HEZARFEN’İN TORUNLARI GÖLPAZARI’NDA UÇACAK

HEZARFEN’İN TORUNLARI GÖLPAZARI’NDA UÇACAK

Bilecik’in Gölpazarı İlçesinde güzel bir projeye imza atıldı. Gölpazarı Kaymakamlığı çabalarıyla hayata geçirilmeye Çalışılan Hezarfen’in Torunları Gölpazarı’nda Uçuyor Projesi kapsamında ilçe turizmi harekete geçirileceği belirtildi.

Gölpazarı’nın güney sınırları içerisinde bulunan Çengeller Köyü yamaç paraşütü sporu açısından bölgenin yükselen derleri arasında. Deniz seviyesinden 1250 metre kalkış pisti ve 650 metre de iniş pistiyle bölgeye gelecek pilotlar için keyifli bir uçuş imkanı sunduğu söylendi.

Projenin uzun dönemde ilçe turizmine ve doğa sporlarına katkı sağlaması için genç, yamaç paraşütüne ilgi duyan ve Gölpazarı’nda ikamet eden kursiyerlerin katılımı, dernekleşmesi ve proje eğitimine katılması önem arz ettiği söylendi.
Gölpazarı Kaymakamlığı 2018 yılı mali destek programı çerçevesinde hazırlanmış olan “Hezarfen’in Torunları Gölpazarı’nda Uçuyor” adlı proje kabul edilip 24 ay sürecek olan proje kapsamında başlangıçta 15 kişinin yamaç paraşütü eğitimi alması planlandığı öğrenildi. Gölpazarı’nda bu eğitimi almak isteyenlerin bir takım şartları taşımak kaydıyla gönüllü olabilecekleri söylendi. Kursa katılmak  genç ve dinamik kursiyerlerin;  16 yaşından gün almış olmak, en az 1.50 m, en fazla 2.00 m boyunda ve en az 45 kg, en fazla 120 kg ağırlığında olmak, En az ilköğretim mezunu olmak, Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak ve Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak gibi şartları taşıması gerektiği açıklandı.

Bölgede hakim rüzgar yönleri yamaç paraşütü sporu açısından zenginliği bölgeye gelmiş pilotlar tarafından da teyit edildiği öğrenildi. Ayrıca THK tarafından uçuş uygunluğu da verilmiş olan Çengeller Köyü Hasan Dağı Mevkii yerli, yabancı pilot ve turistlerin uğrak durağı olmaya aday.
Proje kapsamında yapılacak eğitimlerde 15 kursiyerin eğitim alacağı belirtildi. Kursiyerlere Başlangıç Pilot eğitimi, orta düzey pilot eğitimi, pilot eğitimi, deneyimli pilot eğitimi olmak üzere eğitimler verileceği açıklandı. Eğitim alacak kursiyerlerin THKY Çok Hafif Hava Araçları Uçuş Eğitim Okulu Yönergesine göre eğitim alacakları belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam