HIDIRELLEZ İŞTE BÖYLE OLUR!

HIDIRELLEZ İŞTE BÖYLE OLUR!

 

Gölpark’ta yapılan Gölpazarlıların Hıdırellez etkinliği herkese hitap etti. Çocuklar oyunlarını oynadı dondurmalarını yedi, gençler çiftetelli oynadı halay çekti, büyükler onları seyretti, yıllarca buluşamadığı görüşmediği hemşehrileri ile hasret giderdi, anılarını tazeledi. Herkesime hitap eden etkinlikte yok yoktu.

 

Muhteşem manzarası ve yeşilliği ile Bilecik’in cenneti olan Pelitözü Göleti (Gölpark) 5 Mayıs Pazar günü Gölpazarılıları bir araya getiren mekan oldu, sadece Gölpazarlılar değil adeta Bilecik oradaydı. Sofralar açıldı, kazanlar kaynadı, ezgiler çalındı, oyunlar oynandı, Mehteran coşturdu, şiirler okundu, Yöremizin ses sanatçısı Fahrettin Şahin ve saz ekibi yöremizin türküleri ve şarkıları ile etkinliğe renk kattı. Her anı dolu dolu geçen etkinlikte Şifalı bulgur pilavı, yöresel gözleme, milli içkimiz ayran ve Gölpazarının dondurması, herkese ikram edildi.

 

Etkinliğin ev sahipliğini; Bilecik Gölpazarını Tanıtma ve Kültür Derneği yaptı. Dernek 1999 yılında Bilecik’te yaşayan Gölpazarılılar tarafından kurulmuş ve o günden bu güne kadarda çeşitli etkinliklerle birlikteliği, yardımlaşmayı, beraber olmayı, sosyalleşmeyi, kaynaşmayı amaçlamış, her kesimden herkesi içinde barındıran sadece hemşehrilik kriterini koyan, şimdilerde ise bu kriteri de aşarak kendini yakın hisseden herkesi içine alan bir dernek olmuş. Bunun en güzel örneklerini geçtiğimiz yıl Pamukçuoğlu Kültür Merkezi’nde yapılan Gölpazarılılar Gecesi’nde görmüştük ve bu Hıdırellez Etkinliği’nde de tekrar görmüş olduk.

 

Gölpazarılıların Hıdırellez Etkinliği Mevlid-i Şerif okunması ve Bilecik Gölpazarını Tanıtma ve Kültür Derneği başkanı Mehmet Ergün’ün kısa açılış konuşması ile başladı. Başkan Ergün konuşmasında; “Baharın gelişi ve birlik, beraberliğin simgesi olan Hıdrellez etkinliğinde siz değerli dostlarımızla birlikte olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 1999 yılından itibaren Gölpazarılılar Derneği olarak etkinliklerimizi gerçekleştirmekteyiz. Bu etkinliğimizde de bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra programın sunuculuğunu yapan derneğin kurucu üyesi Sadık Kaya mikrofonu Gölpazarı Kaymakamı Ömer Şahin’e verdi. Kaymakam Şahin konuşmasında; “Bilecik’te hıdrellez etkinliği yaklaşık olarak 3 ay sürüyor. Bilecik’te çok güzel bir şekilde kutlanıyor. Dernek Başkanı Mehmet Ergün ve ekibine çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki gelecek seneler bu seneden daha iyi kutlayacaklar. Her sene bu birlik ve beraberlik devam etsin. Bu tür etkinlikler insanlar arasındaki bağları kuvvetlendiriyor. Artık daha fazla bağlarımıza ihtiyacımız var. Bilecik’te, Osmaneli’nde ve diğer yerlerde Gölpazarılılar birlik ve beraberlik içerisindeler. Nice böyle toplantıların yapılmasını diliyorum” diye konuştu. Ardından Bilecik eski milletvekili Tayfur Ün duygularını şöyle dile getirdi: “Bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum. Gölpazarlı olmak, Gölpazarını sevenlerini sevmek bir sevdadır. Yaşam boyu damarlarında bu mutluluğu yaşamış bir hemşehriniz olarak Bu birlik, beraberlik ve dayanışma gününde sizlerle kucaklaşmak ayrı bir mutluluktur. Hamza boğazında doğup büyüdüğüm, çocukluğumu yaşadığım. Arapdere’de tarlalarımızda günlerimi geçirdiğim günler. Zaman zaman gittiğim ve vakit geçirdiğim Akçakavak, Tongurlar, Çımışkı, Arcaklar, Kurşunlu, Türkmen, Küçük Yenice köyleri hiçbir zaman aklımdan çıkmaz. Gölpazarı’nın çamlı bahçesi, çayırda top koşturduğumuz futbol sahası, formasını onurla taşıdığım vişne çürüğü ve beyaz renklerinde olan çubuklu Gölpazarı forması. Benim yaşamımda ilke edindiğim Ozan Yunus’un güzel bir dörtlüğü var. Mal sahibi mülk sahibi, Hani bunun ilk sahibi. Mal da yalan mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan. İşte oyalanmak için geldiğimiz bu dünyada, birliğimizi ve beraberliğimizi, dayanışmamızı hiçbir zaman bozmayalım. Yine Ozanın dediği gibi bu çeşme öyle bir çeşmedir ki, akarı var taşı yok. Kırma insan gönlünü yapacak ustası yok. Birbirimizi sevelim. Bu mutlu günümüzde bir hemşehriniz olarak hepinizi en derin kalbi duygularla iletiyorum” dedi.

 

“İktidarı, muhalefeti, bürokratı ve hepimizin katkılarıyla Gölpazarı’nın sorunlarına artık bir son vermemiz, destek olmamız gerekiyorb” diyen MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker şöyle konuştu:

“Gölpazarı ilçesinin hem tanıtımı açısından hem de geleneklerimizin yaşatılması için destek verdiği için Gölpazarılılar Derneği Başkanına çok teşekkür ediyorum. Gölpazarı şu anda Bilecik’te en gariban kalmış yerlerden bir tanesidir. Nüfus azalması belki Türkiye’de en çok olan yerlerin başında Gölpazarı gelmektedir. Bırakacağım bu devrenin sonuna kadar Gölpazarı’na elimden gelen gayreti yaptım. Birçok eserlerimiz ortadadır. Yapamadıklarımız da ortadadır. Gölpazarı’na bir şeylerin yapılması ve nüfusun dışarıya gitmemesi lazımdır. Köyleri ile büyük bir ilçe olan Gölpazarı son zamanlarda çok azalmıştır. Bu zamana kadar OSB’ye çivi bile çakılmadı. Ama birçok yerde ihtisas organize sanayi bölgeleri var. Geçtiğimiz gün Bakanımızın katıldığı toplantıda Bilecik’e Ziraat Fakültesi kuruluyor. Gölpazarı’na da Tarım Lisesinin kurulmasını talep ettim. Ama yaparlar yapmazlar bilemiyorum. Askeriyenin gitmesi Gölpazarı’na büyük bir darbe vuracaktır” dedi.

 

 

 

Konuşmaların ardında şifalı bulgur pilavı dağıtımına geçildi. Etkinlikte yirmi kazan pilav ve herkese ayran ikram edildi. Etkinliğin başından sonuna kadar gözlemeler misafirlerin beğenilerine sunuldu. Şifalı Hıdırellez Pilavının ardından Bilecik Belediyesi Mehteran Ekibi gösterisi ile adeta büyüledi. Herkesin beğenisini toplayan Mehteran ekibi havanın sıcak olmasına rağmen büyük bir coşkuyla gösterisini gerçekleştirdi. Öyle ki mehteran ekibinden bir mehter sıcak dolayısı ile kısa süreli baygınlık dahi geçirdi. Hemen müdahale edildi su ve ayran verilerek kendine getirildi.

 

Bilecik Belediyesi Mehteran ekibinin muhteşem gösterisinin hemen ardından Bilecikli olan ve hemen hemen Bilecik’in tüm davetlerini kırmayarak özveriyle gelen Ses Sanatçısı Fahrettin Şahin sahne aldı. Bilecik Karşılaması ile konserine başlayan Şahin, zaman zaman Gölpazarılı hemşehrilerine de  mikrofon uzattı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Polis Baş Müfettişi Necmi Bayrakçı kendisine uzatılan mikrofonu alarak duygulu anlar yaşadı ve kendi yazdığı bir şiiri okuyarak adeta gözyaşlarını tutamadı.

 

Bilecik Gölpazarını Tanıtma ve Kültür Derneği’nin Hıdırellez etkinliği çiftetelli oyun havası ve halaylarla son buldu.

 

Etkinliğe Bilecik Vali Yardımcıları, Eflatun Can Tortop, Süleyman Deniz, Hasan Kayhan, Makedonya Milletvekili Erdoğan Saraç, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan, EPDK üyesi Fatih Dönmez, Gölpazarı Kaymakamı Ömer Şahin, Bilecik eski milletvekili Tayfur Ün, Vezirhan Belde Belediye Başkanı Yusuf Fidan,  Ankara Bilecikliler Derneği Başkanı Üzeyir Yıldırım, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik, Bozüyük Belediye Başkan Yardımcıları Oğuz Sertler, Mustafa Yürükcü, CHP İl Başkanı Çağatay Karaahmet, Gölpazarılı Ses Sanatçısı Fahrettin Şahin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Teşekkürler – Bizi bir araya getiren Mehmet Beye bir hemşehrisi olarak teşekkür ederiz böyle çalışmaların devamını diliyoruz.

  2. TEBRİK – Gölpazarı Yardımlaşma ve Dayanışma Tanıtma Derneği Başkanı Mehmet bey ve Yönetim kurulunu candan tebrik ediyorum ankarada bir toplantı münasebebiyle katılamadım ama Gönlümüz ve kalbimiz sizlerle idi tanıtım ve birlik beraberlik böyle olur Tebrikler GÖLPAZARILILAR ve BİLECİKLİLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam