“İnançlarıyla Mesleği Arasında Kalan Personel İçin de Kıyafet Düzenlemesi Bekliyoruz”

“İnançlarıyla Mesleği Arasında Kalan Personel İçin de Kıyafet Düzenlemesi Bekliyoruz”

 

Pehlivan açıklamasında, düzenlemenin olumlu ve olumsuz yönlerinin uygulamada ve kamuoyunun değerlendirmelerinde zamanla ortaya çıkacağını belirtti. İnançlarıyla mesleği arasında tercih yapmak zorunda bırakılan personelin kıyafet yönetmeliğinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini kaydeden Pehlivan şunları aktardı:

“MEB öğrencilerin kıyafet yönetmeliğini değiştirdi. 

27 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik” ile artık;

-Öğrenciler okula serbest kıyafetle gidebilecek, beden eğitimi derslerinde tek tip spor kıyafeti şartı olmayacak ve kutlama/törenler için velilerin ekonomik külfete girmesine sebep olacak özel kıyafetler istenmeyecek. 

-Kız öğrenciler İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerinde tüm derslerde, diğer okullarda da seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını açmak zorunda kalmayacaklar.  

Bu düzenlemeyi -olumlu ve olumsuz yönleri uygulamada ve kamuoyunun değerlendirmelerinde zamanla ortaya çıkacak olmakla beraber- özgürlüklere kapı aralaması münasebetiyle olumlu buluyoruz. 

Demokratik hak ve özgürlüklerin, din ve vicdan hürriyetinin insani ölçülerde ve dünya standartlarında yaşanmasına engel olan ve pek çok meslektaşımızı inançlarıyla mesleği arasında tercih yapmak zorunda bırakan personel kıyafet yönetmeliğinde de gerekli düzeltmenin yapılması ümit ve beklentimizdir.

Millî Eğitim Bakanlığına, kılık kıyafet konusunda özgürlük yanlısı düzenlemeleri nedeniyle teşekkür ediyoruz.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. KIYAFET DÜZENLEMESİ VE AKTİF EĞİTİM SEN – kıyafet düzenlemesinin öğretmenleri de kapsaması, öğretmenlerin hür bir şekilde sadece eğitimle meşgul olmaları için aktif eğitimciler sendikasından samimi, yapıcı, yumuşatıcı ve değişime yön vermesini, bu konuda aktif rol almasını bekliyoruz

  2. HER KURUMDA KIYAFET SERBESTLİĞİ OLMALI – Demokratik hak ve özgürlüklerin, din ve vicdan hürriyetinin insani ölçülerde ve dünya standartlarında yaşanmasına engel olan ve pek çok meslektaşımızı inançlarıyla mesleği arasında tercih yapmak zorunda bırakan personel kıyafet yönetmeliğinde de gerekli düzeltmenin yapılması ümit ve beklentimizdir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam