“Hemşirelik Yüksek Ahlaki Bir Anlayış ve Davranış Temeli Üzerine Kurulmuştur”

“Hemşirelik Yüksek Ahlaki Bir Anlayış ve Davranış Temeli Üzerine Kurulmuştur”

 

“Hemşirelik mesleği bireyin, ailenin, toplumun sağlığını korumak, yükseltmek, geliştirmek ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması değerlendirilmesinden ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu, bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.

Hemşireliğin tanımında da olduğu gibi hemşirelik mesleği son derece yüksek ahlaki bir anlayış ve davranış temeli üzerine kurulmuştur.

Bugün dünyada ve ülkemizde hemşireliğin temel sorumluluğu, toplumun sağlığını yükseltmek, sağlıklı bireyin sağlığını korumak, hastalıklı bireyi tedavi etmek ve acıyı dindirmektir. Bu sorumlulukları yerine getirirken deontolojik kavramlara uygun hareket etmek, bilgili, ahlaklı ve vicdanlı olmak hemşirenin temel davranış biçimi olmalıdır. Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır. Hasta haklarının, değişen sağlık ihtiyaçlarının, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanması ile etkili, verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşirelere önemli görevler düşmektedir. Milliyet, renk, inanç, yaş, cinsiyet, siyasi ve sosyal statü hemşirelik hizmetini kısıtlayamaz.

Hemşirelik hizmetleri birey, aile ve topluma yönelik olup, Hemşireler hizmetlerini birey, aile ve toplumla işbirliği içinde yürütür. Hemşirelik lisans okullarının kurulması ile 'hemşireyi, hemşire yetiştirir' ilkesi hemşirelikte akademik kariyerleri başlatmıştır. Hemşirelik önceden olduğu gibi tümüyle uygulamaya dayanan bir meslek olma özelliğinden çıkmıştır. Uygulamada olan hemşireler teorik çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadırlar. Araştırmanın amacı hemşireyi geliştirmektir, hemşireliğin amacı ise hasta ya da sağlıklı bireye yardımdır ve öncelikli olan budur. Her türlü sağlık hizmetinin dengeli, ulaşılabilir, sürekli, kaliteli ve en üst düzeyde verilmesinde en önemli faktörün bütün sağlık hizmetlerinin hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları ile bir ekip hizmeti olarak verilmesidir.

Hemşirelik, bu ekip hizmetinin olmazsa olmaz ve en temel unsurları arasında yer alır.

Hemşirelerimiz, ülkemiz sağlık sorunlarının çözümünde giderek önem kazanan bir role sahiptir. Sağlık hizmetinde istenilen kaliteye ulaşılması ile hizmetin pahalıya mal olmaması konusunda çatışma, etik sorunlarla karşılaşılmasına neden olur. Hemşire sayısında yetersizlik, bir hemşireye düşen nüfusun fazlalığı, hemşirelerin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunlar, özlük ve çalışma şartlarındaki olumsuzluklar da, hemşirelerin etik davranışlarını zorlaştırmaktadır. Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler Haftası vesilesiyle, görevlerini büyük bir özveriyle yapan tüm hemşirelerimizin haftasını kutlar, gayretli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam