Hayvan Refahı Hakkında Eğitim Verildi

Hayvan Refahı Hakkında Eğitim Verildi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen eğitimde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği” ve “Canlı Hayvan Ticareti Yapan Satıcıların Çalışma ve Denetlenmesi ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikler” hakkında bilgi verildi. Hayvan nakli yapan kamyon ve kamyonetler denetlendi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veterineri Tolga Güler ve Veteriner Ayşegül Oya Akdeniz tarafından verilen eğitime nakliyeci, sürücü, bakıcı ve hayvan satıcılığı için müracaat eden 43 kişi katıldı. Toplantıda yeni yönetmelikler hakkında bilgi verildi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarı gösteren katılımcılara sertifika verildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

“Bu yönetmelik ile hayvan nakilleri, 8 saate kadar olan kısa ve 8 saati aşan yolculuklar olarak ikiye ayrılmıştır. Süresi sekiz saati aşan uzun yolculuklarda,  hayvanlar araçtan indirilip bindirildikten sonra  yolculuğa devam edilmektedir.

Uzun yolculuklarda, yolculuk kütüğü tutulması gerekmekte, yolculuk kütüğünde  nakil  planı, çıkış yeri, varış yeri, nakliye şirketi beyanı ve karşılaşılan olağan dışı  olaylara ilişkin raporlar yer almaktadır. Yönetmelikte, nakil aracı türüne, nakli yapılacak  hayvanların yaşına, vücut ağırlığına ve büyüklüğüne göre  sağlanması gereken  asgari alan büyüklükleri tanımlanmıştır.
Canlı  hayvan ticareti yapan  satıcılar, hayvan hastalıklarının yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Canlı hayvan  ticareti yapan satıcıların  kayıt  altına alınması ile ilgili mevzuat  çerçevesinde, doğrudan   ya da dolaylı  olarak sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların alım satımını yapan satıcıların belirli bir eğitimden geçirilerek teknik, hijyenik ve  sağlıklı şartlarda çalışmaları sağlanmakta ve satıcılar hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek amacıyla kayıt altına alınmaktadır.‘ Bu bağlamda, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri  Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu  kapsamında hazırlanan  “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği" 24.12.2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi  Gazete’de, "Canlı Hayvan Ticareti Yapan Satıcıların Çalışma  ve Denetlenmesi  ile İlgili  usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" 18.01.2012 tarih ve 28177 sayılı  Resmi  Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu  Yönetmeliklerde  nakliyecilerin, sürücülerin, nakliyeye eşlik eden bakıcıların, hayvan satıcılarının eğitime tabi tutularak sertifikalandırılması ve kayıt altına alınması, ayrıca hayvan refahına uygun nakil araçlarının onaylanmasına dair hükümlerin İlgili hususların yerine getirilmesi gerekmektedir.” (İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç