HARÇLAR ÖĞRENCİLERE KATLANARAK GERİ GELİYOR

HARÇLAR ÖĞRENCİLERE KATLANARAK GERİ GELİYOR

Geçilemeyen her derse yüzde 50 ceza

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerinin de tepki gösterdiği Katlamalı Harç Sistemi, okulu normal süresi içerisinde bitirmeyen öğrenciler için bir ceza niteliği taşıyor. 2014 – 2015 akademik yılı bahar döneminden itibaren genel olarak uygulanmaya başlanacağı belirtilen sistemde öğrenciler harca ek olarak; geçemedikleri her ders için öğrenciler yüzde 50 olmak üzere cezalı ücret ödeyecekler.

Harç sistemi değil, "haraç" sistemi

Bu sistem özellikle ikinci öğretim öğrencilerinin adeta belini bükecek. Bin TL'nin üzerinde ekstra harç ödemeleri söz konusu olan öğrencilerin alttan ders bırakmamaları gerekiyor. Öğrencilerin "haraç" sistemi olarak nitelendirdiği kanuna karşı olarak imza kampanyası  başlatan gençler seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor. Konuyla ilgili olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencileri de sisteme karşı olan tepkilerini sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlarla gösteriyor.

Öğrenciler zor durumda

Ülke genelinde başta öğrenciler olmak üzere siyasi ve akademik alandan pek çok kişi sistemi eleştirerek, harçların geri çekilmesini istiyor. Bahar Dönemi kayıt tarihlerine 1 hafta kala açıklanan bu sistem birçok öğrencinin okulu bırakması anlamına geliyor. Türkiye  şartlarında çoğu asgari ücrete çalışan bir babanın çocuklarına e 1 haftada bin TL'ye kadar parayı bul getir deniliyor.

Rektör Özcan öğrenciler için kanuna itiraz etti

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada özellikle Bilecik'teki öğrencilerin zaten zor durumda okuduklarını bildikleri için konuyla ilgili olarak Ankara'daki ilgili kuruma itiraz dilekçesi yazdıklarını belirtti. Özcan, "Cuma gününe kadar olumlu bir sonuç almayı bekliyoruz."dedi.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. helal olsun azmi hoca – Helal olsun azmi hoca senin gibo adamlar lazim bu ulkeye bi biz öğrenciler kalmıştık soyulmayan şimdi sıra bize geldi bizi soymaya calisiyolar. Biz üniversite öğrencileri olarak gerekeni yapmaya haziriz fakat bu konu sadece üniversite öğrencilerini değil üniversiteye gidecek tüm öğrencileri ve ailelerini ilgilendiriyor. Uyuma ey Türkiye

  2. tebrikler habere – haberde öğrencilerin sesini yansıttığınız için tebrik eder,öğrenciler adına hangi alanda olursa olsun desteklerinizin devamını bekleriz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam