İl Müftüsü Taş’ın Bileciklilere Ramazan Ayı Mesajı

İl Müftüsü Taş’ın Bileciklilere Ramazan Ayı Mesajı

 

Bilecik İl Müftüsü Necati Tayyar Taş Ramazan ayı mesajı yayınladı. Müftü Taş'ın mesajı şu şekilde:
“Üç ayların sonuncusu ve Yüce Kitabımız Kur'an'ın inmeğe başladığı mübarek Ramazan ayını 20 Temmuz 2012 Cuma günü idrak edeceğiz. 19 Temmuz Perşembe günü  (BUGÜN) ilk teravih namazı kılınacak ve gece içinde sayısız bereketlerin saklı olduğu sahura kalkılacaktır. 
Şüphesiz ayların sultanı Ramazan Ayına erişmek, Yüce Rabbimizin bizlere çok özel bir nimeti ve günahlardan arınarak yeni bir hayata başlangıç yapmamız için müstesna bir fırsatıdır. Ramazan “Kur'an,” ve  “Oruç” ibadetiyle özdeşleşmiş; kulluk şuurunun doruğuna tırmanarak, maddî ve manevî kirlerden arınmak ve sıyrılmak için fırsatlar iklimi, rahmet ve muhasebe ayıdır. Ramazan, sebeb-i varlığımız olan rahmet ve merhamet deryası Sevgili Peygamberimizin; “İnanarak ve karşılığını yalnız Allah'tan umarak Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları bağışlanır" müjdesinin gerçekleşeceği rahmet ve bağışlanma mevsimidir.
11 ayın sultanı olan bu müstesna ayın milletimize ve bütün İslam âlemine birlik, dirlik, rahmet, bereket ve huzur bahşetmesine vesile olmasını ve şahsımız, ailemiz, milletimiz, ülkemiz ve bütün insanlık için hayırlar, huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Haktan dua ve niyaz ediyorum. Ne mutlu bu fırsat ayını değerlendirenlere, ne mutlu hakkı ve gerçeği görenlere, ne mutlu nevm-i gafletten uyananlara…. 
Bu vesile ile vatandaşlarımızın huzurlu ve manevi duygularla dolu bir Ramazan ayı idrak edebilmeleri için Müftülük olarak gereken tedbirler alınmıştır.
Bu meyanda Ramazan Ayı boyunca;
1- Bütün camilerimizde Din Görevlilerimiz tarafından daha önceden zamanı cemaatimize duyurulmak suretiyle “Mukabele” okunacaktır. 
2- Bayan cemaatimize yönelik olarak aşağıda bilgileri verilen cami, Kur'an Kursu ve vakitlerde Bayan Kur'an Kursu Öğreticilerimiz tarafından mukabele okunacaktır. 
3- Her gün teravih namazı öncesi Ertuğrul Gazi ve Şerif Paşa Camii'inden ve öğle namazı öncesi Şerif Paşa Camii'nden, vaaz yapılacaktır. 
4- Ramazan Ayı'nın 20 günlük diliminde; aşağıda bilgileri yer alan camilerimizde Bilecik Belediyesi'nin sponsorluğu ve Müftülüğümüzün delaletiyle, “Dünya Kıraat Birincisi” Mısırlı Hafız MUHSİN NUR EL GARİNİ tarafından teravih namazı öncesinde Kur'an Tilavet edilecektir.
5- Ramazan Ayı içerisinde bayanlara yönelik olarak; Merkez Osman Gazi, Kayıboyu, Dedeoğlu, Toki Kurtuluş, İstasyon Mahallesi Camii, Kurtköy ve Vezirhan Beldesi Köprülü Mehmet Paşa Camii ile, Bayırköy Beldesi Camilerinde  “vaaz'u nasihatlar” yapılacaktır.
6- Vatandaşlarımız dini konularda 213 01 97 no'lu telefon'u ve bayanlara yönelik olarak ta 212 11 34 no'lu telefondan 106'yı tuşlayarak “Alo Fetva Hattı”ndan sorularını yöneltebileceklerdir.
7- Bu sene Fıtra'nın asgarisi  8.50  Türk Lirası olarak belirlenmiştir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam