Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
HASTANE İÇİN KAMULAŞTIRMA ENGELİ ORTADAN KALKTI
Sosyal Medyada Paylaş
29 Ocak 2014
admin

HASTANE İÇİN KAMULAŞTIRMA ENGELİ ORTADAN KALKTI

Yapılacağı yer uzun süre gündemi meşgul eden yeni hastaneyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeriyle ilgili İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırma çalışmaları yürütülen hastanenin kamulaştırma çalışmalarının sona erdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, İl Özel İdaresi olarak vatandaşlarla 1 yılı aşkın süredir görüşmeler yaptıklarını ve bundan sonraki sürecin Sağlık Bakanlığı’nın planlarına göre ilerleyeceğini söyledi.

İl Genel Sekreteri Nalbant açıklamasında şunları aktardı:

“Sağlık Bakanlığı yeni hastane yapmak için bizden yer kamulaştırmamızı istedi. Bunun için 1 milyon TL’ye yakın bir ödenek gönderdi. Yer olarak da BİEN Seramik fabrikasıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi arasında aynı zamanda Bursa-Yenişehir-Bilecik ve İstanbul bağlantı kavşağının kuzeyinde olan bölgede yaklaşık 70 dönüm bir arazinin üzerine planlanması istendi.

İstenilen alanda vatandaşa ait 20 parsele yakın arazi, Bilecik Üniversite Kurma, Yapma ve Yaşatma Derneği’ne ait 3 parsel arazi, yine üniversite yapmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası’nca satın alınan 4 ayrı parsel araziden oluşuyordu. Şahıslara ait arazilerin tamamına karşı kamulaştırma işlemi başlatıldı. Kamulaştırma işlemi 1 yıldan uzun sürdü. Yüzlerce mirasçıyla görüşüldü. Bu mirasçılardan muvafakatlar alındı, tapu tedbirleri alındı. Muvafakat vermeyenler için Asliye Hukuk Mahkemelerinde tapu tescil davaları açıldı. Bu davalarımızın hepsi uzlaşmayla sonuçlandı. Bu ay itibariyle de kamulaştırma sonuçlandı.

Bilecik Üniversite Kurma, Yapma ve Yaşatma Derneği’ne ait parseller ile Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’na parsellerin devri için müracaat yapıldı. Bir bedel biçildi, onların da bedeli mukabilinde sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresi’ne devri istendi. Bu talepte kendi kurullarında görüşülmeye devam ediliyor.

Bu aşamadan sonra yapılacak işler Sağlık Bakanlığı’nın yatırım programında olan projenin buraya uyarlanması. Tabi hastane buraya yapılacaksa. Bunun kararını verecek olan Sağlık Bakanlığı. Bunun kararını biz vermeyeceğiz. Biz istenilen arsayı hazırladık. Şimdi hali hazır harita ve imar planlarıyla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Zaten belediyede burası imar planında sağlık alanı olarak görülüyor. Sadece parsellerin birleştirilip ayrıştırılması, tesis yapılacak hale uyarlanması gerekiyor. O da basit bir işlem. Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ile Bilecik Üniversite Kurma, Yapma ve Yaşatma Derneği arsaları devrettiğinde bunlar harmanlanıp tekrar bize ait edilecek. Bu aşamaya gelinmiş durumda. Bundan sonraki süreç Sağlık Bakanlığı’nın planlarına göre yürüyecek.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım