Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
İnhisar’da “Geleneksel Harmanköy Abdullah Mihalgazi’yi Anma” töreni
Sosyal Medyada Paylaş
4 Eylül 2013
admin

İnhisar’da “Geleneksel Harmanköy Abdullah Mihalgazi’yi Anma” töreni

Mihalgazi Türbesi'nde düzenlenen şenliklere Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Kaymakam Adem Kaya, Gölpazarı Kaymakam Vekili Menderes Topçuoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Uğur Adıyaman, Belediye Başkanı İsmail Cambaz, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilişimi ve Teknolojileri Dekanı Prof. Dr. Fahri Altay, Harman Köy ve Çevresi Kültür ve Turizm Dernek Başkanı Doç. Dr. Sezgin Sarıkaya ve köy muhtarı Halis Bıçak ile vatandaşlar katıldı.

Vali Yardımcısı Deniz, burada yaptığı konuşmada, Mihalgazi'nin bu topraklarda yaşadığını ve bu topraklara büyük katkı sağladığını belirterek, "Mihalgazi'yi anarken üzerinde durmamız gereken temel nokta, yüce hakikatin yüreklere işlenmesi hususunu işleyebilirsek, onu ön plana çıkarabilirsek amacın gerçekleşmesi yönünde çok daha büyük katkılar sağlanmış olur" dedi.   

Kaymakam Kaya da Abdullah Mihalgazi'nin, diğer namının "Köse Mihal" olduğunu belirterek, Mihalgazi'nin Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osmangazi'nin silah arkadaşı ve vefakar dostu olduğunu söyledi.

Mihalgazi'nin, Türklerle olan dostluğu ve Osman Bey ile iyi münasebetleri dolayısıyla Müslümanlığı seçtiğini ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

"Mihalgazi, daha sonra 'Abdullah' adını aldı. Osmangazi ile hareket eden Mihalgazi, Osmangazi'nin oğlu Orhangazi ile önemli kalelerin fetihlerinde bulunarak büyük fedakarlıklar göstermiştir. Osmanlı Devleti'nin ilk yıllarında ilerlemesinde ve gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Buram buram tarih kokan bu topraklar, ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği ile 623 yıllık ulu çınar Osmanlı Devleti'ne beşiklik etmiş ve Abdullah Mihalgazi gibi nice kahramanların yaşadığı topraklar olmuştur. Bu tür anma törenleri vesilesiyle, Abdullah Mihalgazi gibi kahraman şahsiyetlerimizi anarak birlik ve beraberliğimizi perçinleştirmenin gururu içindeyiz."

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Dr. Mustafa Koç ise "Osmanlının kuruluşu ve Köse Mihalgazi" konulu konuşmasında, tarihin kendisini hissettirdiği müstesna zamanların bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Osmanlının ruhu burasıdır. Mihalgazi, aydınlığı bekleyen Hıristiyan ve Ermenilerin Osmanlı'yla münasebetini temin eden adamdır. O sülalesinden gelen üç kolla bir akıncı boyu kurdu. Bunlar devletten maaş almazlardı. Bu köyden çıkan üç aile bugün hala soyunu devam ettirmektedir. Onun sayesinde Sakarya ırmağının ötesine geçildi. İlk devletin başkenti Karacahisar'ın fethinde Osmangazi ile beraber olan Mihalgazi'dir. Mihalgazi bu coğrafyanın alperenidir. Osmanlı Devleti, Hacı Bektaş'a, Edebali'ye, Osman Bey'e ne kadar minnet muhtacıysa Mihalgazi'ye de böyle minnet muhtaçlığı vardır" 

Tören, Söğüt Küre Dursun Fakıh Mehter Takımı'nın ve Asarcıklılar Derneği halk oyunları ekibinin gösterisi ve Mihalgazi Türbesi'nin ziyaretiyle sona erdi. AA

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım