“İNSANLAR KILIK KIYAFETLERİYLE KARŞILANIR,FİKİRLERİYLE UĞURLANIR”

“İNSANLAR KILIK KIYAFETLERİYLE KARŞILANIR,FİKİRLERİYLE UĞURLANIR”

Geçtiğimiz günlerde yazdığım “NATİ KAFA NATİ MERMER” başlıklı yazımda özetle belirttiğim; yeni nesil kuşak gençlerinin donanımlı olmadıklarını, kendilerini yetiştiremediklerini, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de bu durumdan mutlaka haberdar olduklarını ve gereken önlemleri alarak bazı yeni düzenlemeler yapılabileceğini ifade etmiştim. Yazım, değişik çevrelerden çok olumlu tepkiler aldı. Kimler kimler yazım hakkında neler söyledi anlatamam, anlatmam da zaten….

Yine bu yazım üzerine konuşurken bir dostum bir şey anlattı ve ben yine hayretler içinde kaldım! Benim de başımdan geçen bir olayı birleştirerek ülkemizin bence en önemli sorunlarından birine yine parmak basmak istedim. Okuma alışkanlığı olmayan, okumayan, okuduğunu anlamayan, anladığını yorumlayamayan bir jenerasyon yetişti. Dünya ve Avrupa sıralamalarındaki yerimiz belli Türkiye olarak…. Geçen ki yazımda bunları rakamlarla vermiştim.

Gelelim konumuza; söylenenlere göre bir kuruma yeni işe başlayan bir kişi diğer mesai arkadaşının söylediklerini dikte eder.( Bir başkasına o anda söyleyerek yazdırma) Neyse yeni nesil dikte etmeyi de bilmez, ben en iyisi onların anlayacağı dilden yazayım. Mesai arkadaşının söylediklerini yazar bilgisayar ortamında. Yazım işleri biter, tecrübeli olan arkadaş yazılan yazıları kontrol eder. Bir de ne görsün? Adres bölümlerinin hepsinde “TAKSİM BİLECİK” yazar…

Tüm adres bilgilerinde neden böyle yazdığını, Taksim’den kasıt kesme işareti kullanılacağını ( / ) belirten tecrübeli arkadaş aldığı cevap karşısında daha da şaşırır. “Ben hayatımda hiç böyle bir şey duymadım, öğrenim gördüğüm sürede de hiç böyle bir şey görmedim.”

Bunları söyleyen arkadaş Üniversite mezunuymuş üstelik. Buyur buradan yak şimdi! Benim de başımdan geçen birkaç olayı paylaşayım sizlerle. Üniversite mezunu bir arkadaş bilgisayarda TEVFİK yazamadı biliyor musunuz? Tefik yazdı olmadı, Tevik yazdı olmadı, Teyfik yazdı yine olmadı. En sonunda kodladım harfleri de öyle yazdı. TRABZON, EDİRNE, VAN, FATSA, İZMİR, KONYA. İnanamayacaksınız ama, bu bir gerçek…

Yine geçen gün bir arkadaş Eczane yazamadı. Ezane,Ezcane, neler neler yazdı görmeliydiniz!Neyse ki bilgisayarlar yanlış yazılan kelimelerin altını kırmızı ile çiziyor, hata veriyor da oradan denk getiriyorlar işi genç arkadaşlar. Onlar ancak Selam yerine; SLM, Aleyküm Selam yerine; A.S yazmayı biliyorlar…

Maalesef acı ama gerçek bunlar. Söylenecek çok fazla da bir şey bulamıyorum aslında. Bir nesil ezber sistemiyle yetişti bu ülkede. Televizyon, Bilgisayar, İnternet, Tablet, Telefon, Playstation, ne istersen var yaşamlarında. Bir tek bilgi yok, birikim yok. 8.sınıfa giden bir çocuk çarpım tablosunu bilmiyorsa, Cumhuriyetin kaç yılında kurulduğunu bilmiyorsa, TBMM’nin kaç yılında açıldığını bilmiyorsa varın gerisini siz hesaplayın. Ondan sonra kesme işareti ( / ) yerine TAKSİM yazar… Ama 8.sınıf öğrencisi bir çocuğa Televizyondan bir dizi sor, biliyor hemen. Kim kiminle aşk yaşıyor, kim kiminle gizli aşk yaşıyor, kimin eli kimin cebinde hepsini biliyor Maşallah….

Tüm bunlar aslında üzülecek şeyler. Ben şahsen üzülüyorum. Kim adına? Ülkem adına. Kim adına? gelecek nesiller adına üzülüyorum. Ama şu da bir gerçek ki kendileri zahmet çekerler ileride. Ne güzel de söylemiş HZ.MEVLANA; “İnsanlar Kılık Kıyafetleriyle Karşılanır,Fikirleriyle Uğurlanır” diye…..

HOŞÇAKALIN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam