Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
“Helalimize Haram Karıştırmayan Bir Yönetim Arzu Ediyoruz”
Sosyal Medyada Paylaş
7 Ocak 2014
admin

“Helalimize Haram Karıştırmayan Bir Yönetim Arzu Ediyoruz”

Bilecik Belediyesi Kent Orman'daTürk Eğitim Sen Şube Temsilciler Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Türk Eğitim-Sen Bilecik Başkanı Ömer Yel, “Hepinizin malumu olduğu gibi son günlerde 17 Aralık 2013 tarihinde İstanbul polisinin ortaya çıkardığı yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama operasyonu ülkemizin en önemli gündemi olmuştur. Bu operasyonla devleti yönetmekle görevli bazı makam sahiplerinin rüşvet ve yolsuzluğa bulaştıkları iddia edilmektedir. Özellikle söylemek isterim ki, eğer iddialar doğruysa Müslüman Türk Milleti bu tür yöneticilerle yönetilmeyi hak etmemektedir.

 

“Helalimize haram karıştırmayan bir yönetim arzu ediyoruz”

 

Bizler hangi makam ve mevkide olursa olsun imtiyazlı evlatları olan yöneticiler istemiyor, devlet malını kendi malından kutsal gören bir zihniyetin gelişmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. Devlet yönetiminde hangi makam ve mevkide olursa olsun dürüst ve adaletli olan insanların yönettiği bir ülkede yaşamak istiyoruz. Helalimize haram karıştırmayan bir yönetim arzu ediyoruz. Yetim hakkının yenmediği haksızlıkların yaşanmadığı bir anlayış ile yönetilmeyi diliyoruz. Rüşvetin ve yolsuzluğun, ‘devlet malı deniz yemeyen domuz’ zihniyetinin yok olduğu bir Türkiye istiyoruz.

Birileri bulundukları makam ve mevkileri hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet ve imtiyaz için araç olarak kullansa da biz evlatlarımızı dürüst olarak yetiştireceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Bizler TERTEMİZ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ.

Türk Eğitim Sen Bilecik Şubesi olarak zaman zaman basın açıklamaları yaparak değişik konularda Bilecik kamuoyunu bilgilendirmekteyiz. Sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Bozüyük Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Mustafa Kıyak, hukuksuz bir şekilde görevden alınmış ve Bozüyük’teki bir okula öğretmen olarak atanmıştı. Yine, Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapmakta olan ve Bilecik Merkezde annesiyle beraber ikamet eden bir şef arkadaşımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde boş bulunan kadroya atanma talebinde bulunmuş ve yine hukuksuz bir şekilde talebi reddedilmişti.

 

‘Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tesis ettiği hukuksuz işlemler, yüce Türk Adaletinden geri dönmüştür’

 

Bu iki arkadaşımız da Eskişehir İdare Mahkemesinde açmış oldukları davaları kazanmışlardır. Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tesis ettiği hukuksuz işlemler, yüce Türk Adaletinden geri dönmüştür. Şimdi bu arkadaşlarla ilgili mahkeme kararlarının geciktirilmeksizin uygulanmasını bekliyoruz.

Yine Ağustos ayında özür grubu atamalarında Bozüyük İlçemizde bulunan iki okulumuzdaki boş sınıf öğretmenliği normları açık gösterilmemiş ve bu durum en az iki öğretmenin mağduriyetine sebep olmuştu. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde defalarca girişimde bulunmamıza rağmen bir sonuç alamamıştık. Bu durumu, Bozüyük’te yapmış olduğumuz bir basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaşmıştık. İki arkadaşımızda Eskişehir İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Ancak; basın açıklamamamızdan sonra Bozüyük’ten Osmaneli’ne her gün gidiş geliş yapan bayan arkadaşımız bir dilekçe vererek, mağduriyetini dile getirmiş ve durumunun görevlendirilecek müfettişler vasıtasıyla incelenmesini istemiştir. Dilekçesi kabul edilen öğretmenimiz haklı bulunmuş ve ataması Bozüyük ilçesine yapılmıştır. Geçte olsa öğretmen arkadaşımızın mağduriyeti giderildiği için başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman Şişman olmak üzere, katkısı olan herkese buradan teşekkür ediyorum. Ancak; Dilek öğretmenden daha yüksek puanlı olan Vural öğretmenin de mağduriyetinin giderilmesini yetkililerden beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

 

“İdareci arkadaşa mobbing uygulanmaktadır”

 

Yine Merkez ilçemizde bir ilkokulumuzun öğrenci sayısı 150’nin altına düştüğü için idareci normları düşmüştür. Bu idarecilerimize norm fazlası duruma düştükleri için başka bir okula atanma hakkı doğmuş, ancak bu hakları İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engellenmiştir. Haziran ayında yapılan norm kadro güncellemelerin de bu okulumuzun öğrenci sayısı gizli bir el tarafından arttırılmış ve tekrar norm kadro içine alınmaları sağlanmıştır. Bu konu hakkında suç duyurusunda bulunan müdür yardımcısına soruşturma açılmış, haklı olduğu görüldüğü halde ceza vermek için bin bir çeşit yol denenmeye çalışılmaktadır. Yani kısaca, bu idareci arkadaşa mobbing uygulanmaktadır. Türk Eğitim Sen olarak biz bu konuyu titizlikle takip etmekteyiz. Gerekirse müdahale edecek ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

24 Ekim 2013 tarihinde Bilecik Merkez ilçede görev yapan tüm eğitim çalışanlarını ilgilendiren bir promosyon ihalesi yapıldı. Bu ihaleye yetkili sendika olarak biz katıldık. Ancak, ihale şartnamesi Eylül ayında hazırlandı ve bankalara gönderildi. İhale şartnamesi hazırlanmadan önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından birçok kesimin görüşü alındıktan sonra sendikalarında görüşü alınmıştır. Görüşü alınanlardan birisi de Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ahmet Selöz’dür. Ahmet Başkan da ihale şartnamesine ciddi katkılar sağlamış ve onay vermiştir. Ben buradan kendisine bu konudaki katkısından dolayı teşekkür ediyorum.

Bilecik’te yaptığımız bu ihaleden sonra aynı ihale şartnamesinin Bozüyük’te de kullanılması için bir örneğini Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdim. Yine, Bozüyük’te bulunan sendikalardan Eğitim Bir Sen ile Eğitim İş temsilcilerini de ziyaret ederek kendilerine bilgi verdim. Okullara yapmış olduğum ziyaretler esnasında ihaleye dahil okullarımızda eğitim çalışanı arkadaşla da görüş alış verişinde bulundum. Gördüm ki bütün arkadaşlar bizimle aynı düşünüyor. Yani, Bilecik’te yapılan promosyon ihalesinin aynısının Bozüyük’te de yapılmasını istiyor. Nihayet 2 Ocak Perşembe günü Söğüt ilçemizdeki okullarımızı ziyaret ettiğim bir esnada telefonum çaldı. Arayan Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürü Hanefi Başıbüyük idi. Beni promosyon ihalesini görüşmek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne davet etti. Aynı gün öğleden sonra kendisini ziyaret ettim. Ben Bilecik’te yapılan ihalenin şartnamesinin aynısının Bozüyük’te de uygulanmasını istedim. Müdür, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanlış yaptığını, kendisinin ihaleyi 3’er veya 6’şar ay taksitli yapma taraftarı olduğunu söyledi. Anlaşamadık. Ben de kendisinden diğer sendikalarında katılacağı bir toplantı yapmasını istedim.

3 Ocak Cuma günü saat 10.00’da tüm sendika temsilcilerinin katılımı ile toplantı yapmaya karar verdik ve ayrıldık. Ben İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden ayrıldıktan sonra Müdür Bey, okul müdürleri ile önceden planlanan bir toplantı yapmış. Orada promosyon ihale konusunu da gündeme getirmiş. Aynı zamanda okul müdürü de olan Eğitim Bir Sen Bozüyük İlçe Temsilcisi arkadaş, müdürler toplantısında promosyon paralarının 3’er aylık dönemlerde ödenmesi şeklinde görüş beyan etmiş. 3 Ocak Cuma günü saat 10.00 da toplantıya gittiğimde Sendika temsilcileri ile toplantı yapacağımızı beklerken, bir de ne göreyim. Müdür Bey’in odası ağzına kadar insan dolu. Bir komisyon kurulmuş ve komisyona hiç aykırı konuşmayan birçok arkadaş davet edilmiş. Ayrıca ilgisi olmayan şube müdür vekiline kadar herkes orada. Sendikalardan Türk Eğitim Sen komisyon üyesi dışında Eğitim İş sendika temsilcisi de orada. Ancak, eğitim bir sen temsilcisi yok. Eğitim çalışanlarını ilgilendiren önemli bir konu görüşülecek, ama temsilci arkadaşımız toplantıya katılmadı. Olabilir, belki daha önemli bir işi vardır, yerine vekil göndermiş. Bize destek veren sadece Eğitim İş İlçe temsilcisi. Geriye kalan tüm arkadaşlar 3 er aylık periyotlarla promosyon ödeme taraftarı.

Şu an Eğitim Bir Sen Bozüyük Temsilcisi olan arkadaş, bir zamanlar oldukça uzun bir süre Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdür Vekilliği yapmıştı. Biz kendisini o dönemlerden tanırız. Onun döneminde de promosyon ihaleleri yapılmıştı. Hiç taksitli ihale yaptığına şahit olmadık. Çünkü, o dönemlerde promosyon paralarının bir kısmı ilçe milli eğitim müdürlüğüne kalırdı. Yani İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili olarak bu paraları harcama yetkisi bu arkadaştaydı. Biz kendisinden bilgi edinme yolu ile harcama faturalarının birer kopyasını almıştık. Nerelere para harcadığını bu belgelerden görebiliyoruz. Bu belgeler hala arşivimizde mevcuttur. Kendisinin 5 senelik ihaleler yaptığına ve 5 sene karşılığı personele 518 TL ödediğine şahidizdir. İhale yapıldıktan sonra göreve gelen personeli 5 seneye yakın mağdur ettiğine de şahitlik ederiz. Şimdi biz bu mağduriyetler tekrar yaşanmasın diye mücadele ediyoruz.

 

‘Bankalarla yapılacak protokolle alınacak promosyonun  % 90’ının bir defada nakit olarak tüm eğitim çalışanlarının hesabına yatırılmasını istiyoruz’

 

Evet biz bankalarla yapılacak protokolle alınacak promosyonun % 90’ının bir defada nakit olarak tüm eğitim çalışanlarının hesabına yatırılmasını istiyoruz. Bloke edilecek %10 ile de 3 yıl boyunca bu kurum veya okullara atanacak (gelecek) eğitim çalışanlarına hakları olan, kalan ay kadar promosyon ödemesi yapılması sağlanacaktır. Ayrıca, bu süre içerisinde emeklilik ve vefat hariç, istifa naklen atama, eş durumu atama, isteğe bağlı atama, aylıksız izin vs. sebeplerden dolayı kurumundan ayrılanlardan da kalan ay kadar promosyon parasının geri alınmasıdır. Böylece, hem adalet sağlanmış olacak, hem de şu an görev yapan eğitim çalışanlarının promosyon paraları çerez parasına dönüşmeyecektir.


“Bir dilekçe kampanyası başlatacağız”

 

Bozüyük ilçemizde bu promosyon ihalesinin eğitim çalışanlarının istedikleri doğrultuda yapılması için biz mücadelemizi sürdüreceğiz. İlk etap da okulları dolaşarak arkadaşlarımızı bilgilendireceğiz. Bir dilekçe kampanyası başlatacağız. İlçe temsilcisi bize destek vermeyen sendikanın Şube Başkanı olaya el koyar diye umuyorum. İnşallah, aklıselim galip gelir ve bu iş eğitim çalışanlarının isteği doğrultusunda gerçekleşir. Eğer gerçekleşmezse biz yetkili sendika olarak tüm evrakları şerhli imzalayacağız. Her attığımız imzaya şerh koyacağız” dedi. Caner Alkan

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım