• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİ’NİN 97. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİ’NİN 97. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İkinci İnönü Zaferi’nin 97. yıl dönümü, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Metristepe Anıtı’nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra askerler saygı atışı yaptı.

Törene TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, Vali Tahir Büyükakın, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Hayati Durak, şehit ve gazi aileleri, daire müdürleri ve askeri yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Tören daha sonra, Akpınar köyündeki şehitlikte devam etti.

TBMM Başkanvekili Tüzün, burada yaptığı konuşmada, “Bundan 97 yıl önce İzmir mazlumdu, Edirne yaslıydı, bir baştan bir başa herkesin ümidi bu topraklardaydı. Haneler, kandiller kararmış, minareler minberler yıkılmış, ezanlar susmuştu. Yedi düvel Anadolu’ya göz dikmişti. Bu topraklarda destanın tarifini yapan kahramanlarımız sizler, topraklarımıza yangınlar, çocuklara zincirler getirenleri, yeşil ovalarımızı kemiklerle ağartanları, ırmakları kanla kızartanları 97 yıl önce vurdunuz. Size sarılmak istenen esareti yüreklerinizle boğdunuz. Sizi yukarıda Allah, aşağıda tarih seyretti. İnönü kahramanları sizden çok şey öğrendik. Mesela büyük balığın küçük balığı her zaman yiyemeceğini öğrendik. Merminin mertlikle tüfeğin yürekle boy ölçüşemeyeceğini sizden öğrendik. İnönü’de cesaretin kitabını yazanlar, sizin sayenizde küllerinden yeniden doğmayı öğrendik. Bu topraklarla ilgili birçok şeyi bildi, öğrendik, anladık. Ama bir tek şeyi hiçbir zaman anlayamadık. Bu destanı yazanları, İsmet Paşa’yı ve Atatürk’ü anlamayanları anlayamadık. Aziz atalarımız, siz bu topraklarda iz bıraktınız. Sadece bu topraklarda değil, tarihimizde, yüreğimizde, ruhumuzda iz bıraktınız. Hesap yapanların oyunlarını bozdunuz. Senaryolarını başlarına geçirdiniz. Heveslerini kursaklarında bıraktınız.Aziz şehitlerimiz şimdi bize 97 yıl önce bu millete verdiğiniz ruh gibi bir ruh, sizin ki gibi bir birlik lazım. Menfaatini düşünenlere kendisini ülkesine adayanlardan lazım. Tarihe, kahramanlara dil uzatana bu kahramanlık kitabını yeniden okutmak lazım. Vatan sevgimizi çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak üzere atalarımızdan miras aldık. Barış her zaman önceliğimiz oldu. Bundan sonra da önceliğimiz olacak. Bizlerin özgür yaşaması için ülkemizin aydınlık geleceği için canlarını feda eden ulu şehitlerimiz, siz kara toprağın altındakiler. Biz üstündekilere ilham olsun. 97 yıl öncesini hayal ediniz, eğer şimdi kutladığımız zafer kazanılmasaydı Türkiye Cumhuriyeti olur muydu?” Bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşayabilir miydik.?”

Vali Büyükakın ise şehitler sayesinde bugün Türk milletinin ayakta durduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“97 yıl önce bugün burada bu millet bir tarih daha yazdı. Tarihimiz kahramanlık destanlarıyla dolu. Geçmişte birçok kahramanlık destanı yazdık, burada 97 yıl önce bugün bir destan daha yazıldı. Bundan sonrada yazılacak ve bu millet bağımsızlığı zaten gerektiğinde ülkesi için canını feda ettiği için aziz bir millet olmuş, kahraman bir millet olmuş ve gelecekte de bağımsızlığını devam ettirecek gerçekten asil bir millettir. Böyle bir millete mensup olmaktan hepimiz şeref duyuyoruz, onur duyuyoruz. Aziz şehitlerimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de vatan için gerektiğinde canlarını gözlerini kırpmadan feda etmekte. Biliyorsunuz, bugün Afrin’de devam eden operasyonlarda birçok şehidimiz, ülkesi için canlarını feda etmekte. Ama biz onlar sayesinde bugün ayakta duruyoruz. Dalgalanan bayrağımız onlar sayesinde dalgalanıyor. Bugün burada huzur içinde tarihi bir günü anabiliyorsak onlar sayesinde anıyoruz. Milletler, ancak tarihlerini hatırladıkça millet olmaya devam ediyorlar. Tarihin belli bir kesitinde yaşanan kopukluk bir tarih bilinci kaybı, o milletin uzun bir süre kendine gelememesine sebep oluyor.

Gençlere de seslenen Vali Büyükakın, konuşmasını şöyle tamamladı:

”Bir milletin tarihini bildiği ölçüde devam edeceği, varlığını devam ettireceği unutmamanız gereken bir gerçek. Biz ancak şehitlerimizin, gazilerimizin kıymetini bildiğimizde bu milleti ayakta tutabileceğiz, bu vatanı ayakta tutabileceğiz. Çünkü bu coğrafya sadece bu coğrafyada ayakta durmak için fedakarlık yapabilecek, canlarını verebilecek cesaretli milletlerin ayakta durabileceği bir coğrafya. Bu coğrafya bir kader. Bu coğrafyada bu kaderin bedelini ödemeye laik olanlar ancak ayakta durabiliyorlar. Bin yıldır bu coğrafyada ancak biz bu bedeli ödemeye hazır ve laik olduğumuz için ayakta durabiliyor. Onun için şuanda biraz sonra karanfil bırakacağımız şehitlerimizin ne demek olduğunu, bayrağımıza rengini veren o şehitlerin kanlarının ne demek olduğunu, yıldıza, hilale bayrağın tamamına bütününe her birine şahadet etmiş, kanlarıyla iz bırakmış ve ancak bu şekilde bu bayrağı dalgalandırmış olan şehitlerimiz, gazilerimiz ve gerektiğinde tekrar şehit olmak şuuruyla, gazi olma şuuruyla sizler ayakta durduğunuz müddetçe ancak bu millet payidar olacak. Ancak bu şekilde bu millet devam edecek. Bu vesileyle bu milletin coğrafyada ayakta durması için emeği geçmiş, kanını dökmüş, canını vermiş, tüm şehitlerimizi başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere onların silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi bugün şahadete erenleri rahmet ve minnetle anıyorum.”

AK Parti Bilecik Milletvekili Eldemir de “Tarihimizde Anadolu topraklarına girdiğimiz ve bu toprakları kendimize vatan ettiğimiz o günden bu güne bu topraklar birçok kahramanlıklar ve zaferlere şahitlik etti. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde başlatılan kurtuluş hareketiyle ecdadımızın özgür ve bağımsızlık için vermiş olduğu mücadelelerden birisi de 2. İnönü savaşıdır. Bağımsızlık, istikrar ve istikbal için nasıl ki ecdadımız bir mücadele yürüttü ise biz de aynı kararlılık ve duygularla aynı mücadeleyi yürütmek zorundayız. Afrin’de, El-Bab’da ve Kandil’de yürütülen operasyonların hepsi de bu ülkenin istikrarı ve istikbali içindir.” diye konuştu.

Bozüyük Belediye Başkanı Bakıcı, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Durak ile Bozüyük Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Günhan’ın konuşmalarının ardından Kur’an-ı Kerim okundu.

İlçe Müftüsü Selami Bağcı’nın dua ettirmesinin ardından Vali Büyükakın şeref defterini imzaladı. Vali Büyükakın ve beraberindekiler daha sonra şehitlikleri ziyaret ederek, öğrencilerle birlikte karanfil bıraktı.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam