İHH’DAN ARAKAN’A YARDIM ÇAĞRISI

İHH’DAN ARAKAN’A YARDIM ÇAĞRISI

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bilecik Şube Başkanı Şemsettin Yıldırım, İnsanlık dışı olayların yaşandığı Arakan’da şiddetin ve zulmün her geçen gün artarak devam ettiğini söyledi.

İHH Bilecik Şube Başkanı Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada İHH olarak Arakanlı Müslümanlara yardımlarını düzenli olarak sürdürmeye devam edeceklerini ifade ederek; “Bilecikli duyarlı kardeşlerimiz Arakanlılara yardım etmek isterlerse 02282125656 veya 05056226540 numaralı hatlardan Bilecik İHH’ya ulaşabilirler. Ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfımıza 02126312121 numaralı hattan ulaşabilecekleri gibi ARAKAN yazıp 3072’e mesaj göndererek 5 TL.  yardımda bulunabilirler.”dedi.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bilecik Şube Başkanı Şemsettin Yıldırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İnsanlık dışı olayların yaşandığı Arakan bölgesinde maalesef şiddet ve zulüm her geçen gün artarak devam ediyor. İnsanlığın bittiğini adeta ispatlarcasına tüm dünya bu zulme kaşı üç maymunu oynuyor. Myanmar’da meydana gelen bu zulme değinmeden önce kısaca bölge hakkında bilgi verirsek; bölgede meydana gelen olayların gerçek sebebini daha rahat ortaya koyabiliriz.

Myanmar’ın yedi eyaletinden biri olan Arakan’da, Rohingya Müslümanları ve Budist Rakhineler yaşıyor. Fakat Myanmar devleti, resmî olarak Rohingyaları tanımıyor. Rohingya Müslümanlarına, “Bengalli” diyorlar. Yani Arakanlıların, önceden Bangladeş’ten geldiğini ve aslında Myanmarlı olmadıklarını iddia ediyorlar.

Rohingya Müslümanları aynı Doğu Türkistanlılar gibi İslam dünyasının en sahipsiz ve mazlum milleti olduğu herkes tarafından kabul ediliyor.

1784 yılına kadar bağımsız olan Arakan, Burma ve İngilizlerin işgaline uğradı. 1948 yılında sömürge yönetiminin sona ermesinden sonra ülke uzun yıllar askerî rejimle yönetildi. 2011’de iktidara gelen Tein Sein hükümetinin başlattığı reform sürecinden ise Müslümanlar hiçbir şekilde yararlanamadı; ekonomik ve sosyal her türlü baskı ve ayrımcılığa maruz kaldılar. Bugün Myanmar’daki Müslüman nüfusun sayısı ile ilgili maalesef resmî ya da gayriresmî kesin bir bilgi yok.

Kınamak ve soyut söylemlerde bulunmak yerine daha gerçekçi adımların atılması gereken Myanmar’da, uzmanlar ilk olarak Bangladeş ve diğer bölgelerde bulunan kamplarda, gayriinsani koşulların düzeltilerek; Arakanlıların bir an önce bölgeye yakın yerlere mülteci olarak sevk edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Dünya Müslümanlarının bir an önce Myanmar’da yaşayan 1 milyona yakın insanın her gün işkence, zulüm ve sefaletinin fotoğraflarını konuşmanın ötesine geçmesi gerekmektedir.

İslam ülkeleri, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporlarını yorumlamanın ötesine geçecek somut hiçbir çözüm maalesef şimdiye kadar üretemedi. Bu noktada artık Arakan halkının 50 yıldır şiddet ve zulme maruz kalmasına seyirci olmaktansa, İslam ülkelerine muhacir olarak dağıtılmaları yani hicret etmeleri konusunda önlerinin açılması en gerçekçi çözüm olarak önümüzde duruyor.

Myanmar’ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları katliamlarda 3 binden fazla Müslümanı acımasızca öldürüldüğüne şahit oluyoruz.

Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellese de son birkaç günde 20 binden fazla  Rohingyalı Müslüman Arakan’dan yasadışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı.  Yaklaşık 60 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş’e giremediği için sınıra yakın dağlık bölgede sığınmış halde hayata tutunmaya çalışıyorlar

Şeytani güçlerin çok hızlı hareket ettiğini artık tüm Müslümanların görmesi gerekiyor. Buna karşın; İyilik güçlerinin de o denli hızlı hareket etmesi gerektiğini bilinciyle hareket eden İHH İnsani Yardım Vakfı tüm zorluklara rağmen bölgeye ulaşarak ailelere yardım yapmaya başladı. Günlerdir katliamların yaşandığı, bundan dolayı insanların yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldığı bölgeye ulaşan İHH, Arakanlılara acil yardım malzemesi dağıtımına aralıklarla devam ediyor.

Myanmar’dan Bangladeş’e göç etmek zorunda kalanlardan bin’e yakın Arakanlı Rohingya aileye acil gıda dağıtımı yapıldı. Ayrıca her aileye 15 dolarlık bir nakdi yardımda bulunuldu.

Paket içeriği

-20 kilo pirinç

-2 kilo mercimek

-2 kilo un

-2 kilo tuz

-2 litre sıvı yağ

Acil İhtiyaç listesi

-Gıda malzemeleri

-İlaç ve Tıbbı malzeme

-Branda

-Çocuk maması

-Elbise

-Hijyen ve yaşam malzemeleri

İHH, bölgede Arakanlı Müslümanlara yardımlarını düzenli olarak sürdürmeye devam edecek. Önümüzdeki günlerde İHH ekipleri kurban çalışmaları ve acil yardım çalışmaları kapsamında bölgede yardımlarını artıracak.

Bilecikli duyarlı kardeşlerimiz Arakanlılara yardım etmek isterlerse 02282125656 veya 05056226540 numaralı hatlardan Bilecik İHH’ya ulaşabilirler. Ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfımıza 02126312121 numaralı hattan ulaşabilecekleri gibi ARAKAN yazıp 3072’e mesaj göndererek 5 TL.  yardımda bulunabilirler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam