İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERİNİ TANITTI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERİNİ TANITTI

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilecik’te eğitimin kalitesini artırmak ve başarıyı tabana yaymak için yaptığı buluşmalarda bu kez basın mensuplarını ağırladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıya okul müdürleri ve muhtarlardan sonra bu kez de basın mensupları ağırlandı.

İl genelinde 11 tane eğitim projesinin yürütüldüğü belirtilen İl Müdürü Güsamettin Erdoğan bu projelerle eğitimde büyük atakların yapıldığını belirtildi.

“11 GB” (11 Gelişen Bilecik) adı verilen projeler arasında, Oyunlaştırma Eğitimi, PC4 Eğitimi, Singapur Eğitimi,  Ölçme Değerlendirme, Proje Döngü Eğitimi, Webinar Eğitimleri, WEP 2.0 Araçları Eğitimleri, Akıl Oyunları Ligi ve Okuma Projesi ve bunlrın alt projeleri yer aldı.

Projeleri konusunda oldukça iddialı olduklarını belirten İl Müdürü Erdoğan projeler hakkında bilgi aktardı. Erdoğan; “ Oyunlaştırma Eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk defa açılan atölye ile kullanan il Bilecik oldu. Alınan olumlu dönütler doğrultusunda istekli olan öğretmenler katılıma davet edilecektir.

Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi projesi kapsamında okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine verilen bu eğitimle öğrencilere analitik düşünme, hayal kurma ve muhakeme yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Singapur Matematiği projesiyle Singapur tarafından geliştirilen ve öğrencilere kreşten, 6. Sınıfa kadar öğretilen matematik eğitim sisteminin ve bu sistemin üzerine kurulduğu müfredattır. Singapur metoduyla il genelinde pilot uygulamalar yapılarak öğrenciler matematiği farklı bir açıdan öğrenecekler.

Ölçme ve Değerlendirme projesinde öğrencilere kazanım izleme, LGS ve TYT sınavları yapılması planlanmaktadır. Yapılan uygulamalarla birçok ilimizde örnek çalışmalara imza atılmaktadır. Amacımız, öğrencilerimizin gelişimlerini izlemek ve değerlendirmek, eğitim koçluğu veren tüm öğretmenlerimize yönlendirme yapabilecekleri veriler sağlamak.

Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi ile planlamasını yaptığımız hizmetiçi eğitim faaliyetleri ile yıl içerisinde öğretmenlerimize 3 dönem proje döngüsü yönetimi eğitimi gerçekleştirilecektir. Hedefimiz, tüm okullarımızın bakanlığımız politikası ile eş güdümlü ve hızlı bir şekilde proje tabanlı eğitime geçmesini sağlamaktır.

Webınar Eğitimleri kapsamında müdürlüğümüz tarafından belirlenen tarihlerde uzaktan eğitimler verilmesi planlanmaktadır. Maliyetin ve zaman kaybının çok düşük olması, aynı zamanda büyük gruplara hitap edebilme olanağı sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Uzaktan eğitim yoluyla öğretmenlerimize 21.YY gerekliliği olan teknoloji eğitimleri verilmesi planlanmaktadır.

Web 2.0 Araçları Eğitimi öğretmenin ve öğretmenin amaçlarından biri de çağın gereklerine ayak uydurarak bu yenilikleri eğitim ortamına entegre edebilmektir. Bu bağlamda ilimiz eğitimini toplum 5.0’a taşıma yolunda kararlı adımlar atıyoruz. Yönergesini hazırladığımız web 2.0 araçları eğitimiyle tüm öğretmenlerimizi, eğitimi heyecanlı ve istekli hale getirecek bu teknoloji ile bir araya getireceğiz.

Akıl Oyunları Ligi projemizle oynarken de kazanacağız parolası ile öğrencilerimizi tatlı bir yarış içerisine sokarak lig usulü ile akıl oyunları turnuvası düzenleyeceğiz. Oyuncular oyunu kazansa da kaybetse de düşünmeyi, hamle yapmayı öğrenmiş, hatalarını, doğrularını oyun masasında görmüş olacaktır. En güzel kazanım ise rakibine saygı duyarak onu yenmeye çalışmak olacaktır.

Bilecik Okuyor Okuma Projemiz ile her sınıf düzeyinde öğrencilerimize farklı kitaplar dağıtarak bu kitapları okumalarını sağlayacağız. Daha sonra bu kitapları diğer öğrencilerle değiştirerek tüm öğrencilerin tüm kitapları okumalarını hedeflemekteyiz. Dönem sonunda dağıttığımız kitap içeriklerinden oluşturduğumuz testler ile okuma ve anlama oranlarımızı analiz etmeyi hedeflemekteyiz.

Uluslar arası projelerimiz arasında e-Twinning, Erasmus, Start Projesi yer alıyor. E-Twinning, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası iş birliğini teşvik eder. Ayrıca sürekli mesleki gelişim için çevrimiçi eğitim fırsatları sunmakta. Her kurumumuz en az 2 Erasmus projesi hazırlayacaktır. Böylece kurumlarımıza uluslar arası bir eğitim olanağı sağlamak ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmayı amaçlıyoruz. Start projesiyle öğrencilere disiplinler arası ve iş birliğine dayalı öğrenime destek olmak amacıyla tüm okulların öğrencilerine yönelik düzenlenen ödüllü proje yarışmasına katılım sağlamak için faaliyet yürütülecek.

Mesleki Eğitim projeleriyle Endüstri 4.0 ve girişimcilik faaliyetleri geliştirilecek. Meslek liselerimizin özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi bakımından Endüstri 4.0 teknolojinin gerektirdiği makine, teçhizat gibi ekipmanların alımına yönelik girişimlerimiz başladı.” İfadelerini kullandı.

Projeleri tanıtan İl Milli Eğitim Müdürü Güsamettin Erdoğan ayrıca okullarda uyuşturucu madde kullanımına değinerek; “Okullarda zararlı madde okunana öğrenci bulunmuyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam