İKTİSAT DÜŞÜNCE KULÜBÜ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

İKTİSAT DÜŞÜNCE KULÜBÜ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Kulüp amaçları hakkında kurucu üyelerden Menderes Tasnak şunları kaydetti:

“Genel olarak İktisat Bölümü 2.sınıf öğrencileri olarak kurduk bu kulübü ama bizim amacımız 2.sınıflarla kalmak değil, 1.2.3. ve 4.sınıflar hatta yüksek lisans öğrencileri ile birlikte işlemler yapmayı istiyoruz. Bunun dışında şunu söyleyebilirim; bizim isteğimiz iktisadın kitaplarda kalması değil, zihinlerimizde canlanması, güncel hayatta bunları aktarabilmektir. Öğrendiklerimizin sayfalarda kalmasını istemiyoruz. İnsanlarla tartışarak, görüşlerimizi ifade ederek dışarıya yansıtmayı amaçlıyoruz. Arkadaşlarımızın da tartışmacı bir ortamda olması gerektiğini düşünerek, kendi düşüncelerini istedikleri şekilde yansıtabilecekleri bir ortam yaratmayı amaçlıyoruz. Hocalarımızdan bu konu ile ilgili bir destek bekliyorduk zaten ve desteğimizi de aldık.”

 Yine kurucu üyelerden Gamze Yıldız da kulüp ile ilgili şunları aktardı:

“Baktığımız zaman üniversitemiz küçük bir üniversite olarak gözüküyor ama diğer büyük üniversite olarak nitelendirilen üniversiteler seviyesine yetişmesi bu beyinlerle, bu tarz yapılarla, fikirlerle olabilir. Arkadaşımın da dediği gibi dersler fazlasıyla teoride kalıyor.  Kitapları masaya koyuyoruz ve o ders bitiyor o şekilde. Oysa ki bu dersleri tartışmaya döksek daha kalıcı ve yararlı olabilir. Kendi bölümüm üzerinden gidiyorum ama bu kulüp herkese her kulübe açık olacak, her bölümden üyelerimiz olacak. Güzel bir iletişim kurabilmeyi hedefliyoruz tüm kulüplerle de. Bu bilgilerimizin teoride kalmaması konusunda şunu izah edeceğim; ben rahatça enflasyon şöyle güncel haberler böyle diye konuşabileceğim tartışabileceğim bir ortam arıyorum. Bölümümüzde özellikle görüyorum sınıf ortamlarımızda bir çekingenlikler oluyor, rahat konuşup tartışamıyoruz bu konularımızı.  Bu ortamı yaratabilmek, o duyguyu aşılayabilmek istiyoruz. Çok iyi fikirler var o fikirler öylece kalıyor, kalmasın. Hele ki 1.sınıflar onların bizim yanımızda olması çok önemli, 1.sınıflar bizim yanımızda olursa bu döngü sürekli devam eder. İstiyoruz ki buradan mezun olduğumuzda daha donanımlı olabilelim, Bilecik Şeyh Edebali Üniversite’sinde akademisyen olarak kalabilmeyi de hedefliyoruz.

Kulübümüz ile yapmayı düşündüğümüz bazı etkinlikler var. Örneğin; hocalarımızın da desteği ile diğer üniversitelerden akademisyen davet etmeyi düşünüyoruz, mali müşavirler davet etmeyi düşünüyoruz üniversitemize. Kendi kongremizi yapmak, bu kongreye diğer üniversitelerden öğrenci ve akademisyen davet etmek istiyoruz. 
23-28 Şubat’ta Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tanıtım ve üyelik için stant açacağız. Her üyemiz ile stant esnasında konuşup faaliyetlerimiz hakkında bilgi vereceğiz. Kendimizi daha donanımlı bireyler haline getirebilmek için açtığımız bu kulübe diğer bölümlerden de herkesi bekliyoruz.

Bizim sesimizi duyurmak için bu fırsatı verdiğinizden dolayı sizlere de İktisat Düşünce Kulübü Yönetim Kurulu olarak teşekkür ediyoruz.”

Kulübün amaçları ise şu şekilde:

-Üniversite öğrencilerinin ortak ilgi ve fikirleri etrafında kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmelerini sağlayacak sosyal, düşünsel ve kültürel bağlamlardaki faaliyetler için bir çatı oluşturmak.
-Sanayi ve hizmetler kesiminin yapısını, işleyiş şartlarını ve her türlü sorunlarını öğrenmek, bunları teorik ve pratik yöntemlerle çeşitli düzeylerde çözümlemeye çalışmak.

-İş dünyası ile ortak faaliyetler düzenleyecek katılımcıların ve üyelerin iş dünyası hakkında fikir edinmelerini ve tecrübe kazanmalarını sağlamak.

-Fakülte mezunları ve öğrencilerinin bir araya gelmelerini sağlayarak, ortak kültür ve bilincin oluşturulmasına olanak sağlamak.

BETÜL SÖNMEZER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam