İL MÜDÜRÜ TERÖR OLAYLARINA KARŞI UYARDI UYARDI

İL MÜDÜRÜ TERÖR OLAYLARINA KARŞI UYARDI UYARDI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından son zamanlarda yaşanan terör olayları sonrası çıkan yönetmelik ile ilgili gübre bayilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Müdürlüğü Sosyal Tesisler Toplantı salonunda, son aylarda yaşanan terör saldırılarında sektörün içindekilerin dikkatli olmalarına vurgulanarak İçişleri Bakanlığı ve İl düzeyinde Valilik tarafından alınan bazı önlemleri bayilere aktarmak amacıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Hacı Dursun Yıldız konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Bayilerimiz bizim paydaşlarımız olarak birlikte ülke çiftçisine hizmet etmekteyiz.

Ülkemizde yaşanan terör olaylarında azotlu ve nitratlı gübreler kullanılmaktadır. Azotlu gübreler, tarım sektöründe ve inşaat sektöründe de patlayıcı hammadde dolgu maddesi olarak kullanıldığı gibi ne yazık ki terör olaylarında da kullanılmaktadır. Gübreyi alırken ve satarken gerekli kayıtlar tutulmalı. Gübre talep edenlere mutlaka ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)ne göre gübre verilip bunların kayıtları alınmalı. Tanımadığınız veya ÇKS kaydından fazla gübre alınma durumu gibi şüphe arz eden durumda ise Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile emniyet birimlerine başvurulmalı. Art niyetli insanların alınan bu gübreleri ne zaman ve nerede kullanacağını bilemeyiz. Bu konuda hassas davranmak gerekir.

Bayilerimiz de düzenli olarak gübre stok, alım-satım miktarlarını 3 ayda bir İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirip bizde Bakanlığa bildiriyoruz.

Topraklarımız kimyevi açıdan kirlenmediği için İl olarak avantajlı durumdayız. Dünya bütünüyle organik tarıma yöneldiği dönemde bizlerin de topraklarımızın çok fazla kirlenmeyeceği düşüncesindeyim. Bunun için de organik gübrelere yönelmenizi tavsiye ediyorum. Sonuçta bu topraklar çocuklarımızın ve hepimizin.

Gübre bayileri olarak tarihi geçmiş gübreleri, tağşiş ve sahte ürünleri satmamalı ve bunlara dikkat etmek gerekir. Kimyevi maddelerle gıda maddelerinin aynı yerde bulunmaması gerekir.

Personelimiz bayilerimize yönelik gerek rutin gerekse şikayet üzerine denetimler gerçekleştirmekte ve şuana kadar herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır." dedi.

Emniyet Müdürlüğünden Terörle Mücadele Şube Müdürü, bomba uzmanı ve jandarmadan katılım sağlandı ve bilgilendirmede bulundular.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Güven SÖNMEZ'in gübre bayilerine yönelik bilgilendirme sunusuyla toplantı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam