Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
HASADI “CEMAL GELDİ” GELENEĞİYLE KARŞILIYORLAR
Sosyal Medyada Paylaş
26 Ağustos 2018
Hande Nur Uysal

HASADI “CEMAL GELDİ” GELENEĞİYLE KARŞILIYORLAR

– Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Arapdede köyünde, kadın kıyafeti giyen gençlerin topladığı bahşişlerle mevlit okutulup, pilav ve ayran ikram edilen, asırlık “Cemal Geldi” adlı hasat geleneği halen sürdürülüyor
– Eğlenceye İstanbul’dan katılan Sezai Dönmez: 
“Bu geleneğimiz sayesinde gençlerimiz arasındaki birlik ve beraberlik pekişiyor, yaşlılar ziyaret ediliyor. İnsanlarımız bu birliktelikten mutlu oluyor”

Bilecik’in Pazaryeri ilçesindeki Arapdede köyünde, gençlerin kadın kıyafeti giyip bahşiş toplamasına dayanan “Cemal geldi” adlı hasat geleneği halen devam ediyor.

Bulgaristan’ın Cumali kasabasından 1893’te göç eden soydaşların kurduğu Arapdede köyünde yaşayanlar, atalarından kalma gelenek ve göreneklerini halen sürdürüyor. Köyde yüz yılı aşkın süredir uygulanan gelenek, hasat sezonuna ayrı bir renk katıyor.

Hasat döneminde bir gece düzenlenen “Cemal geldi” eğlencesinde, iki genç erkek, kadın giysileri giyiyor, diğer gençler, uzun sopalara taktıkları zillerle bu gençleri köy içinde kovalıyor.

Kovalamaca sırasında evlere giden gençler, maniler söyleyip “Cemalci geldi, duydunuz mu, selam verdi aldınız mı?” diyerek bahşiş topluyor ve ev sahibinin ne dileği varsa ona göre mani söylüyor. Ev sahibi yaşlıysa, “Tarlada pulluğun işlesin, kışlada koyunun kışlasın, Allah sana uzun ömürler bağışlasın.” deniyor.

Eğer evde evlenecek kız veya delikanlı varsa, “Allah gelin veya damat bağışlasın.” manisi söyleniyor. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren kovalamaca sonunda toplanan bahşişlerle mevlit okutulup, köylülere pilav ve ayran ikram ediliyor. Bu sırada hasadın bereketi için dualar ediliyor.

– “Gece eğlencesi ve mevlidimize katılım yoğun oluyor”

Eğlenceye İstanbul’dan katılan Sezai Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 135 yıl önce Bulgaristan’dan göç eden atalarının yerleştiği köylerinde, asırlık geleneği sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Hasat eğlencesinde, önceki yıllarda, her evden toplanan buğday veya mısırlarla satın alınan üzümün köy meydanda ikram edildiğini hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Gelenek zamanla değişime uğrayarak para toplamaya dönüştü. Bu gelenek ve göreneğimiz 135 yıllık bir geçmişe sahip. Atalarımızdan kalma gelenekleri yaşatıp unutulmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Gece eğlencesi ve mevlidimize katılım yoğun oluyor. Köyümüzden göç edenleri de davet ediyoruz. Bu geleneğimiz sayesinde gençlerimiz arasındaki birlik ve beraberlik pekişiyor, yaşlılar ziyaret ediliyor. İnsanlarımız bu birliktelikten mutlu oluyor. Bu geleneğin kaybolmamasını istiyoruz.” AA

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım