HİSARCIKLIOĞLU BEKLENEN MÜJDEYİ VERDİ

HİSARCIKLIOĞLU BEKLENEN MÜJDEYİ VERDİ

“ASANSÖR PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Bilecik TSO’nun 111. Yılı kutlamaları dolayısıyla Bozüyük temaslarının ardından ilimize geldi.

Hisarcıklıoğlu, Şeyh Edebali Türbesi’nin ziyaretinin ardından Bilecik Belediyesi’nde Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya yaptığı ziyarette "3 yıl önceki ziyaretimizde Şeyh Edebali’nin olduğu alana bir asansör sözümüz var. Ama 3 yılda ancak izin alınabilmiş. İnşallah bu iş gerçekleştirilirse biz bu asansörü yapmak istiyoruz. Şeyh Edebali Hazretlerine bir katkımız olursa ne mutlu bize deriz. Geri kalan işleri de sizler yaparsınız, asansör işi bizde"  diyerek bu konuda Belediye’den destek istedi.

 

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB)  Başkanı  Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz gün Bozüyük’e gelerek Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyaretti bulundu. Bozüyük TSO’nun yeni binasının açılmasını sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Açılışı bir an önce yapalım ki Bozüyük’te yemek yiyeyim, buransın yemeğini çok özledim dedi.

Hisarcıklıoğlu gündemdeki maddeler hakkında açıklama yaparken asgari ücret hakkında da bilgiler verdi. Hisarcıklıoğlu’nun açıklamaları şu şekilde;

“Bozüyük’ün yemeklerini özledim”

Sayın milletvekilim, sayın kaymakamım, sayın belediye başkanım Bozüyük Ticaret ve Sanayi odasının değerli yönetim kurulu üyeleri hepinizi şahsım ve Türkiye odalar ve Borsalar birliği yönetim kurulu olarak selamlıyorum. Şimdi tabi mekan çok önemli, Bozüyük gibi sanayisi ve ticareti gelişmiş bir şehre yakışmıyor.  Hayırlı bir işe siz öncülük ettiniz bir an önce artık bitmesi lazım. Artık bir açılış yapalım da ben de Bozüyük’ün yemeklerini özledim.  Uzun yıllar oldu burada yemek yemeyeli. Bu kadar küçük hizmet alanı olmasına rağmen dünya çapında beş yıldızlı bir odamız. Bunlarla gurur duymanız lazım. Verilen hizmet kalitesi ve standardı itibariyle başta sayın genel sekreterimiz olmak üzere çalışma ekibi, meclis üyesi kardeşlerim, yönetim kurulumuza ve başkanımıza da teşekkür ediyorum. Bu yıldızı da ben vermiyorum herkes bilsin diye söylüyorum uluslar arası akreditasyon kurulu tarafından veriliyor.

“Bozüyük, Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinden bir tanesi”

Bozüyük TSO inşallah yeni binasında, daha iyi kalitede özellikle Bozüyük’ümüze yakışır bir şekilde hizmet verecektir. Ben özellikle burada bulunan meslektaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Sizler Bozüyük’ün kanaat önderi konumundasınız. Buralar alma makamı değil, verme makamıdır. Hiçbir şekilde buradan kazançlı çıkamazsınız ama inşallah kazançlı çıkacağımız yerler olacak. Çünkü buradaki verdiğimiz hizmetler Bozüyük’e, Bozüyük’ün ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak için. İnşallah Allah bu görevleri hayırlısıyla bitirmeyi nasip etsin. Buğra kardeşimle yine odalar birliğinde beraber çalışıyoruz. Odalar birliğinin politikalarına da katkı sağlıyor. Bozüyük, Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinden bir tanesi. Sizler de herhalde Bozüyüklü olmaktan gurur duyuyorsunuzdur. Eğitim seviyesine baktığımız zaman Bilecik’ten daha yukarıda ki Türkiye’nin 81 ilinin çoğunda ilçelerde bu durumu görmek mümkün değildir.

Ekonominin canlı olduğu nerden bellidir?

Ekonominin canlı olduğu nüfus artışından bellidir. Nüfus artışınıza baktığımız zaman son beş yılda Bozüyük’ün nüfus artışı yüzde altı olmuş. Yani göç veren değil göç alan bir ilçe. İl merkezleri göç alır, ilçeler göç verir. Ayrıca Bozüyük en önemli kavşak noktasında. Tren buraya 1800’lü yıllarda gelmiş. 1997’de ilk OSB kurulmuş burada, ilk seramik fabrikasının kurulduğu yerlerden biri burası, yani Türkiye’de sanayileşme hamlesine öncülük etmiş önemli bir ilçemiz Bozüyük. Tabiî ki sizin sıkıntılarınız oluyor. Buğra kardeşim bu sıkıntıları her fırsatta dile getiriyor bizde bunları hükümetimizle paylaşıyoruz.

“1500 lira cebimizden çıkan, işçimizin cebine giren ise 1000 lira”

Gündemin en sıcak konusu tabiî ki asgari ücret konusu.  Bugün bu konu görüşülecek. Yük gelecek fakat temennimiz bu yükün az gelmesi. Bu işçimiz az kazansın demek değil. İşçimiz fazla kazanmazsa bizim mutlu olabilme şansımız olmaz. Sonuçta işçimiz ne kadar fazla kazanırsa o kadar fazla harcama olur piyasada ve ekonomide buna bağlı olarak canlanır. Esas önemli olan, işverenin istihdam üzerinde bugünkü asgari ücret itibariyle söylüyorum 1500 lira cebimizden çıkan, işçimizin cebine giren ise 1000 lira. Dünyada en yüksek vergi yükü olan ülke biziz. Bu kapsamda diyoruz ki normal bir artış yapacağız. Enflasyon artı refah payı, yani Türkiye’nin büyümesine bağlı olarak asgari ücrette bir artış olacak. Aradaki farkı da devletimiz vermeyi garanti ettiyse, vergi yükünü de üzerimizden alarak işçinin üzerinde daha fazla geçmesini sağladıysa bundan memnun oluruz. Ekonomi canlanır. Uğraşıyoruz umarım sonu iyi olur.

Ben özellikle bu teşvik meselesiyle ilgili konuşmak istiyorum. Bunu 7 ila 9 Nisan’da sayın Başbakanımız bize geldiği zaman, özellikle il merkezi ve ilçelerde farklı farklı teşvik politikasının sabit tutulmasını ifade etmiştik. Yani birinin geneline göre değil, il veya ilçenin hangi sektörde kümelendiyse oraya pozitif ayrımcılık yapılması lazım. Çünkü burada bir iklim oluşuyor. Bu oluşan iklimi bir başka yerde yaratabilmek olmuyor. Üretimi teşvik etmek lazım. Başbakanımız bu kapsamda bize söz verdi.

“Tehlikeli sektörlerde kesinlikle bunu tasdik etmiyorum”

Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum.  Mesleki sertifikası olmadan işçi çalıştırmaları tasdik etmiyorum. Tehlikeli sektörlerde kesinlikle bunu tasdik etmiyorum. Madencilik ve seramik fabrikaları buna dahil. Bu kapsamda özellikle elemanlarımızı meslek yeterlilik belgelendirme kursunu başlattık. Bozüyük’e de yazı yazdık.  Bana ve arkadaşlarıma gösterdiğiniz bu ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent, yaptığı konuşmasında Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi;

“Kıymetli yönetim kurulu üyelerim programımıza hoş geldiniz diyelim. Bizler Bozüyük’te 1994 yılında sanayici ve işadamlarınca kurulmuş mütevazi küçük bir odayız. Şu anda 817 tane faal ve 144 tane askıda olmak üzere toplam 961 üyeye sahibiz. 7 kişilik yönetim kurulumuz ve 20 kişilik meclisimizle birlikte 9 konuk üyemizle birlikte odamızı yönetmeye çalışıyoruz. Biz içerisinde bulunduğumuz 165 metrekarelik odada hizmet vermeye çalışıyoruz. Bizim 2013 yılında projesi tamamlanan ve yeni hizmet binamıza taşınma sürecimiz kanayan bir yaramız. Bununla ilgili yönetici olarak bir takım faaliyetlerde bulunmak istedik ama bunları hayata geçiremedik. Onun neticesinde kendi öz sermayemizle tamamlama konusunda çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah Mayıs veya Haziran gibi donanımı bitmiş şekilde odamızı üyelerimizin hizmetine sunacağız.

Levent: “Bizim yerel anlamda üyelerimizin böyle talepleri var”

Bizlerle ilgili odamızın bütçesinde Türkiye Odalar ve Borsalar birliğinin katkıları oldu. Konferans salonuyla ilgili bir eksiğimiz kalıyor. Onu da tamamladıktan sonra sizlerin de katılımıyla bizleri onurlandırarak güzel bir açılış yapmak istiyoruz.  Arz talep dosyamızı size ileteceğim sayın başkanım ama bu taleplerin içerisinde en önemli görünen esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı esnaflarımızın Halk Bankası ve kredi kefalet kurumları ile birlikte küçük yatırım ideallerinde kullanmak için düşük faizli krediler alıyorlar. Biz bunu odamız olarak bir ara gerçekleştirmiştik. Gayette güzel tepkiler almıştık. Bizim yerel anlamda üyelerimizin böyle talepleri var. Tabi sizlerin şahsınızla girişimleri ile sorunu sahiplenmeniz ile başlayan KOSGEP ve bankalar ile böyle girişimlerin desteklenmesini istiyoruz. İnşallah bu konuda ortak bir karar verilir ve bir şeyler çıkarsa bizde esnaf ve sanatkarlara karşılık böyle bir hizmetimizin olduğunu göstermiş oluruz. Ben ve yönetim kurulu meclisimiz sizlerin ziyaretinden memnuniyetimizi dile getirerek sözü siz duayenimize bırakıyoruz.” dedi.

“Hisarcıklıoğlu’na Metristepe Plaketi hediye edildi”

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Hisarcıklıoğlu’na Metristepe Plaketini hediye etti. Bozüyük Belediyesi ise üzerinde Metristepe Anıtı yazılı tabağı takdim etti. Hisarcıklıoğlu ise Kaymakam Köksal Şakalar, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ve TSO Başkanı Buğra Levent’e Dede Korkut Kitabı hediye etti.

Ziyarete Eskişehir AK Parti Milletvekili Harun Karacan, Bozüyük Kaymakamı Köksal Şakalar, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ve TSO oda üyeleri katıldı.

“Asansör Projesini Gerçekleştireceğiz”

Bozüyük temaslarının ardından ilimize gelen Hisarcıklıoğlu ve Eskişehir TSO Eski Başkanı, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan ve heyette bulunanlar ilk olarak Bilecik temaslarına Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret ederek başladılar.  Yoğun kar yağışı altında gerçekleşen karşılama töreninde Bilecik TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile TSO Eski Başkanı Ahmet Özünlü hazır bulundular. Bilecik Belediyesi Arkeolog’u Umut Özdemir Hisarcıklıoğlu ve heyetine Şeyh Edebali Hz.’leri ve eski Bilecik yerleşim alanıyla ilgili bilgiler verdi.

“Arif’im bu işler sana düşüyor, hayır işleri sende”

Şeyh Edebali Hz.’lerinin türbesinde yapılan duaların ardından sorulan bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, Bilecik Şeyh Edebali Türbesine yapılmak istenen asansör projesi hakkında gerekli izinlerin 3 senede alındığını belirtti ve topu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’a atarak “Arif’im bu işler sana düşüyor, hayır işleri sende” ifadelerini kullandı.

Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaretinden sonra Bilecik Belediyesi’ne geçen Hisarcıklıoğlu ve heyetini Belediye Başkanı Selim Yağcı makamında kabul etti. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmasında "3 yıl önceki ziyaretimizde Şeyh Edebali’nin olduğu alana bir asansör sözümüz var. Ama 3 yılda ancak izin alınabilmiş. Bu iş gerçekleştirilirse biz bu asansörü yapmak istiyoruz. Şeyh Edebali Hz'lerine bir katkımız olursa ne mutlu bize deriz. Geri kalan işleri de sizler yaparsınız, asansör işi bizde" diyerek bu konuda Belediye’den destek istedi.

Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya Osmanlıca yazılan ve Türkçe’ye çevirisi yapılmış Dede Korkut Kitabı hediye etti.

Belediye Başkanı Selim Yağcı, ise Hisarcıklıoğlu’na, üzerinde 3 boyutlu Osmanlı Arması bulunan tablo ile Bilecik seramiğinden yapılmış kahve fincanı takımı hediye etti.

 

Gazetemizin baskıya verildiği saatlerde Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir’i ve TSO Yönetimini ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyetin detay haberlerini yakında gazetemiz ve internet sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam