”

“Meclis arkadaşımızın orada söylediği seçim çalışmalarında bu araç kullanılıyor diyor. Böyle bir şey var mı, yok mu?”

 

Serkan Yıldırım: “Ben her gün nasıl çalışıyorsam o şekilde. Bizde mesai kavramı yok. Gece de, gündüz de gidiyoruz. Bundan normal bir şey var mı?”

 

Zeki Uyanık: “seçim çalışmalarında yanınızda başka birileri olup da…”

“Oralara gittiğinizde İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarınızla gidersiniz. Geçen dönem Genel Sekreterimiz burada, birim amirleri burada. Geçen dönem görev yapan meclis üyesi arkadaşlarım burada. Bizim meclisimizin, İl Genel Meclisimizin bir aracı yoktu. Göreve geldiğimizde 2009 yılında meclisimizin böyle bir ihtiyacı var. Bir aracımızın olması lazım. En azından meclis başkanımızın da, diğer işlerde yetişirken meclis çalışmalarıyla ilgili bu aracı kullansın diye meclisimize bir araç alımı yaptık. Hasan Hüseyin hocam da Meclis Başkanlığı yaptı, bu dönemlerde bu araç kullanıldı. Hasta ziyaretlerinde kullanıldı, İl Genel Meclisinin görevleriyle ilgili çalışmalarda kullanıldı. Burada Mehmet arkadaşımızın demek istediği, bizzat açık açık söylediği gece yarılarına kadar çalışılabilir, gece yarılarına kadar İl Genel Meclisi’yle ilgili konularda çalışıyorsanız Allah razı olsun ama seçim çalışmalarında yanınızda başka birileri olup da çalışıyorsanız orasını bilemem.”

Serkan Yıldırım: “Belediye otobüsünü giydirip de seçim arabası yapmadık”

“Dün mesela buradan çıktım Gülümbe köyümüzde köy mahalle konağı yapılıyor. Oraya mesai saatlerinde, akşam saatlerinde gittim, baktım. Kınık köyümüzde yapılan bir tesis var. Onu gittik, gördük. Gecenin geç saatlerinde gittik, baktık. Nasıl olmuş, zeminine beton atılmış. Bundan daha doğal bir şey var mı? Ama biz kalkıp da Belediye otobüsünü giydirip de seçim arabası yapmadık. Bir de bu var.”

 

MHP Söğüt Meclis Üyesi Tevfik Özütürk: “İnhisar yaptı diye, yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Senin de böyle yapman….”

 

Serkan Yıldırım: “Ben nerede yapıldığını bilmiyorum”

“Ben İnhisar yaptı demiyorum. İnhisar’da mı yapıldı bu? Ben nerede yapıldığını bilmiyorum ama Belediye otobüsünün seçim otobüsü yapıldığını biliyorum. Giydirildi şu an da üstünde de partinin şeyle kapatıldı, resmi plakalı araç. Kalkıp da Gülümbe köyündeki yapılan incelemeye gidip baktıysam, çalışmaya gidip baktıysam Kınık’taki yapılan bir tesisi gidip gördüysek bundan doğal bir şey var mı?”

 

Mehmet Yılmaz: “Bunları biz gördük, görmesek konuşmayız”

 “Sayın Başkanım doğrudur gezebilirsiniz ama mesela geçen gün Osman arkadaşımızın annesi vefat etti, buradan bir araç kaldırıldı, araçta 11 kişi vardı. Meclis üyeleriyle, daire müdürlerimiz de vardı araçta, görevliler. Siz araca bindiniz, Belkese köyüne gittiniz. Gerekli miydi bu araçla gitmek? Otobüs bomboş gidiyor. Veya Edebali’de çadır da saat 01’e kadar oturuyorsunuz,  nöbetçi asker gibi bekliyor çadırın başında. Bunları biz gördük, görmesek konuşmayız. Hatta İl Başkanları toplantısı oluyor. Buradan alıyorsunuz arkadaşlarınızı İl Başkanları toplantısına gidiyorsunuz. Bunları da biliyoruz. Bu araç Özel İdareye mi kayıtlı, Ak Parti İl Başkanlığına mı kayıtlı? Bunu ben öğrenebilir miyim?

Birim Müdürlerimiz de burada. Kim takip ediyorsa bu işi. Bu aracın, bu devletin aracıysa bir araç takip formu vardır. Bu dönemde, sizin döneminizde kaç km yaptı? Kullanılmasın demiyorum kullanılacak elbette ki ama gerekli yerde kullanılsın. Yani burada Yenipazar’a otobüs gidiyorsa sizin de otobüse binip gitmenizin daha iyi olacağını düşünüyorum.”

 

Serkan Yıldırım: “Siyasi çalışma yapmadık biz burada”

“Her Ankara’ya gittiğim de mutlaka en az iki tane Bakanlık da problem vardır çözmüşüzdür ya da mutlaka Bakanlıklarda ziyaretimiz olmuştur.  Çıkartırım gösteririm hepsini de. Ne güzel işte daha çok yaptıysak çalışıyoruz demek ki. Km fazla yaptıysak çalışıyoruz demek ki.

Kalktığımız saatte burada tören vardı. Törenlere katıldım. Saat 4’ten sonra çıktım yola, 5’ten sonra cenazeye yetiştik. Oradan sonra Deresakarı yoluna inceleme yaptık, inceleme yaptık. Siyasi çalışma yapmadık biz burada.”

 

Mehmet Yılmaz: “Bilecik Valisinin aracı bu kadar çok kullanılmazdı”

 “Benim bildiğim ilde Vali’nin aracı haricinde hiç biri makam aracı değildir. Ben öyle zannediyorum Bilecik Valisinin aracı bu kadar çok kullanılmazdı.”

 

Serkan Yıldırım: “Peki Belediyenin araçları nedir? Seçim otobüsü olacak araçlar mıdır?”

 

Zeki Uyanık: “Biz Belediyeyi mi gündeme getiriyoruz?”

 

Serkan Yıldırım: “E, siz benimkini gündeme getiriyorsunuz. Ben çalışıyorum diyorum, anlatıyorum size. Siz Belediyenin aracını nasıl yaptınız? Ben onu soruyorum.”

 

Zeki Uyanık: “Bireysel olarak bu aracı kullanmayın”

“Sayın Başkan burada 20 tane seçilmiş meclis üyeleri var. Hasan Hüseyin hocam da seçilmiş Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi. Bilecik’in köylerini geziyorsunuz, diğer ilçelerin köylerini de geziyorsunuz. Diğer ilçelere geldiğiniz de oradaki İl Genel Meclisi üyelerini aracınıza alıp gezdiriyor musunuz bir? Bilecik’teki Gülümbe köyünü geziyorsunuz. Seçilmiş 3 tane daha İl Genel Meclisi Üyesi var. Onların da görmek hakkı değil mi? Siz bu olayda bireysel hareket ettiğinizden dolayı arkadaşların tepkisi var. Bireysel olarak bu aracı kullanmayın.”

 

Serkan Yıldırım: “Ben gittiğim her km’nin hesabını veririm.”

“Şahsi olarak ben burada markette alışveriş yapıyorsam, eski iş yerine hasta ziyaretine gidiyorsam bu suçtur. Ama ben kalkıp da bu konuda hiçbir zaman gitmedim, gitmemde. Şahsi aracımla giderim bunlara. Ben geçen yıl Mayıs ayında, Haziran ayında bu araca ne kadar biniyorsam, şu anda da o kadar biniyorum ve köylerde akşam saat gerekirse 11’lere, 12’lere kadar 1 yıldır bu araçla gezdim ve 50 bin km de yol yaptım. Ben keyfimden gezmedim, gece saat 12’lere kadar çoluğumuz, çocuğumuz da inanın ben 5 gündür çoluğumu, çocuğumu görmüyorum.

Burada gündüzler programlar bitmiyor. Mutlaka şeyler oluyor. Biz Devlet Memuru gibi çalışmıyoruz ki. Geceleri 12’lere, 1’lere kadar çalışıyoruz. Burada kötü bir şey var mı? Bizim çalışmamızdan mı rahatsız oluyorsunuz? Niye rahatsız oldunuz bu kadar, ben onu anlamadım?”

 

Tevfik Özütürk: “Çalışacaksanız, kendi aracınızla gidin çalışın.”

 

Serkan Yıldırım: “Ben kendi keyfime gitmiyorum, köylerdeki tesislere bakıyorum. Söğüt’e de, Bozüyük’e de gidiyorum.”

 

Osman Varolu: “Siz meclis Başkanısınız, onlara haber verilmesi gerekir”

“Buradaki sıkıntı ilçelere gidiyorsunuz, ilçede İl Genel Meclisi Üyelerine haber vermiyorsunuz. Siz meclis Başkanısınız. Onlara haber verilmesi gerekir.”

 

Serkan Yıldırım: “Başbakan gezerken Devlet Bahçeli’ye gel beraber gezelim mi diyor?”

 

Zeki Uyanık:  “Elma ile armutu karıştırıyorsunuz. Kötüye kötü örnek yapmayın.”

 

Serkan Yıldırım: “İşte burada. Resmi plakanın Belediye otobüsü. Bunu açıklayın. Hadi siz bunu açıklayın.”(Telefonu ile elinde fotoğrafı gösteriyor)

 

Zeki Uyanık: “Yanında Merkez İlçe Başkanı ne arıyor?”

“Senin makam arabanla gittiğin köylerde yanında Merkez İlçe Başkanı ne arıyor? Sende bunu açıkla Başkan.”

 

Serkan Yıldırım: “Oturumu kapatıyorum. Yarın toplantı saat 11’de.”

  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam