HEM BİLECİK’İMİZ HEM MERMERİMİZ KAZANACAK
admin • 3 Eylül 2015 13:26:49 
HEM BİLECİK’İMİZ HEM MERMERİMİZ KAZANACAK

Bilecik Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Selim Yağcı BEBKA yetkilileri ile Bilecik mermerini sanat ve tasarımla buluşturacak olan ekiple akşam yemeğinde bir araya geldi. Nayir, yaptığı konuşmada günümüzün gelişen, her gün kıymeti artan değerlerinden, hususlarından birisi tasarım ve inovasyon olduğunu ifade etti.

Nayir “Hem Bilecik’imiz hem mermerimiz kazanacak”

Vali Nayir şu ifadelerde bulundu:

“İlimizde de bu çalışmanın Ajans çalışmaları içerisinde Bursa’da tekstil için, Eskişehir’de animasyon için yapılan bu çalışmanın,bizde mermer boyutuyla devamı bizi mutlu ediyor.Sanat dediğimiz zarif bir şey. Bizim doğal taş mermerimiz o zarafete ne kadar uygun o ikisini nasıl uyumlaştıracağız onu görmemiz lazım. Taş dediğimizde bir sertlik, kabalık acımasızlık akla geliyor. Taş kalpli dediğimizde pek yumuşak bir şey hatırlamıyoruz ama tarihimizde de kendi tarihimizde ve insanlık tarihinde gördüğümüz gibi taş üzerinde yapılan işlemelerin çok zarif işlemeler olduğu kolonlarda tonozlarda, kubbelerde, özellikler kilit taşlarında çok zarif işlemelerin motiflerin olduğunu biz gördük yaşadık. Hayatımızda bir yer edindiler. İnanıyorum ki bu toplantılarla o sert taş üzerine zarif sanat örnekleri tasarım örnekleri yerleşecek ve bundan hem mermerimiz hem de Bilecik’imiz kazanacak.”dedi.

Yağcı “Kalkınma Ajansımızla hayallerimiz gerçek oluyor”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise “Biz Bilecik’i başlangıçtan itibaren şöyle tarif ediyoruz. Taşımızdan başlıyoruz ve “Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun beşiği Bilecik ” olarak tarif ediyoruz. Mermer olan taşımızdan dünyanın dört bir yanına birçok ihracatlar yapılarak birçok eserler oluyor. Fakat bunu daha farklı anlamlarda değerlendirmenin böyle özel bir çalışması yapılmadı. Ben 2004 yılında Belediye Başkanlığına başladığımda gönlümden bir şey geçiyordu. Taşı mermer olan bir şehrin belirgin noktalarında o taştan özel yapıtların, anıtların yapılmasına ilişkin ama bu zamana kadar nasip olmadı. Ne zaman ki Kalkınma Ajansımız gibi böyle ciddi bir lokomotif ekip oluştu. Artık bu hayallerimizi gerçekleştirme noktasında da daha cüretkar ve cesur davranıyoruz. Burada öğretim görevlilerimizin ve üniversitemizin de katkılarıyla, öğretim görevlilerimizin de katkılarıyla inşallah Bilecik adına bir hayalimizi daha gerçekleştireceğiz. Bilecik’in taşından sadece inşaat sektöründe kullanılan mermer değil, şehir mobilyası olarak da ne tür faydalanabileceğiz bunlarında alternatiflerini ortaya koyarak inşallah taşı mermer olan şehre bir güzel mermer parkı her birlikte yaparak burada teşhirini de belki de gerçekleştireceğiz.” ifadeleri kullandı.

Değirmenci”

Değirmenci “Cuma günü fabrika ziyaretleri gerçekleşecek”

 BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci,” Yarın Bilecik’in tarihi yerlerini, ilçelerdeki fotoğraflarını görme imkanınız olacak,sonrada cuma günüde fabrika ziyaretleri, ocak ziyaretlerin ardından cuma günü öğleden sonrada inşallah tasarım çalışmalarımız başlayacak. Ben destekleri için başta sayın valimiz olmak üzere yönetim kurulu üyelerimize ve il dinamiklerine çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz için inşallah güzel bir tecrübe olur. Aynı zamanda güzel ve somut çıktıları olan bir etkinlik olur.”dedi.

Yurdakul “Bilecik hem tarihi hem de coğrafi açıdan çok zengin”

Bozüyük Meslek Yüksek Okulu Müdürü Murat Yurdakul, sabah yapılan oturumlarda ilham toplantılarının ilkinin gerçekleştirildiği, üniversiteden öğretim görevlileri, sektör temsilcileri ve tasarımın güzide isimleriyle bir araya gelindiğini anımsatarak, şunları söyledi:

”Orada ana tema olarak konuştuğumuz ilk şey Bilecik coğrafyasının ne kadar şanslı bir coğrafya olduğu, hem tarihi dokusuyla hem de doğal varlıkları ve zenginlikleriyle Bilecik çok önemli bir yer. Belki ufak bir tanıtım sıkıntımız vardı ama bu tür etkinliklerle onları aşmaya başladık. Bugün burada BEBKA’nın desteğiyle Türkiye’nin önemli tasarımcılarını, önemli isimlerini buraya getirdik. bundan sonra bir mermer farkındalığı yaratmak adına bu etkinliğin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Aslında bu coğrafya mermeri binlerce yıldır ele almış bir coğrafya antik roma yapılarından, Osmanlı döneminin önemli yapılarına kadar bir çok yerde mermer kullanılmış. Bu etkinlikle aslında işin tasarım kısmını da ele alarak Bilecik’te bir mermer farkındalığı yaratmak, ülkede de Bilecik’in mermeriyle nasıl öne çıkarılabileceğini ülkeye de anlatmak istiyoruz. Bu etkinliklerin ilk ayağında da ilham toplantıları, şehir gezileri olacak. Ondan sonra iki grup halinde tasarımcılar çalışmaya başlayacaklar. Birinci grupta endüstriyel ürünler anlamında burada neler üretilebilir mermerle onlar tartışılacak ve heykel bölümü var. Heykel bölümünde de yine bizim Bilecik mermeri kullanılarak heykel anlamında neler yapılabilir bu taş nasıl işlenebilir onu ele alacağız.”

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x