İL GENEL MECLİSİ TEMMUZ AYI TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

İL GENEL MECLİSİ TEMMUZ AYI TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Bugünkü Birleşime Aşırı Yağışlar Damgasını Vuracak!

Meclis Başkanı Serkan Yıldırım'ın İl dışında olduğundan katılamadığı İl Genel Meclisi Temmuz ayı görüşmeleri 01 Temmuz 2014 Salı günü İl Genel Meclisi Başkan Vekili Nizamettin Çam başkanlığında başladı.

Komisyonlar Araştıracak

Birinci birleşimde iki gündem maddesi görüşüldü. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirilen birleşimin birinci gündem maddesi "5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 10. maddesinin (A) fıkrası uyarınca söz konusu 2015 yılı yatırım programının görüşülmesi" oldu. İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Musa Ünaldı, madde ile ilgili meclis üyelerine bilgi verirken, konunun komisyonlarda görüşülerek gelecek toplantı döneminde yeniden gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. Birinci birleşimin birinci gündem maddesi oy birliği ile komisyonlara havale edildi.

Gündemin 2. maddesinde "Çerkeşli sulama göleti sulama kanalları ve isale hatlarının Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne devrinin yapılmasının uygunluğu ile uygun görülmesi halinde tapu devir ve protokollerinin yapılabilmesi için idaremize yetki verilmesi talebinin görüşülmesi" talebi vardı. 

Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi aktaran İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Musa Ünaldı, Çerkeşli Sulama Göleti'nden 12 köyün sulama yapabildiği, 58 km'lik bir alanda kullanıldığını söyledi. Çerkeşli Sulama Göletinden faydalanan 12 köyün kendilerine dilekçe vererek Kapalı Sulama Sistemi istediklerini belirten Ünaldı, İl Özel İdaresi'nin bütçesini aşan bir yatırım olması dolayısıyla konuyu Devlet Su İşleri'ne ilettiklerini söyledi.

Devlet Su İşleri'nden kendilerine gelen cevapta ise; sulama göleti ve sulama kanallarının, Devlet Su İşleri (DSİ)'ne devredilmesi halinde çalışma yapılabileceğine yer verildiğini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Ünaldı, devir işlemlerinin yapılabilmesi için İl Özel İdaresi'ne yetki istedi. Ayrıca maddenin komisyonlarda incelenmesi gerektiğini söyledi. İl Genel Meclisi üyelerince görüşülen bu madde Tarım ve Hayvancılık Komisyonu ile Araştırma Geliştirme komisyonlarına havale edildi. 

İki gündem maddesinin görüşülmesinin ardından İl Genel Meclisi Başkan Vekili Nizamettin Çam birinci meclis birleşimini sona erdirdi.

İl Genel Meclisi Temmuz ayı ikinci birleşimi 02 Temmuz 2014 Salı günü İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım başkanlığında başladı.

Yenipazar Harmankaya Kanyonuna 100.000.00 TL ödenek

Temmuz ayının ikinci birleşiminde de 2 gündem maddesi görüşüldü. Ancak Yenipazar İl Genel Meclisi Üyesi Osman Varolu’nun verdiği önerge ortamın bir anda gerilmesine neden oldu. Gündemin ilk maddesi 100.000.00 TL ödeneğin Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü bütçesinin 44.11.01.03.0005.4.0.03.0010806.05 “Harmankaya Kanyonu” tertibine aktarması talebi hakkında komisyondan gelen raporun görüşülmesi” oldu. Oylanan rapor oy birliğiyle kabul edildi.

“Özel İdare 5.000.000.00 TL Borçlanacak”

Günün ve gündemin son maddesinde “Asfalt bitüm tankları, makine tamir atölyeleri, malzeme stok ambarları ve iş makineleri parkı yapım işi projesi”nin ilimiz merkez ilçe Gülümbe Köyü sınırları dahilinde mülkiyeti idaremize ait olan taşınmazlar üzerinde uygulanmasının ve 5.000.000.00 TL ödeneğin temin edilmesine yönelik konuları görüşülmesi” vardı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant konuyla ilgili Meclis Üyelerine bilgi verdi. Bu gündem maddesi oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Osman Varolu: “Köylülerimizden alınan mazot ücretlerinin bu yıla mahsus idaremiz tarafından karşılanmasını arz ederim”

MHP Yenipazar İl Genel Meclisi Üyesi Osman Varolu’nun verdiği yazılı önergede; “Bu yıl çiftçilerimizin yaşadığı afetlerden dolayı arazi yollarının greyderlerin yolları açmasından dolayı köylülerimizden alınan mazot ücretlerinin bu yıla mahsus idaremiz tarafından karşılanmasını arz ederim” şeklindeki önerisi üzerine söz alan CHP Gölpazarı İl Genel Meclisi Üyesi Turgay Yılmaz, “Bu konuşulan konular tabi afet demeyelim artık buna. Doğal bir yağmur sezonu uzun sürdü, 15-20 gün bu süre içerisinde çok köylerimizin yolları bozuldu. Gölpazarı’nın bir Çaltı gibi gelir kaynağı olmayan çok köyleri var, bütçeleri olmayan köyleri var.  Bunlara geçen de greyderlerle yol düzenlemeleri için gidilmiş, 250 liradan 400 lira şoförler için ücret istenmiş. Dolayısıyla 1000-1500 lira gibi mazot giderleri köylerin hesaplarında gözüküyor. Bunlar baya bir sıkıntı, geçen de telefonda etmiştik. Susuz köyünün yol güzergahında arazi yolu tamamen köyün çalışıldığı yerde sel dere şeklinde yolu oymuş. Orada normal bir aracın geçemeyeceği kadar oyuk oymuş.

Yılmaz: “Bütçesi olmayan köylere özel idare destek versin diyorum”

Bu dönem Osman beyin dediği gibi belirli kıtsa olan bütçesi olmayan köylere özel idare destek versin diyorum ben” dedi.  Bunun üzerine söz alan Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi ve grup sözcüsü Hasan Hüseyin Çelik, “Yöntem olarak, meclisin çalışma şekli olarak açıklıyorum. Yalnız bu konunun bir dönem önce, bir ay önce komisyona görev verilmiş ve komisyonun raporunda bununla ilgili madde var. Yani bu şu anlama geliyor.

Çelik: “Bu teklifin gündeme alınmamasını teklif ediyorum”

Bu komisyon raporu okunurken bu konuları hazırlıklı olarak enine, boyuna tartışabileceğiz. Şu anda böyle bir teklife ve görüşmelere gerek yok ve konunun içeriğiyle ilgili daha gündem maddesi alınıp alınmayacağı belli olmadan bu konuşmalar bence biraz daha erken gibi geliyor bana. Biraz daha bilgi toplayalım ve rapor geldiği zaman nasıl olsa konuşulacak. Bütün siyasi partiden de arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımızın kendi tespitleriyle birlikte uygun şekilde değerlendiririz. Bu teklifin gündeme alınmamasını teklif ediyorum” dedi. Çelik’ten sonra konuşan  Osman Varolu: “Şöyle bir durum var. Yol Şube Müdürlüğü bu söylentileri duymuş.

Varolu: “Bunun önüne geçilsin, bu karara bağlansın, alınsın yada alınmasın”

Biz mazot parası vermeyiz, çünkü böyle bir karar var diye. Onun için ben acele ediyorum. Bunun önüne geçilsin, bu karara bağlansın, alınsın yada alınmasın. Yol Şube Müdürlüğü de sıkıntıdan kurtulsun diye ben önerge verdim” diye konuştu.  

Önerge tam oylanmak üzereyken söz isteyen MHP Bozüyük İl Genel Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Zeki Uyanık’ın “Osman arkadaşımız muhtarlardan bir hak talebi yazılı olarak dilekçesini vermiş ama diğer komisyon raporunda belli olmadığından dolayı kendisi bilgilenememiş. Bizim burada yapmamız gereken bana göre arkadaşımızın yazılı önergesini gündeme alıp almayacağımızı oylayalım. Gündeme aldığımız takdirde yarınki komisyon raporu arkadaşımız takdir ederse zaten önergesi kendiliğinden düşer. Halis beyin de söylediği gibi daha önceki meclis çalışmalarında belli bir kuralımız vardı zaten.

Uyanık: “Osman bey afet durumlarında bu seneye mahsus olarak mazot parası almayalım diyor”

Bazı mazot harcamalarının veya aşırı yüklenmelerin önüne geçmek için böyle bir karar almıştık. Bu kararımızın arkasında Osman bey de var, bu dönem yine var. Ama Osman beyin orada yazılı önergesine vermiş olduğu afet durumlarında bu seneye mahsus olarak mazot parası almayalım diyor. Arkadaşımız kendisi de komisyonda. O zaman vermiş olduğu yazılı önerge zaten yarın geri çekilir ama bugünkü gündem dahilinde önergemizi alalım komisyon raporu onu ikna ettiği takdirde vermiş olduğu yazılı önerge kendiliğinden de düşmüş olur diye düşünüyorum” sözlerinin ardından Meclis Başkanı Serkan Yıldırım önergeyi oylamaya sundu ve adı geçen yazılı önerge oy çokluğuyla kabul edilerek Temmuz ayı birleşimlerinde görüşülmesine karar verildi.

CANER ALKAN – ERHAN TOKA

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. helal başkan – türk iş ve kamusene bağlı tüm sendikalarla her zamanki gibi AKP el ele helal sekan başkanım farkın ortada devamını bekleriz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam