İLİMİZİN EN GENÇ SEÇİLMİŞ SİYASETÇİSİ

İLİMİZİN EN GENÇ SEÇİLMİŞ SİYASETÇİSİ

Sevcan Uzun: “Siyasette herkesin bir hedefi var, benim de bir hedefim var tabi ki”

Siyasete nasıl başladığını, siyasetteki hedeflerinin ne olduğunu, belediye meclis toplantılarını nasıl tahmin ettiğini ve nasıl bulduğunu, Belediye Meclisindeki 4 bayan olmasını yeterli bulup bulmadığını, Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı nasıl değerlendirdiğini, nasıl bir Bilecik hayal ettiğini, siyasetten beklentilerini, Belediyenin çalışmalarını ve projeleri hakkındaki düşüncelerini, gençlere ve bayanlara ne önerilerinin olduğunu, Gönül Elçileri Derneğinin amacını ve ne gibi hizmetler ettiklerini, geçtiğimiz 30 Mart yerel seçimlerindeki çalışmalarında bayanların kendisine nasıl yaklaştığını, seçildikten sonra ne gibi talep ve isteklerle karşılaştığını, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili düşüncelerini ve daha birçok merak edilen konuları anlatan ilimizin 1986 doğumlu en genç siyasetçisi Sevcan Uzun;

Siyaseti çok sevdiğini, siyasette hedeflerinin olduğunu, gençlerin ve bayanların mutlaka siyasete girmelerini, Belediye Meclis toplantılarında Bilecik için önemli kararlar aldıklarını ve alacaklarını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde canla başla ülkemiz için çalışacağını ifade ederek siyasette kim nereye, ne zaman layık görürse görev alabileceğini belirtti.

Gazetemiz muhabiri Erhan Toka ile Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Sevcan Uzun’un röportajı:

Toka: Ak Parti Bilecik Belediye Meclis Üyesi Sevcan Uzun ile birlikteyiz. Sevcan Uzun Bilecik tarihinde siyasi anlamda ilkleri yaşayan ve ilkleri yaşatan kardeşimiz. Siyasette seçilmiş en genç hanımefendi diyebiliriz. Sevcan Uzun kimdir?

“1986 Bilecik doğumluyum”

Uzun: Hoş geldiniz, teşekkür ediyorum öncelikle. 1986 Bilecik doğumluyum. Malhatun İlköğretim okulu ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nin ardından, Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden, 2014 yılında da Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesinden mezun oldum. Ayrıca bununla alakalı iş hayatıyla ilgili eğitimlerimiz mutlaka devam ediyor. Finans, Sigortacılık, Portföy yönetimi alanında lisanslarım var. Yine 2013 yılında Partimizin açmış olduğu siyaset akademisine katıldım, başarıyla sonuçlandı ve sertifika almaya hak kazandım ve ayrıca Bilecik Gönül Elçileri Derneği Başkanıyım.

Toka: Gönül Elçileri Derneği’nin amacı nedir, ne iş yapar, ne zaman kurulmuştur?

Uzun: Gönül Elçileri Derneği 2013 yılında Aile ve Sosyal Bakanlık tarafından kuruldu. Sayın Emine Erdoğan liderliğinde kurulan gönül esasına dayalı bir dernek. Burada insanların daha gönüllü, daha verimli çalışması için insan kaynağını daha da arttırmak adına kurulmuş bir dernek. Gönülden bahsedeyim; gönül demek sevgi demek, özveri demek, inanarak bir şeyler yapmak demek. Hayatımızda her zaman bu böyle, dernekçilikte, siyasette de bu böyle. Ne kadar gönlümüzü vererek sevgi ve aşkla çalışırsak daha başarılı oluruz. Gönül elçilerinin derneği daha çok gönülden hizmet etmek.

“Gönüllülük esasına dayalı herkesi bekliyoruz, gönlünü açan herkes bize destek olsun”

Derneğin amacı kimsesiz çocuklara yardım etmek, kadınlara destek olmak, kadın sığınma evleri ya da kadınlara çalışma ortamı oluşturmak, daha çok hayata katkı sağlamaları için onlara destek olmak. Daha çok yeni kurulan bir dernek, Bilecik’te de yeni oluştu. Derneğimiz seçimlere denk geldi. Seçimlere denk geldiği için çok faal çalışmalara başlayamadık ama mutlaka bizim de projelerimiz var, bu anlamda projelerimizi yakında sunarak çalışmalarımıza başlayacağız. Bu derneğe herkes üye olabilir, gönüllülük esasına dayalı herkesi bekliyoruz, gönlünü açan herkes bize destek olsun, bizimle olsun hizmet edelim.

Toka: Sosyal alanda yaptığınız faaliyetlerin bir kısmını anlattınız. Bizim esas amacımız siyaset, siyasi kimliğiniz hakkında konuşmak istiyoruz. Siyasete ne zaman ve neden başladınız?

Uzun: “Önce siyaset nedir?” diye başlayalım. Siyaset topluma ve ülkesine, insanlığa yapılan erdemli bir faaliyettir. Siyaset bilinçli, dürüst, bilgili insanları gerektiriyor. Siyasetin de amacı insanlığa hizmet etmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak, gelecek için güzel zemin hazırlamaktır. Farklı toplumlardan, farklı ırklardan insanların aynı toprak içerisinde bir bütün halinde barışça bir şekilde yaşaması için elimizden gelen bütün mücadeleyi vermektir. Ben zaten siyaseti çok seviyordum. Öğrencilik yıllarımdan beri hep böyle bir merakım vardı. Haberleri izlerdim, liderleri takip ederdim.

“Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un kurduğu Has Parti ile siyasete başladım.”

Bir vatandaşlık görevi olarak yasal haklarım dahilinde 2011 yılında Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un kurduğu Has Parti ile siyasete başladım. İlk üyeliğim 11.01.2011 tarihinde oldu. Aktif ve faal bir görevdeydim. Bilecik İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüttüm. Bu işi çok severek yapıyorum, siyaseti çok seviyorum. İnsanlara hizmet etmek benim için bir aşk, kesinlikle gönüllülük esasına dayanıyor. Ne kadar verimli ne kadar aşkla çalışırsak o kadar başarılı oluyoruz. O günden bugüne aynı heyecan ve azimle çalışmaya devam ediyorum. 2012 Eylül ayında Has ve Ak Parti’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bütünleşmesiyle siyasete Adalet ve Kalkınma Partisinde devam ediyorum. Aynı şekilde çalışmalarımı özveriyle, aşkla sürdürmeye devam ediyorum. 2014 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyeliğine aday oldum, 7. Sıradan Belediye Meclis Üyesi olarak seçildim. Aynı zamanda meclisin en genç üyesiyim.

Toka: Siyasetten beklentiniz nedir, sizi siyasete iten sebepler nelerdir?

Uzun: Siyasetten bireysel bir beklentim yok, olamaz da… Burada amaç topluma hizmet etmek, ülkeyi kalkındırmak.

“Türkiye Cumhuriyetini daha itibarlı, daha değerli bir ülke haline getirmek”

Benim en büyük amacım ülkemizi, Türkiye Cumhuriyetini daha itibarlı, daha değerli bir ülke haline getirmek. Ülke için, insanlık için genel anlamda mücadele etmektir, siyasetten beklentim bu yönde. Bunu zaten Adalet ve Kalkınma Partisi’nde biz başarıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde çok başarılı ve iyi çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemizi dünya çapında duyurmaya başladık. Amaç hep bu yönde, bireysel bir beklentimiz yok. Ülkeyi kalkındırmak, daha itibarlı, daha gelişmiş, herkesin yaşayabileceği, herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ülke oluşturmak. Siyasi beklentim budur.

Toka: Günümüzde her seçim döneminde tüm siyasi partilerin Genel Başkanları kadınlara şöyle önem vereceğiz, şöyle gençlik kotası uygulayacağız gibi böyle tabiri caizse söylemlerde bulunurlar ama gelinen noktada bakınız parlamentoda kadın sayısı geçmiş yıllara oranla bir hayli arttı ama yinede az. Bakıyorsunuz Bilecik tarihinde ilk defa Partinizden İl Genel Meclisine bayan üye seçildi, bakıyorsunuz Bilecik Belediyesinde ilk kez 4 tane bayansınız. 3 kişi sizin partinizden, bir kişi MHP’den. Sizin şöyle bir ayrıntınız var. Hem bayansınız, hem de gençsiniz. Genel Başkanların o söylediklerinden yola çıkarak kadınların siyasetteki yeri ne olmalı, yeterli mi, daha çok mu olmalı? Kadınların ve gençlerin siyasete girmesi için neler önerirsiniz?

Uzun: Eskiye göre gerçekten iyi bir durumdayız. Yeterli mi, tabi ki yeterli değil, daha fazla olması gerekiyor. Kadınların siyasetteki yeri çok önemli. Kadınlar sadece seçim zamanında birkaç görevle çalışan insanlar olmamalı. Bu ülke hepimizin ülkesi, hepimizin elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Bizim şöyle bir avantajımız var. Kadınlar bizlerle daha rahat dertleşebiliyor, problemlerini daha rahat anlatabiliyor. Dolayısıyla biz kadınların dertlerini, problemlerini daha rahat gündeme getirip onlar için çözüm bulmaya çalışabiliyoruz. Kadınların kesinlikle daha fazla artması gerekiyor ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nde bu gerçekten iyi bir başarı. Kadına gerçekten çok değer veriyor. Bizim partimizden 3 bayan olarak görevimizi yapıyoruz, mecliste de uyum içerisinde kadınlar için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Kadınlar bizi gerçekten önemsiyorlar, dertleri daha rahat anlatabiliyorlar, biz de çok rahat aktarabiliyoruz. Biz işin hem mutfağındayız, hem de dışarıdayız. Her şekilde kadınların sesi olmaya gayret ediyoruz.

 “Biz mecliste 25 kişiyiz, örneğin 11-12 tane kadın olsa hiç fena olmaz”

Kesinlikle daha fazla artmalı. Keşke yarı yarıya olsa, biz Mecliste 25 kişiyiz, örneğin 11-12 tane kadın olsa hiç fena olmaz. Gençlerin de siyasette aktif olmaları gerekir. Yeni nesil gençlik bence eskiye göre çok daha bilinçli. Bu işleri de seviyorlar, ben seçim zamanlarında dikkat ediyorum. Gençlerin siyasete aktif olarak girmeleri gerekiyor, onların da elini taşın altına koymaları gerekiyor. Çünkü bu ülke hepimizin, biz gelecek için çalışıyoruz. Bizim çocuklarımız, torunlarımız geriye miras olarak çok güzel işler bırakmamız gerekiyor. Yaptığımız her çalışmada da bizimde bir emeğimiz var demek çok güzel bir şey.

“Gençler siyasette aktif olsun, arkadaşlarının problemlerini dinlesinler”

Gençler zamanını boş geçirmesin, bu zaman çok değerli, zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Gençler siyasette aktif olsun, arkadaşlarının problemlerini dinlesinler, sigara içmesinler, alkol, uyuşturucu kullanmasınlar, kötü alışkanlıkları olmasın. Eksiklikleri varsa da bunu siyasette gidersinler. Çünkü siyaset insanı dolduran bir şey. Mesela Belediyemizin çok güzel, her ilde de eminim yapılıyor. Bilecik Belediyesinde de yaz okulları açıldı, yüzme havuzlarımız var. Mutlaka spor faaliyetinde bulunsunlar, spor zaten birleştirici, bütünleştirici, barıştır. Hem spor hem de siyaset yapsınlar, gençler eminim geleceğe çok faydalı olacak.

Toka: 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri oldu, kazandınız, meclise girdiniz. Meclise girdikten sonra bayan anlamında geriye dönüşler nasıl oldu? Mahallenizde tabi ki 6 ay gibi bir seçim çalışması geçirdiniz, kazandınız. Eşinizle, dostunuzla, akrabalarınızla geriye dönüşler nasıl oldu? Özellikle bayanlar size seçildikten sonra ne gibi taleplerle geliyorlar?

“Beylere ulaşmak çok kolay olmuyor onlar için, bizlere daha rahat ulaşabiliyorlar”

Uzun: Bayanlar bu işten çok memnunlar. Diyorlar ki “İyi ki seçildiniz. Çünkü dertlerimizi çok rahat anlatabiliyoruz”. Beylere ulaşmak çok kolay olmuyor onlar için, bizlere daha rahat ulaşabiliyorlar, daha rahat konuşabiliyorlar. Mesela yaz geldi. “Sevcan hanım” diyorlar “şuraya şu olsa şu parkta eksiklik var, onu güzelleştirsek” gibi ihtiyaçlarını mutlaka söylüyorlar. Biz de bunu Belediyeye aktararak hemen onların ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz, hemen aktarıyoruz problemleri, arkadaşlarımız da çok verimli çalışıyorlar. Belediye Başkanımız Selim Yağcı gerçekten işini çok iyi yapan, işinin ehli diyebilirim. Bunu dışarıdan çok iyi fark edemiyor olabilir insanlar ama birebir çalışmaya başladığımızda çok daha iyi anlayabiliyoruz. Çok özverili, çok fedakar, çok mütevazi, çok prensipli ve sistemli çalışan bir başkanımız var. Gerçekten Bilecik halkı çok şanslı. Herkesin derdine çözüm bulmak için gayret ediyor. Biz de ona destek olarak elimizden geldiğince gayret ediyoruz ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Biz bayanların sesini daha iyi duyurabiliyoruz. Keza ben gencim gençlerin de sesini çok iyi duyuruyorum. Çalışmalarımız çok güzel gidiyor, mecliste de öyle.

Toka: Belediye Meclisine aday oldunuz, 30 Mart seçimlerini kazandınız. İlk toplantınız Nisan ayının ilk haftası yapıldı. Genç olmanız sebebiyle teamüller gereği en genç üyeleri divan katibi olurlar. Siz ve Partinizden Dr. Başak Hanım divan katibi oldunuz, üç toplantıya katıldınız. Belediye Meclis Üyesi olmadan önce Belediye Meclisini nasıl tahmin ediyordunuz, 3 aylık bir süreçte nasıl buldunuz?

“Sizlerin sayesinde takip ediyorduk, izliyorduk ama içine girince çok farklı olduğunu öğrendim”

Uzun: Belediye Meclisine benim daha önceden ilgim vardı. Ben siyasete gerçekten çok ilgili bir insanım. Daha önceden haberlerden sizlerin sayesinde takip ediyorduk, izliyorduk ama içine girince çok farklı olduğunu öğrendim. Belediye Meclisinde sorunlar ortaya yatırılıyor, çözüm bulmak için istişareler ediyoruz ve kararlar veriyoruz. Ciddi ve önemli bir görev. Bilecik halkı için en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. İktidar, muhalefet işbirliği ile ortak kararlarla güzel işlere imza attık bu 3 toplantıda. Daha güzel işler yapmaya devam edeceğiz, her şey çok iyi gidiyor Mecliste.

Toka: Seçimleri atlattınız. Sizlerin de bu projelerde katkınız var. Belediyenin projelerinden ve yaptığı çalışmalardan bahseder misiniz?

“Bilecik’in tarihi yapısını ön plana çıkarmak için önemli projelerimiz var”

Uzun: Belediyemizin yaptığı ve yapacağı birçok proje var. Çok geniş çaplı düşünüyor Bilecik Belediyesi. Mesela şu anda öyle bir çalışma yapmış ki en güzel balkon ve bahçe demiş. Bayanları çok aktif hale getirebilecek, bayanları evi, balkonu ve bahçesi için uğraşabilmesi, bir şeyler için mücadele edebilmesi için güzel bir fırsat. Yaz geldi onlara hoş bir şey oluyor bu. Onun dışında karasu projemiz var, otogar projemiz var, karasu içme suyu projemiz, müze projemiz var, atık su bu da önemli bir proje. Bilecik tarihi yapısı olarak çok önemli bir şehir. Bilecik’in tarihi yapısını ön plana çıkarmak için önemli projelerimiz var. Hanımların ev ekonomisine katkı sunabilmeleri için Sultan evi var. Burada hanımlar yaptıkları el emekleri olan şeyleri satma imkanı sunacakları bir ortam hazırlıyoruz onlara. Çok güzel projelerimiz var, bunlar saymakla bitmiyor.

Toka: Gördüğüm kadarıyla siyasete çok meraklısınız, heyecanlısınız. Siyasetteki hedefiniz Belediye Meclis Üyeliğiyle sınırlı mı kalacak, yoksa “her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” diye bir atasözümüz var. Siyasetçilerin en son Bakan olunur bir ülkede, Başbakan olmak istenir. Sizin gelecekle ilgili siyasetteki hayaliniz nedir?

“Hedefi olmayan insan başarılı olamaz”

Uzun: Hedefi olmayan insan başarılı olamaz. Siyasette herkesin bir hedefi var, benim de bir hedefim var tabi ki. Kim nereye, ne zaman, nasıl layık görürse öyle olur. Biz başarılı olursak mutlaka bunu birileri görür. Herkesin hedefi olduğu gibi benim de hedeflerim var. Olmasa da olur ama olursa da olur yani amacımız hizmet etmek.

Toka: Bir yerel gazetemizde Belediye Başkanımız Selim Yağcı röportajında 3 dönemden sonra Milletvekili olmak istiyorum artık demiş. Buradan yola çıkarak, siz pek açık vermediniz bu konuda ama hayaliniz hayır ben 5 yıl bu işi yapayım, kendimi yeterli göremezsem pişeyim bir 5 yıl daha yapayım ya da Belediye Meclisi bana göre değilmiş İl Genel Meclisine geçeyim, ya da Belediye Başkan Adayı olayım, Milletvekili olayım gibi düşünceniz var mı?

“Kim nereye, ne zaman layık görürse…”

Uzun: Mutlaka vardır ama şu an onu konuşmak hiç doğru değil. Çünkü ben daha çok gencim. Hayat en iyi tecrübedir. Tecrübelerle yoğrulacağız. Kim nereye, ne zaman layık görürse, ne kadar başarılı olabildiysek o kadar gideceğiz inşallah. Hedefimiz elbette var.

Toka: Belediye Meclis Üyesisiniz, nasıl bir Bilecik hayaliniz var, bunu anlatır mısınız?

Uzun: Daha modern, her arkadaş grubuna, gençlere hanımlara, bütün herkese hitap edebilecek bir Bilecik hayal ediyorum.

Toka: Önümüzde yakın bir süre kaldı. Ağustos ayında Türkiye gündemini meşgul eden bir seçimler daha var, Cumhurbaşkanlığı seçimi. Bununla ilgili görüşlerinizi almak istiyorum.

“Biz yine canla başla elimizden geldiğince ülkemiz için gayretle çalışacağız”

Uzun: Şu an çalışmalar, görüşmeler devam ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi istişareye çok önem veriyor. Başbakanımız şu an zaten görüşmelere devam ediyor. Partinin üst organları Ankara’da. Sayın Başbakanımız İl Başkanlarının, Belediye Başkanlarının, İl Yönetimlerinin, Bakanların herkesin görüşünü alarak zaten şu an görüşmeler yürütülüyor. Ülkemiz için hayırlısı neyse o olsun. Yeter ki ülkemiz kalkınsın, itibarı artan bir ülke olsun, hayırlısı neyse o olsun. Biz yine canla başla elimizden geldiğince ülkemiz için gayretle çalışacağız.

Toka: Benim sormayıp da sormayı unuttuğum sizin söylemek istediğiniz başta kamuoyuna ve bayanlara, gençlere, Bilecik halkına vermek istediğiniz mesajlarınız var mıdır?

“Mutlaka siyasete girsinler, elini taşın altına koysunlar”

Uzun: Öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Son dönemde Bilecik basını bizlere çok iyi fırsatlar veriyor, çok emek sarf ediyorsunuz. Öncelikle sizlere ve bütün Bilecik basınına teşekkür ediyoruz. Hanımlara ve gençlere ısrarla tavsiye ediyorum. Mutlaka siyasete girsinler, elini taşın altına koysunlar. Yine diyorum, bu ülke hepimizin ülkesi, herkes el birliğiyle çalışırsa bu ülkeyi daha fazla kalkındırırız. İyi gidiyoruz, iyi gitmeye devam edeceğiz, siyasi partileri ne olursa olsun, hangi görüşten olurlarsa olsunlar yeter ki ellerini taşın altına koysunlar, mücadele etsinler.

“Ramazan Ayı’nın da hayırlara vesile olmasını diliyorum”

Ayrıca önümüzde bir Ramazan Ayı var, Ramazan Ayı’nın da hayırlara vesile olmasını diliyorum. Barış, huzur, bereket içerisinde bir Ramazan Ayı ve bayram geçirmeyi diliyorum. Geçtiğimiz Pazar günü Babalar Günüydü. Bütün babaların ve baba adaylarının babalar gününü kutluyorum. Yine unutulmaz, asla unutamayacağız, unutmayacağız. 301 maden işçimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Çok teşekkür ediyorum, bütün Bilecik halkına saygı ve selamları sunuyorum. CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. hanım – sevcan hanım gibi genç bir hanımefendiye bu fırsatı verip siyasete itenler ileride mutlaka bunun karşılığını göreceklerdir.ülkemizin böyle genç dinamik siyasilere çok ama çok ihtiyacı var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam