İÇ SULARDA AMATÖR BALIK AVI YASAĞI KALKTI

İÇ SULARDA AMATÖR BALIK AVI YASAĞI KALKTI

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, su ürünleri avcılığının belirli kurallar çerçevesinde yapılması amacıyla 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında iç sularda mevcut Sazan, Yayın, Kadife, Tatlısu Kefali gibi balıkların amatör ve ticari olarak avlanması yasağının 16 Haziran itibariyle kalktığını duyurdu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada iç su av yasağı kalkacağı duyurulurken, diğer yandan İl/İlçe Müdürlükleri kontrol ve denetimlerini daha da arttıracağı bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden av yasağının kalkmasına ilişkin yapılan duru ise şu şekilde:
“Su ürünleri avcılığının belirli kurallar çerçevesinde yapılması amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan “4/1 numaralı Ticari ve 4/2 numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” hükümleri gereğince; 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında iç sularımızda mevcut Sazan, Yayın, Kadife, Tatlısu Kefali gibi balıkların amatör ve ticari olarak avlanması yasaktır.

Ayrıca söz konusu tebliğler gereğince; 15 Aralık – 31 Mart tarihleri arasında iç sularımızda yasak olan Turna balığı avcılığı 1 Nisan itibariyle serbesttir.

Ekonomik ve sürdürülebilir şekilde su ürünleri avcılığının yapılabilmesi için; İlimiz tatlı su balıklarının çoğunluğunun üreme dönemi olan 15 Mart- 15 Haziran tarihleri arasında mevcut av yasağına, vatandaşlarımızca titizlikle uyulması ve denetimle görevli kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması büyük önem arz etmektedir.

Normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran itibariyle amatör balıkçılık faaliyetinin serbest bırakılmasıyla birlikte İl Müdürlüğümüzce, İlimiz genelinde yapılan denetimler arttırılmış olup, mevzuata aykırı avlandığı tespit edilenlere idari para cezası uygulanmıştır.

16 Haziran itibariyle İlimiz iç su av yasağı kalkacağından, İl/İlçe Müdürlüklerimiz kontrol ve denetimlerini daha da arttıracak olup, Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince göl, gölet ve akarsularda gerçekleştirilecek kontrol ve denetimlerle, yasak dönemde ve/veya mevzuata aykırı su ürünleri avcılığı yaptığı tespit edilen balıkçılara yasal işlem uygulanacaktır.

Ayrıca Korona virüs salgını süresince belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uymak şartıyla, vatandaşlarımızın amatör balıkçılık faaliyetlerini yukarıda belirtilen tür ve yasak zaman tarihlerini dikkate alarak yürütmeleri, yetkililerin uyarılarını titizlikle takip edip,  bu uyarılara harfiyen uymaları salgınla mücadele için oldukça önemlidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam