• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İklim Değişikliği Farkındalık Projesinin Kapanış Programı Gerçekleşti

İklim Değişikliği Farkındalık Projesinin Kapanış Programı Gerçekleşti

Bilecik Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin ortaklarından olduğu ‘İklim Değişikliğinde Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Geleceklere’ isimli AB projesinin kapanış programı, 15 Şubat 2019 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Proje Koordinatörü Biyolog Mehmet Yılmaz’ın ve İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü İbrahim Bektaş projenin süreçlerini ve sonuçlarını anlattığı sunumlarla başlayan programda, Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş ve Vali Bilal Şentürk birer konuşma yaptı.

Rektör Taş konuşmasında, söz konusu projenin iklim değişikliği konusunu bölgemizde etkin ve yenilikçi yöntemlerle bilgilendirmek, tanıtmak, farkındalık yaratmak ve yerel kapasitenin güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla ve hedefiyle ortaya çıktığını belirterek, proje süresince bu amaca yönelik olarak pek çok etkinlik ve çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti. Üniversite olarak projeye sağladıkları katkılardan örnekler veren Rektör Taş; eğitim içeriklerinin belirlenmesi ve eğitim materyallerinin hazırlanması, kamu kurumları ve STK’lara iklim değişikliği konusunda eğitimlerin verilmesi, proje kapsamında yapılan radyo programlarında iklim değişikliği konusunda bilgilendirme konuşmalarının yapılması, proje için anketlerin hazırlanması, bu anketlerin üniversite öğrencilerinden oluşan anket takımı tarafından uygulanması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi, proje süreci boyunca toplanan verilerle projeyle ilgili akademik çalışma yapılması ve çalışmanın ulusal bir konferansta sunulması, proje kapsamında bir eko-panel düzenlenmesi ve panele akademik destek sağlanması, proje sonuçlarının kitaplaştırılmasında danışmanlık yapılması konularında projeye katkı sağlandığını ifade etti. Konuşmasının sonunda projenin tüm paydaşlarına teşekkür eden Rektör Taş, projenin Bilecik’e hayırlı olmasını diledi ve bundan sonra gerçekleştirilecek olan projelerde de Üniversitenin tüm imkân ve kabiliyetlerinin şehrin yanında ve hizmetinde olacağını belirtti.

Programda konuşan Valisi Bilal Şentürk, projenin Bilecik’te ortak iş yapma becerisini geliştirme, birlikte proje hazırlayarak geleceğe adım atma ve geniş bir alana hâkim olma adına ciddi katkı sağladığını düşündüğünü ifade etti. Bilecik’in, ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ anlayışının temelinin atıldığı çok özel bir yer olduğunu ifade eden Vali Şentürk, insana dayalı bir medeniyetin mensupları olarak bizlerin, ‘atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız’ dünyamızı gelecek kuşaklara çok daha iyi şekilde vermekle yükümlü olduğumuzu söyledi. Sürdürülebilir bir doğal yaşamın sağlanması için atılması gereken adımların ertelenmemesi gerektiğinin altını çizen Vali Şentürk, herkesin bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmakla mükellef olduğu belirtti. ‘Önce hayal kurmak lazım’ diyen Vali Şentürk, “Bize bir farkındalık ve bir heyecan lazım. Şunu bir öz değerlendirme olarak ifade etmek istiyorum; Bilecik’te heyecanı biraz zayıf buldum. Bunu söylemekte beis görmüyorum. Hangi konu olursa olsun gerek yatırımcılarda gerek kamu birimlerinde gerekse vatandaşımızda durum böyle. Sakin, huzurlu, suhuletli bir yer burası. Evet, koşmanın, efor sarf etmenin, hareketli olmanın bir maliyetleri var, ama bunlar gerekli. Özellikle toplumun önüne düşen, kamu görevi yapanlarda bu heyecanın ziyadesiyle olması lazım. Her zaman daha iyiye doğru koşmak lazım. Biz Bilecik olarak elimizdekiyle yetinmemeli ve iddialı bir yer olmalıyız. Bu imkân, kabiliyet ve konuma sahibiz. Bu sebeple başta bizler bu anlayışı yansıtacağız.” ifadelerini kullandı. Vali Şentürk, konuşmasının sonunda projenin hayırlı olmasını diledi.

 

Programın son bölümünde, proje ortak ve iştirakçilerinden olan; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen’e, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’e, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü İbrahim Bektaş’a, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak’a, İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik’e, İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin’e, Edebalı Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş’a ve Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilcisi Hakan Yavuz’a Vali Bilal Şentürk tarafından plaket takdim edildi.

Törende, projede eğitici olarak görev alan Dr. Öğr. Üyesi Burçin Türkmen Atılgan’a, Sabri Yılmaz’a, Betül Can’a, Olgun Akman’a, Murat Çetinbaş’a, Adnan Kolaç’a, Leyla Kalın’a ve Mustafa Kan’a Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından plaket takdim edildi. Törenin son bölümünde ise proje yönetiminde yer alan Pervin Köse’ye, Öğr. Gör. Emre Engin’e, Ramazan Karataş’a, Mehmet Erdinç’e ve Mehmet Yılmaz’a Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ay tarafından plaket takdim edildi. Tören, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından Fakülte fuaye alanında verilen ikramla sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam