• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“HAYVAN REFAHI” EĞİTİMİ VERİLDİ

“HAYVAN REFAHI” EĞİTİMİ VERİLDİ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hayvan satıcılarına, nakliyecilere, sürücülere ve nakliyeye eşlik eden bakıcılara ‘hayvan refahı’ eğitimi verildi.

hayvan refahı eğitimi2

İl Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıya İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İl Müdür Yardımcımız Erkal Gedikli, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür V. Erkan Karaoğlu, İl Müdürlüğü personeli ve hayvan işletmesi sahipleri katıldı. İl Müdürü Yıldız toplantıda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:  “Hayvan Refahı günümüzde ayrı bir önem taşımaktadır. Bu programla hayvan nakli işlemini hem kayıt altına almak hem de bilinçli yapılması amaçlamıştır. Çünkü hayvanlar bize emanettir. 10 hayvan koyulacak yere 15 hayvan koyup daha fazla para kazanalım hırsıyla hareket edersek bize emanet olan hayvanlara zulmetmiş oluruz. Bu programdaki asıl gayemiz nakil araç sürücülerinin araçlarının üzerindeki hayvanları bilmesi tanıması, o hayvanların dilinden, bakımından anlayan, sevk ve idaresini bilinçli bir halde yapmasıdır. Bu amaçla nakil ve hayvan taşıyıcılığı yapacak kişilere, bakıcı niteliği de kazandırmaktır. Önemli olan burada cansız bir şey değil canlı varlık taşıdığının farkında olmasıdır. Bu yönetmelik sayesinde eğitim almış ehil kişilerce hayvanlar eziyet görmeden bir yerden bir yere nakledilecekler. Yönetmelikle beraber getirilen, yolculuğun 8 saatten fazla sürmesi durumunda uygun aralıklarla hayvanlara yem-su verilmesi ve dinlendirilmesi zorunluluğu, hayvan refahı için büyük önem taşımaktadır hayvan refahına gerekli hassasiyet gösterildiği takdirde kesim için nakledilen hayvanlarda etlerin daha sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlayacaktır.”

hayvan refahı eğitimi1

Veteriner Hekim Oya Akdeniz’ in yaptığı sunumun ardından sınav yapılarak sınavı geçenlere yeterlilik belgesi, nakliyecilere yetki belgesi, hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilerek eğitim sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam