İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz’ın Ebeler Haftası Mesajı

İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz’ın Ebeler Haftası Mesajı

“Sağlık Bakanlığına bağlı ortaokula dayalı ilk ebe okulu 1952 yılında Ankara Doğum Evinde açılmıştır. 1961-1962 öğretim döneminde bu okullar Doğum Evlerinden ayrılarak yeni bir düzenleme ile bağımsız bir kimlik kazanmış ve Sağlık Okulu adı altından öğrenimlerini sürdürmüşlerdir. Ebelerin Sağlık Meslek Liseleri Ebelik Bölümlerini bitirmeleri koşulu getirilmiştir.

Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum
sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbi önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetler verir. Ebe, bu görevlerini hastane, klinik, sağlık ocağı, sağlık evleri ya da diğer kurum ve kuruluşlarda yerine getirir. Sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli bir görev ifa etmektedirler. 

Böylesine kutsal, özverili, tüm zorluklarına rağmen fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebelerimizin, 21-28 Nisan Ebelik Haftası vesilesi ile Ebeler gününü kutlar sağlıklı günler dilerim.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam