HUBUBAT HASADI BAŞLADI

HUBUBAT HASADI BAŞLADI

Müdür Yoldaş Biçerdöverle Hasat Yapılan Alanları İnceledi

İlimizde hububat hasadının başlaması ile birlikte İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş biçerdöverle hasat yapılan alanlarda incelemelerde bulundu.

Bu kapsamda Gölpazarı İlçesi Kurşunlu Köyünde yapılan hasadı yerinde inceleyen Müdür Yoldaş, ürünlerin üretilmesi kadar hasadının ve pazarlamasının da büyük önem taşıdığını belirtti.

“Bizler bu hususta son derece hassas ve tavizsiz davranacağız”

Yoldaş hasada ilişkin yaptığı açıklamada;“Bütün ürünlerde olduğu gibi özelliklede hububatta hasat büyük önem taşımaktadır. İlimizde hububatın büyük çoğunluğu biçerdöverle hasat edilmektedir. Biçerdöverle hasatta teknik bilgi eksikliğinden kaynaklanan hasarlar meydana gelmekte ve bu nedenle büyük oranda dane kayıpları meydana gelmektedir. Bizler Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu kayıpların yaşanmaması, aile ve ülke ekonomisinin zarar görmemesi için İl ve İlçe Müdürlüklerimizde kurulan ekiplerimizle sürekli sahalardayız. Bu konuda Muhtarlarımıza da görev düşmektedir. Onlar hasat dönemi boyunca üreticilerimizin mağdur olmamaları için bölgelerine gelen biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapmalıdır.  Ayrıca tebliğde belirtilen hususlara aykırı hareket eden ve dane kaybına sebep olan biçerdöver sahiplerini en yakın İl /İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Bizler bu hususta son derece hassas ve tavizsiz davranacağız” dedi.

Daha sonra çiftçi ve biçerdöver sahipleriyle sohbet eden Yoldaş, verim konusunda bilgi aldı. Üreticilerinden bu yıl genel olarak verimin iyi olduğu öğrenen İl Müdürü Yoldaş, çiftçilere ofisin buğday alım merkezine uğradığını ve ofiste buğdayın 1.400 liradan 1.700 liraya kadar alındığını müjdeledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam