“Hedefimiz ‘Bilecik Bezi’ni Marka Haline Getirmek”

“Hedefimiz ‘Bilecik Bezi’ni Marka Haline Getirmek”

 

1960’lı yıllara kadar yapılan ancak günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş el dokumacılığının yeniden canlandırılması amacıyla açılan kursta ayrıca Bilecik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde kurulmuş olan, el dokuma atölyesinin geliştirilmesi de hedefleniyor. Proje 2011-2012 eğitim-öğretim yılında başladı fakat talep olduğu sürece devam edecek.

            Halk Eğitim Merkezi’nin devam ettiği dokuma kursu ile beraber Çalışma ve İş Kurumu Bilecik İl Müdürlüğü işbirliği ile açılan kursta da eğitim veriliyor.

            İş-Kur aracılığıyla kurs gören toplam 16 kursiyer var. Sabah 8.00 öğlen 15.00 saatleri arasında gerçekleşen kursla ilgili bilgi veren kurs öğretmeni Gülay Durak, kurslarında 7 tezgah olduğunu söyledi. Kurs süresince kilim, şal, masa örtüsü, yastık gibi ürünlerin yapılabileceğini belirtti. 4 ay sürecek olan kursta yapılan çalışmalarda, ürünlerin orijinallerinden ilham aldıkları aktarıldı. Kursa öğrencileri arasında çalışmayan bayanlar yer alıyor.

            Bilecik Halk Eğitim Merkezi İl Müdürü Ali Kutlu, açılan dokuma kurslarında yapılan ürünler neticesinde “Bilecik Bezi”ni markalaştırmak istediklerini söyledi. Kutlu, Bilecik’e gelen misafirlere Bilecik’e özgü desen ve motifleri taşıyan hediyelik eşyalar bulunmadığı için verilemediğini, bu sebeple yapılan dokumalarda bunu sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Ev hanımlarına özel – Ev hanımlarıı icin bence cok güzel hem boş zamanlarımızı değerlendimek hemde aile bütcesine az da olsa katkıda bulunmak özellikle de kendi cabanla da birşeyleri başarabilmenin mutluluğu bence süper olsa gerek

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam