“İddialar Haddi Aşmıştır”

“İddialar Haddi Aşmıştır”

Kurtulmuş, “Bu arkadaşın kimin değirmenine su taşıdığını veya birilerinin gelip de önüne bir şeyler yazı koyup da onları okuduğunu  çok da anlamış değilim. Kafamda soru işareti olan şey budur. Acaba birilerinin adına mı geldi, birileri mi getirdi, birilerinin adına mı bir şeyler yapıyor? onu da anlamış değilim.” dedi.

Kurtulmuş konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Malum yerel seçimler öncesi aday adaylığı müracaatları sürecindeyiz ve sonuç itibariyle önümüzdeki ayın ortasından sonra inşallah adaylar belli olacak. Bu süreçte tabi basınımızda çıkan yorumlar, değerlendirmeler gerek halk nezdinde gerekse aday adayı arkadaşların yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda basın açıklaması yapma gereği duyduk.

Partimizin Genel Merkezi’nin almış olduğu karar doğrultusunda bizim adaylık müracaatlarımız başladı. Daha sonra aday adaylarının temayül yoklaması yapıldı. Şimdi Genel Merkez’in bu adaylık sürecini değerlendirme aşamasındayız. Neticede bu aday adaylığı müracaatı sürecinde partimize 6 tane aday adayı mevcut Belediye Başkanımız Selim Bey olmak üzere onunla beraber 6 tane aday adayı müracaatını yapmıştır. Bu süreç içerisinde gerek teşkilat temayülü gerek kamuoyu araştırmaları yapılmış ve kamuoyu araştırmaları kamunun da yakından takip ettiği gibi halen daha devam etmektedir. Genel Merkez gerek gördüğü gerek ilimizde gerek Türkiye’de gerek ilçelerde kamuoyu araştırmalarına devam ediyor. İşin özeti süreç devam etmekte. Bu süreci duyarlı bir şekilde geçirmek adına gerek aday adayı arkadaşlar gerek teşkilat mensubu arkadaşlarım hassas davranmak zorunda diye üşünüyorum. Burada aslolan AK Parti’dir, aslolan AK Parti’yi zarar vermemektir.

 

‘İddialar haddi aşmıştır’

 

Bir tane aday adayı arkadaşımız basın mensuplarıyla bir kahvaltı yaparak basın açıklaması yapmıştır. Tabi iddialar. Biz her yapılan basın açıklamasına cevap vermeyelim. Herhangi bir polemiğe girmeyelim. Bu bizim adaylık sürecinde arkadaşlarımıza ve partimize zarar verir düşüncesiyle bu zamana kadar bu konularla ilgili herhangi bir basın açıklaması yapma gereği duymadık. Ama basından takip ettiğim kadarıyla iddialar hakikaten artık haddi aşmış partimize zarar verme durumuna gelmiştir. Burada sizler belki bizleri yakinen tanıyorsunuz değişik zamanlarda gerek şahsım gerek teşkilat mensubu arkadaşların bazıları hakkında basında değişik zamanlarda değişik haberler çıkmakta. Biz bunları polemik konusu haline getirmeyip yani bir dalaş bir mücadele veya bir karşılıklı çamur atma seviyesine düşürüp o noktaya getirip partimize zarar vermeme noktasında bu zamana kadar hep hassas davranmışızdır. Kolay kolay yapılan açıklamalara, bize atfedilen suçlamalara bu zamana kadar cevap vermedik ama bu defa görünen o ki hakikaten hakkımızda veya arkadaşlarımızın hakkında değişik iddialar bulunmaktadır. Ben öncelikle tabi bu iddia sahibinin bu iddialarını ispata davet ediyorum. O işin en önemli kısmı.

 

‘Aday adaylarımıza herhangi bir ayrım yapmayız’

 

Bu süreçte teşkilatlara düşen görevler var ve Genel Merkezimize düşen görevle var. Netice itibariyle teşkilatlar kendi üzerlerine düşen görevi yapacaklar bu görevde başta, adaylık müracaatı sürecinde aday adaylığı olarak partimize müracat eden arkadaşları biz hoşgörü içinde karşılar, müracaatlarını alırız. O süreçte kendilerine karşı herhangi bir ayrım herhangi bir mesafe koyma gibi bir tavrımız ve tarzımız yok. Öyle bir siyaset anlayışımız da bu zamana kadar olmadı. Ki ben 3 tane seçim geçirdim İl Başkanı olarak bu 4’üncü seçimimiz. Daha önceki süreçlerde de aday adaylığı müracaatı yapan arkadaşların müracaatlarını aldık. Kimseye karşı herhangi bir mesafe veya herhangi bir saygısızlığımız bu zamana kadar olmamıştır. Bundan sonraki süreçte de olmaz. Nezaket kuralları neyi gerektiriyorsa, bizim siyaset anlayışımıza ne yakışıyorsa biz o şekilde davranırız ve bundan sonra da o şekilde davranmaya devam edeceğiz.

 

‘Dayatma yoktur’

 

Biz bu süreçte müracaatları aldıktan sonra temayül yoklamaları teşkilat nezdinde bize atfedilen suçlamaların içinde bu da olduğu için söylüyorum. Şimdi temayül yoklaması Başbakanımızın başta olmak üzere Genel Merkezimizin bize söylediğini aktarıyorum. Temayül yoklaması yapılan müracaatlarla ilgili ve bu teşkilatların bu toplumda yaşayan insanlarla ilgili ‘Kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz?’in yani teşkilat nezdindeki sonucudur. Neticede belediye başkan aday adayı olarak müracaat eden 6 arkadaşımız vardı. Teşkilata sorulur, ‘Siz ilde il belediye başkanı olarak kimi görmek istersiniz? Diğer ilçelerde ilçe belediye başkan adayı olarak kimi görmek istersiniz?’ Bu mevcut biz de olan Gölpazarı hariç il merkezi dahil olmak üzere belediye başkanı arkadaşları teşkilat nezdinde değerlendirmesi o temayül yoklamasında ve neticede mevcut adaylarla ilgili değerlendirmenin sonucunda başka bir adayın aday olarak görmek ister misiniz veya dışarıdan birini belediye başkanı olarak görmek ister misiniz sorusuna teşkilatların verdiği bir cevaptır. İlla 6 arkadaşın il merkezinde aday adayı olarak müracaat etti. Bunların içinden olacak diye bir dayatma yoktur. İlla olmayacak diye de dayatma yoktur. Bu süreçte herkes  hür iradesiyle düşüncesini söylemiştir bizim bununla ilgili dayatma yaptığımız noktasında suçlama vardır. Bizim bununla ilgili yani suçlamaların tümüyle ilgili söylüyorum. Bununla ilgili dayatma yaptığımız kişiler varsa gelsin. Ellerinde belge de varsa getirsinler bize. Biz kime dayatma yapmışız? Vatandaşların tercihi noktasında yıllardır burada Bilecik’te yaşayan farklı kişilerin ismi olarak dile getirmiş olabilirler veya bizim ismimizi dile getirmiş olabilirler. Ben yaklaşık 10 yıldır AK Parti’nin içinde siyaset yapmaktayım. 5 yıldır da İl Başkanlığı yapıyorum. Bizim arkadaşlarımızın bir kısmı ismimizi dile getirmiştir. Neticede temayülde neyin çıktığı kesinlikle belli değildir. O temayül sonucunu ben bilmiyorum. Bilen arkadaş varsa söylesin. Bize de temayül sonucunu söylemezler. Kimin kaç kişiye ne kadar oy verdiği de zaten belli değil. Afaki olan bir şeyin üzerine yorum yapılmaktadır. Şu şunu dayatmış, bu bunu yönlendirmiş gibi. Bunlar boştur. Bilecik’te AK Parti teşkilatlarında görev yapan arkadaşlar hür iradeleriyle kimi belediye başkanı görmek isterlerse onun isimlerini yazmışlardır. Sonucu da genel merkez bilmektedir. İşin özeti bu. Bizlerin de bu konuda herhangi bir bilgisi yoktur.

 

‘Karar Genel Merkeze aittir’

 

Temayül yoklamalarından sonra Genel Merkez kamuoyu araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Bir üst komisyon bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra neticede isimler Başbakan’ın önüne koyulacak. Başbakan da nihai kararı verecek. Bizim partimizden ne aday adayları ne teşkilat mensupları ne başta ben İl Başkanı olarak ‘A kişi, B kişi, C kişi’ hakkında ‘İlla bu belediye başkanı adayı olacak’ diye karar verme yetkisine asla sahip değiliz. Karar verme yetkisi tamamen genel merkez ve başbakanımıza aittir. Nihai kararı başbakan verecektir. Neticede son noktayı başbakan koyacaktır ki hal böyle olduğunu bilen herkes AK Parti’de siyaset yapan AK Parti’nin misyonunu bilenler aşağıda kimsenin bu konuda karar verme yetkisine sahip olmadığını bilmesi lazım. Karar Genel Merkezindir başbakanındır.

 

‘Bu süreçteki açıklamalar AK Parti’ye zarar vermekten başka fayda sağlamaz’

 

Bu süreçte yapılan açıklamaların ve atfedilen suçlamaların AK Parti’ye ve AK Parti camiasına zarar vermekten başka bir fayda sağlamayacağının bilinmesini istiyorum. Bu süreçlerde biz hassas davranmaya çalıştık bu zamana kadar, bundan sonra da hassas çalışmaya devam edeceğiz. Aday adayı olan arkadaşlar da kendilerini teşkilatların üzerinde görmesinler, ve aday belirleme noktasında 6 aday adayı müracaat etmiştir. Bunlardan birisi olmazsa şöyle yaparız. Böyle bir şey yok. Bizim yetkimiz de değil ki size ne oluyor? Bakarsınız şu anda gündemde olan hiçbir isim belediye başkanı adayı olarak gelmez başka bir isim gelir. Neticede bunu geçen seçimlerde Kütahya’da yaşadık.

Teşkilatlar tabi bu süreç içerisinde aday adayı arkadaşların nezaketinden arkadaşlara biz de adil davranmaya çalıştık. Arkadaşlardan malum arkadaş kendisi teşkilata sürekli mesaj çekerek veya basında sürekli açıklamalar yaparak teşkilat zaten son derece rahatsız ve yapılan açıklamalar bizi yıpratıyor. AK Parti’de siyaset yapmayı düşünen AK Parti’ye gönül vermiş bir insan, bu şekilde davranış ve tutum içerisinde olmaması lazım. Bunun takdirini de AK Parti camiasına ve Bilecik halkına bırakıyorum. Takdir kendilerinin. Bilgi belge varsa şayet bu açıkladığı şeylerle ilgili getirsin. Gerekli mercilere de müracaat etsin.

 

‘Herkesin AK Parti’de siyaset yapma hakkı vardır’

 

Sanal taraflı ve son dakika çıkartılan kukla adaylara itibar edilmediğini söylüyor. Kukla aday diye bir şey olmaz. Herkesin milletin kurduğu AK Parti’de siyaset yapma hakkı vardır. Biz diyoruz millet partiyi kurdu, milletin kurduğu partinin oy oranı Türkiye’de %50, yani iki kişiden biri AK Partili demek. İsteyen herkes müracaatın yapabilir. Teşkilatlar da toplum da istediğini burada belediye başkan adayı olarak görebilir. Hiç kimsenin tek elinde değildir bu ne benim ne belediye başkanlarının tek elindedir. Bu makamlar milletin makamlarıdır millet layık olduğunu oraya koyar ya da indirir. Neticede karar mercii millettir.

Şimdi ‘Temayül de Fahrettin Poyraz, Ramazan Kurtulmuş teşkilatlara dayatmalar yaptı’ dayatma yaptığımıza dair herhangi bir bilgi belge var mı? Getirsinler göstersinler.

Onun dışında teşkilatlarda bizim ilçe başkanımız tarafından kendisinden para istendiği konusu var. Bu geçmiş yıllarda da olmuştur. Bu bir süreçtir. Yaşanan süreçte parti teşkilatlarının yemeği, tanıtımı bununla ilgili genel merkezden gelen misafir ağırlamaları bunların getirmeleri götürmeleri ve temayülde yapılan harcamalar buna benzer harcamalar her zaman olmuştur ve vardır. Geçmiş dönemlerde gerek milletvekilliği adaylığı sürecinde gerek belediye başkan aday adaylarının tanıtımı sürecinde bunların hepsini yaşadık. Biz burada normal ‘Sizleri tanıtmak ve sizler için program yapmak zorundayız. Buna katkı sağlamak isterseniz istediğiniz kadar katkı sağlayın.’ denmiştir. Bundan doğal da bir şey yok. Neticede aday adayı olan arkadaşlar belli temayül onlar için yapılıyor. Tanıtım onlar için yapılıyor. Bu hareketlerin bu faaliyetlerin tümü onlar için yapılıyor. Bu faaliyetlere katkı sağlamak ister misiniz denmiştir, isteyen katkı sağlamıştır istemeyen sağlamamıştır. Kimseden zoraki yemek parası alma durumunda değiliz. Neticede çıkarken bir lokantaya bile gitseniz birileri çıkarken hesabı ödeyecektir. Bu böyledir. Bu da gayet normaldir. Bir yemek mevzusunu çıkıp da toplumun önünde konu etmenin bu işin seviyesini ne kadar aşağıya düşürüldüğünün göstergesinden başka bir şey değildir.

Bir de İlçe Başkanı meselesi var. İlçe Başkanı arkadaşımız Demişas’ta çalışmaktadır. Ben 12 yıl sendikacılık yaptım açıklamayı yapan arkadaşta sendikacılık yapmıştır. Bir yerde sözleşme yetkisine kim sahipse orada çalışan işçilerin hepsi o sendikadandır. Değişik siyasi görüşte olan bir sürü arkadaşımız var. Geçmişte değişik siyasi görüşlerin temsilcisi olarak bizzat ben elektrik kurumundan emekliyim. Tes-İş Sendikasının İl Temsilciliği’ni 12 yıl yürüttüm. O dönemde de bize partimizden kurucu il teşkilatında bulunun diye listede biz de vardık. Bununla ilgili değişik zamanlarda sansasyonu yapıldı. Bizim temsil ettiğimiz değişik siyasi görüşlere mensup arkadaşlarımız var. Bunun için biz bu şeyin içinde olmayalım demişizdir. Neticede orada yetki alan sendikanın üyesidir veya değildir. Ne olacak yani? Neticede sivil toplum örgütüdür. Bu sivil toplum örgütü de işçi haklarını almak için kurulmuştur. Gelmiş Demişas fabrikasında yetki sahibi olmuştur ve o şekilde devam etmektedir. Bir de kendisinin il genel meclisi üyeliği ile ilgili bazı şeyler söylenmiştir. Kendisi açıklamasını yapar. Burada bir de 1 yıl ceza aldı meselesi vardır. Neticede gelip partimizden iş isteyen bir vatandaş gelip üye kaydını da yaptırmıştır. Kimseyi biz bu zamana kadar zorla üye yapmadık. Usulde belki hata vardır ama kimse burada zorla üye falan yapılmaz. Bir de tabi bizim bir yeğenimiz var. Bu yeğenle ilgili bazı açıklamalar yapılmış. Ben bildiğim kadarıyla bununla ilgili gerek kurumun gerekse soruşturmayı kim yapması gerekiyorsa onunla ilgili müfettişler de var. Cumhuriyet savcılığına da intikal etmiştir. Elinde herhangi bir bilgi belge varsa böyle bir şey olduğuna dair, getirsin. Savcılıkta olan şeyle ilgili çok fazla bilgi sahibi de değilim zaten ama sağdan soldan vurmanın oradan buradan çamur atmanın kimseye fayda sağlamayacağı ortada. Bizim de ailemizi de, soyadımızı da sülalemizi de bizim ailemizden olan ilahiyatçıları da hocaları da geçmişiyle bu millet bu toplum çok iyi bilir çok iyi tanır. Ben toplumun takdirine bırakıyorum bu işi. Yani bize böyle yafta yakıştırmanın kimseye faydası olacağını düşünmüyorum. Bu memlekette dürüst yaşamaya çalışan bir ailenin ferdi olarak ben Kurtulmuş soyisminden de gurur duyuyorum. Tüm sülalemin de böyle yersiz şeylerin içinde bulunacağını zannetmiyorum. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Suçlama içinde herhangi bir ceza almışsa, bir şey ispatlamışsa gelsin belgesi varsa söylesin.

Nizamettin Bey’le ilgili de açıklamalar var. Nizamettin Bey gereken açıklamayı zaten basın önünde yaptı. Onu tekrar etmenin bir anlamı yok.

Bir de araç meselesi var. Biz ben İl Başkanı olduktan sonra partimizin teşkilat binası karşıdaydı teşkilat binamızı buraya taşıdık. Bizim partimize yakışır hale getirmek için elimizden geleni yaptık bu zamana kadar. Yani ne oluyorsa, bize ne yakışıyorsa biz karınca kararınca bu şekilde bir düzenleme yapma kararı aldık ve bu şeyi belirli bir yere getirdik. Bunun içinde parti binasını iyi yere taşımak, tabelasından görüntüsüne kadar bunların hepsi kurumsal hale gelsin diye bu zamana kadar çalıştık. Bununla ilgili de partinin hizmet aracı yok idi. Ben İl Başkanı olduktan sonra bir tane minibüs aldık. Bir tane de daha sonraki süreçte makam arabası aldık. 2007 model bu da yani çok lüks olmamak kaydıyla bizim işimizi görecek, parti faaliyetlerini de kullanılmak üzere parti adına bir makam aracı alınmıştı. Alınan araçla ilgili tabi neticede 2 tane seçim geçirdi. Bu araçta ufak tefek arızalar olmuştu, aracın satışı yapılmıştı. Yerine inşallah aynı ayarda bir şey alınacak. 0 km olmayabilir aynı yaşlarda bir araç alma çalışmalarımız devam ediyor. Araçla ilgili arkadaş bir şeyler açıklamıştır. Alma yetkimiz de vardır. Alan kişinin 45 bin TL’lik ödeme makbuzu da noter satış belgesi de elimizdedir. Netice itibariyle partinin parası araç parası banka hesabında durmaktadır. Yeni bir araç olursa inşallah o araç alındığı zaman oraya aktarılacaktır.

Bunların dışında bu süreçlerle ilgili genel merkeze şikayette bulunacağını beyan etmiş arkadaş. İsteyen istediği şeyi istediği yere şikayet edebilir. Biz AK Parti misyonuna uygun işin başından beri temiz siyaset yapmak için elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz. AK Parti teşkilatlarında olan insanların da herhangi bir şaibeye bulaşmadığını herkes bilir. Dışarıdan belki birileri bir şey yapmış olabilir.

Bizim bir de ortaklık meselemiz vardır. Bizim ortaklıkta saklı gizli bir şeyimiz yoktur. Bizim devlet ihaleleriyle işimiz falan yoktur. Devlet ihalelerini alanlar gocunsun. Bizim devlet ihaleleriyle bu zamana kadar işimiz olmamıştır bundan sonra da olmaz inşallah. Bu görevlerin sorumluluğunu ve hassasiyetini neler gerektirdiğini çok iyi biliriz. Ortağımla ilgili de devletten ihale almış mıdır böyle bilip bilmeden konuşmamak lazım. Ortağımın kalitesi de yaptığı inşaatlar da Bilecik’teki itibarı da bellidir. Ortağım adam gibi adamdır. Siyasi görüşü ne olursa olsun o tarafı bizi çok fazla bağlamaz. Ama neticede yaptığı işler Bilecik’e kattığı değerler ortada. Gelip de çamur atmayla sağdan soldan herhangi bir yafta yapıştırmayla bu işler olmaz. Varsa bizim aldığımız bir ihale, belgesini getirsin. Biz AK Parti İl Başkanı olduktan sonra devletle ilgili iş yapmamak için elimizden gelen her şeyi yaptık ve hiçbir inşaat ihalesi de bizim ortağımızla yapmış olduğumuz veya ortağımızın girdiği devlet ihalesi yoktur. Varsa belge getirsinler.

Neticede süreç devam ediyor. Bu şekilde suçlamalarla çamur atmalarla belden aşağı vurmalarla hiç kimse hiçbir yere varamaz. Birinci açıklamada benim ailem söz konusu edilmişti. Bunlar yakışmıyor. Bunların tümünü Bilecik kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu süreçte işin başında da söylediğim gibi bir defa gerçekten nezaket çerçevesinde davranan ve herhangi bir polemiğe girmeyen tüm teşkilat başkanlarım başta olmak üzere İl Gençlik Kolları, Merkez İlçe Başkanı, Kadın Kolları ve bizler. Hiçbir zaman için tüm teşkilat mensuplarım polemiğe bu zamana kadar girmemiştir. Başta kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonra da inşallah girmeyecekler. Ve aday adaylığı müracaatında bulunan diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Onlar da herhangi bir polemiğe girmemiştir.

 

‘Bu arkadaş kimin değirmenine su taşımaktadır?’

 

Bu arkadaşın kimin değirmenine su taşıdığını veya birilerinin gelip de önüne bir şeyler yazı koyup da onları okuduğunu çok da anlamış değilim. Kafamda soru işareti olan şey budur. Acaba birilerinin adına mı geldi, birileri mi getirdi, birilerinin adına mı bir şeyler yapıyor? Onu da anlamış değilim. Aslında gerçekten söylüyorum. Bu kadar yıpratma olayı olmasaydı böyle bir polemiğe hayatta girmem. Polemik siyasetinin hiç kimseye fayda getirmediğini bilen bir il başkanı olarak söylüyorum. Bu zamana kadar da kamu da bizim polemik için siyaset yapmadığımızı bilir. Ama nasıl görevlendirildiyse kimler tarafından bir şekilde bir şeyler yaptıysa onu da bilemiyorum. Ama nihai kararı hiç kimse unutmasın. Nihai kararı genel merkez verecektir. Genel merkezin verdiği karara hepimiz saygı duymak zorundayız. O başımızın üzerindedir. Onu biz kabul ederiz. Aday kim olursa olsun biz sonuna kadar makam mevki gözetmeksizin ve herhangi bir eleştiri getirmeden o adayın arkasında koşarız.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç