İPEK SANATI OSMANELİ’NDE YENİDEN CANLANACAK

İPEK SANATI OSMANELİ’NDE YENİDEN CANLANACAK

İpek Koza İşleme Sanatının önde gelen isimlerinden olan Yalovalı Sanatçı Meral Evcin Özdemir, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’i ziyaret etti. İpek Koza Sanatını yaygınlaştırmak için Türkiye’nin değişik illerinde eğitimler veren, ürünleri Almanya başta olmak üzere yurt dışına gönderen sanatçı Lefke Bezi konusunda Sürekli Eğitim Merkezine destek olacak. Özellikle Lefke Takılarının Almanya’ya ihracı için numuneler alan sanatçı ürünlerin çok beğendiğini ifade ettin. Kültür Bakanlığı İpek Koza İşletmeciliği de yapan sanatçı Özdemir Osmaneli’ne katkı sağlayacak.

Osmaneli’nin geçmişte en önemli ürünü ve halkının geçim kaynağı olan İpek Kozasını tekrar canlandırma projesine de destek olan sanatçı Özdemir çalışmaları ilgiyle izledi. BEBKA destekli proje ile Tarihi çarşıda İş Geliştirme Merkezi oluşturup, kaybolmakta olan sanatları tekrar ayağa kaldırmayı hedeflediklerini belirttiler.

Osmanlı döneminde halkın rahatlıkla uyguladığı bir sanat olan Koza Levhaları günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatların tekrar öğretilerek geleceğe kazandırılması kararıyla bu konuda yeterli donanım ve bilgi sahibi sanatçılar tarafından öğretilmekte. Eski zamanlarda ipek kumaşlar ve ipek kadifelerle birlikte kullanılan kozalar, evlerin en güzel köşelerinde; bir aile fotoğrafının etrafında yada askere giden nişanlısının resmini süslemiştir. Bir dönem genç kızların, kadınların aile bütçesine katkı sağlamış; Bir teneke yağ karşılığı bir koza levhası yapılmış yada çeyizine kendi elleri ve duygularıyla nakşetmiştir. Günümüzde ise aksesuardan, ev mefruşatına, giyimden sanatsal ürünlere her yerde kullanılıyor. Yalova da bundan 15 yıl öncesine kadar ipek böceği yetiştirmesi yapılırken günümüzde ise bir proje kapsamında tekrar canlandırılma çalışmaları başlamıştır. Koza işlemesi kursuda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün desteğiyle Kültür Bakanlığı Tarafından onaylı kurs olarak ilk defa  Yalova’da açılmış olup halen devam etmektedir. Osmaneli de Yalovalı Sanatçı Meral Evcin Özdemir’den destek alarak projeye başlayacağını duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam