İL HAYVANLARI KORUMA KURULU TOPLANDI

İL HAYVANLARI KORUMA KURULU TOPLANDI

 

Valilik Toplantı Salonu’nda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alparslan Dankaz, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Nezir Ayhan, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri ile belediye veterinerlerin katıldığı toplantıda, sokak hayvanları ile ilgili sorunlar görüşüldü.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bayat ekmeklerin belirlenen günlerde belediye tarafından tahsis edilen araçlarla belirlenen noktalardan toplanmasının, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin 10. maddesi Hayvan Sahiplerinin Görev ve Sorumlulukları başlığı altındaki bentlerin kapsamında özellikle son günlerde artan şikayetlerden dolayı ildeki köpek sahiplerinin belirlenmesi ve sorumluluklarının hatırlatılmasının, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin belediyelerin alacağı tedbirler başlığı altındaki 7. madde ç bendi uyarınca belediyelerin yaptığı çalışmaları yerel hayvan koruma görevlileri ve diğer hayvan severlerle paylaşması konuları görüşüldü.

Toplantı gündemindeki maddelerden bayat ekmeklerin toplanması konusunda çalışma grubu oluşturulmasına, Bilecik Merkez ilçenin pilot olarak seçilmesine, çalışma işleyişinin belirlenerek, bayat ekmeklerin sokak hayvanlarının yararlanmasına sunulmasına karar verildi. Aynı zamanda Bilecik Belediyesi tarafından hazırlanan beslenme odaklarının tespit edilen alanlara bırakılması görüşüldü. Belediyeler tarafından toplanan sokak hayvanlarının, aşılama, kısırlaştırma, işaretleme işlemlerini yaptıktan sonra alındığı ortama bırakılmasının hayvan severlere, vatandaşlara basın, anons ve elektronik panolarla yapılmasına karar verildi. Hayvan sahiplerinin sorumlulukları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, II. Bölge Müdürlüğü, Bilecik Şube Müdürlüğü ve Belediye Başkanlıklarının sitelerinde duyurulması hususunda ortak görüşe varıldı.

Vali YardımcısıEkrem Ballı, hayvan sevgisinin artırılması, hayvan haklarının korunması noktasında tüm kurum ve kuruluşların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi konusunda özen gösterilmesi gerektiğiniifade ederek halkın bilinçlendirilmesinin önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

Hayvan sahiplerinin sorumlulukları konusunda bilgilendirilmeleri, Belediye Başkanlıklarının sokak hayvanları ile ilgili yaptığı aşılama, kısırlaştırma, işaretleme çalışmaları hakkında halkın bilgilendirmesi, hayvan sevgisi konusunda Müftülükler ve Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtası ile vatandaşların eğitilmesi, bilinçlendirilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam