Harmankaya Kanyonunda İnceleme

Harmankaya Kanyonunda İnceleme

Vali Yardımcısı Ballı, Bilecik Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nezir Ayhan ile birlikte haritası ve peyzaj projesi onaylanan, gelişme planı hazırlanan tabiat parkının bulunduğu bölgede incelemede bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Mağara alanı, kanyonun giriş noktası, yürüyüş yolları, dere yatağının bulunduğu bölgelerde yapılacak çalışmaların değerlendirildiğini bildiren Vali Yardımcısı Ballı, şunları kaydetti:

 "260 hektar olarak tescil edilen tabiat parkının planlar kapsamındaki tesis çalışmaları başladı. Harmankaya kanyonu tabiat parkında, doğal ve kültürel değer olan kanyonun ön planda olması, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlayacağından yerli ve yabancı sporcuların, turistlerin keşfettiği bir alan olması nedeniyle, halkın kültürel folklorik özelliklerinin yaşatılması tanıtılmasına katkı sunacaktır. Başta ilimiz olmak üzere ülkemiz açısından da önemli bir turizm alanı olarak düşünülen parkta çalışmalar devam etmektedir. Doğa turizmi açısında da planlaması yapılmaktadır. Tabiat parkının doğa turizmi, doğa sporları açısından da değerlendirilmesinin ilimize katkı sağlayacağı bir gerçektir. İnhisar ve Yenipazar ilçelerinde yer alan tabiat parkının Ankara, İstanbul, Bursa gibi Büyükşehirlere yakın olması nedeniyle ziyaretçi sayısının da yüksek olacağı düşünülmektedir. Harmankaya kanyonunun önemli bir tabiat harikası olması ilimiz için önemli bir kazançtır."

                Harmankaya kanyonu Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 2012 yılında "Harmankaya kanyonu tabiat parkı" olarak ilan edilmiş ve Türkiye'de 184. tabiat parkı olmuştu. (Bilecik Valiliği)

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam