HAS Parti, Otopark Sorununa Değindi

HAS Parti, Otopark Sorununa Değindi

 

HAS Parti Bilecik İl Başkanlığı tarafından yazılı açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada, Bilecik'in otopark sorununa ilişkin Belediye Başkanı Selim Yağcı'ya bazı sorular yönetildi. Açıklama ve sorulan sorular şu şekilde:
“Bildiğiniz üzere Bilecik kent merkezinde otopark sıkıntısı çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Son yıllarda Bilecik şehir merkezinde, gerek öğrenci sayısındaki artışa bağlı olarak gerekse sanayi kuruluşlarındaki artışlar paralelinde nüfus sayımız artmıştır. Bu büyüme karşısında artan konut ihtiyacını karşılamak için inşaat sektörü hızlı bir büyüme kaydetmiş, Bilecik'in her tarafı şantiye haline gelmiştir. İnşaat sektöründeki gelişmelerde ilimize göçü artırmıştır. Bu artışlar şehir merkezinde otopark sıkıntısının yaşanmasına sebep olmuştur. İnşaat şantiyelerinden belediye tarafından otopark parası alınmasına rağmen maalesef bugüne kadar hiçbir çözüm üretilmemiştir.
Bizler Bilecik Halkının Sesi olarak Sayın Belediye Başkanımıza soruyoruz;
3194 sayılı imar kanunu ilgili otopark yönetmeliği diyor ki: 
Madde 10 – Otopark bedelleri kamu bankalarından herhangi birinde açılacak otopark hesabına yatırılır. Bu hesapta toplanan meblağa yasaların öngördüğü faiz oranı uygulanır.
Madde 11- Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsisatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge veya genel otoparkları için kullanılır.
Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamaz. 
Geçici Madde 4 – Belediyeler otopark hesabında toplanmış bulunan bedelleri, gerekiyorsa kendi kaynakları ile takviye ederek, başlamış olan bölge otoparkı inşaatlarının tamamlanmasında ve yeni tesis edilecek bölge ve genel otoparkların arsa alımlarında kullanmak üzere öncelikle ve ivedilikle girişimde bulunmakla yükümlüdürler.
Soru 1: Belediye başkanı olduğunuz yıldan günümüze kadar inşaat ruhsatlarından toplam olarak otopark hesabında ne kadar para birikmiştir? Belediyeyi devraldığınızda otopark hesaplarında ne kadar vardı? Bu paralar yasada belirtildiği gibi amacına uygun kullanıldı mı?
Madde 6 – Onaylı imar planında tespit edilen bölge ve genel otoparklarının uygulama döneminde belediyelerce gerçekleştirilecek 5 yıllık imar programlarına alınması gerekir.
Soru 2: İmar planında Bilecik içerisinde otopark için ayrılan yerler nerelerdir? Bölgesel ya da genel otopark inşa çalışmaları var mıdır? İnşaat ruhsat sahiplerine otopark yeri gösterilmekte midir?
Madde 9 – Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile birlikte bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini, binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür.
Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.
Soru 3: Çarşı merkezinde bulunan binalardan alınan otopark ücretlerine rağmen neden kat malikleri ve çarşı esnafı sarı çizgilerle sınırlanmış yollara dükkanlarının önüne tekrardan otopark ücreti ödemek zorunda kalmaktadır? Neden genel bir otopark tesis edilip yer gösterilmemektedir? 
Bizler Has Parti olarak yapıcı muhalefet anlayışımız gereği Halkımız adına sadece soru sorabiliriz. Asla ama asla denetleyen bir konumda değiliz. Zaten ilgili yönetmelikte otopark paralarının amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetlemek İç İşleri Bakanlığına aittir ifadesi yer almaktadır.
Konuların daima takipçisi olacağımızı bildirmek istiyoruz. Bilecik sahipsiz değildir. Otopark parası alınırken otopark yapılmaması ve üstelik yolların ihaleyle kiralanması ve gelir kapısı olarak görülmesi bizleri rahatsız etmektedir.
Tüm daire ve dükkan sahiplerini ve yeni almayı düşünen vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Sahip olduğunuz mülkünüzün otopark paraları sizler ya da müteahhitler tarafından belediyeye ödenmiştir. Belediyeden araçlarınızı nereye park edeceğinizi sorun ve yer göstermesini isteyin.
Sayın Belediye Başkanımız, 
Bu konuda da yapılması gerekenleri yasalar açık ve net ifade etmektedir.Siz hukukçu bir belediye başkanı olarak kanun ve yönetmelikleri halktan daha iyi bilirsiniz.Bilecik halkını bu konuda aydınlatacağınıza inanıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam