“İş Güvencemizden ve Toplu Sözleşme Hakkımızdan Asla Vazgeçmeyeceğiz”

“İş Güvencemizden ve Toplu Sözleşme Hakkımızdan Asla Vazgeçmeyeceğiz”

 

Eğitim-Bir-Sen Bilecik Şubesinin mevcut Başkanı Ahmet Selöz yapılan oylama sonucunda yeniden başkan oldu.        

Genel Kurula katılan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, “İş güvencemizden ve toplu sözleşme hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Ayrıca kongrenin bir saat geç başlamasına değinen Özer, “Biz Ankara’dan erken saatte yola çıktık ve 9.30’da Bilecik’teydik. Fakat Bilecik’teki arkadaşların toplanmasını bekledik. Eğer saat 10.00 dendiyse 10.00’da 11.00 dendiyse 11.00’de hazır olmamız gerekir. Teşkilatçılık açısından buna dikkat edeceğiz.” dedi.

                Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Özer şunları aktardı:

“Eğitim-Bir-Sen geçen yıl itibariyle Türkiye’nin en büyük sendikası olarak yetkili sendika oldu ama yetkili sendika olarak da varlığını sürdürmek zorundadır. Çünkü Eğitim-Bir-Sen’in insana bakışı, topluma bakışı, dünyaya bakışı farklıdır. Eğitim-Bir-Sen’in bakışında insan vardır, insan merkezli bir anlayışa sahiptir. Eğitim-Bir-Sen’in bakışında toplumun merkezine yerleştirdiği insanın değeri vardır, değerlerimiz, maneviyatımız vardır. Eğitim-Bir-Sen’in bakışında nerede problem, nerede acı, keder varsa bunların yok edilmesi adına bir duruş vardır. Bu yüzden Eğitim-Bir-Sen mutlaka yetkili sendika olarak varlığını sürdürmek zorundadır. Eğitim-Bir-Sen’in bakışında özgürlükler vardır, ekmek vardır, aş vardır, kazanç vardır. Dolayısıyla insanın ihtiyacı olan ne varsa hepsi de Eğitim-Bir-Sen’in bakışı içerisindedir. Nerede bir sorun varsa o sorunun üzerine gidip çözümü için katkı sunduk, emek verdik. 18. Milli Eğitim Şurasında vermiş olduğumuz teklifler sonucunda Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatının ders olarak okullarda okutulması Eğitim-Bir-Sen’in teklifiyle gerçekleşmiş oldu. Din eğitiminin mutlaka verilmesi gerektiği, seçmeli olarak vatandaşa sunulması gerektiği konusunda teklifimiz şura tarafından kabul edildi ve neticede hükümet bunu geçen yıl itibariyle uygulamaya koydu. Milli Güvenlik dersleri, törenler yine her zaman bizim teklifimiz sonucunda çözülen konular arasında yer almaktadır. Yani Eğitim-Bir-Sen nerede bir sorun varsa insanların sorunu varsa toplumun sorunu varsa onu çözmek için mücadele etti ve neticede sorun çözüme ulaştırıldı.

‘Kılık kıyafet yönetmeliği defolu bir yönetmelik’

Okullardaki kılık kıyafet uygulamasında serbest bir kıyafete geçildi şu an itibariyle. Ancak defolu bir yönetmelik çıkarıldı ne yazık ki. Okullardaki kılık kıyafet serbestliğini çocuklarımızın başörtülü ya da başı açık gelmesiyle ilgili herhangi bir kısıtlamanın olmamasını istiyoruz. Çocukların sınırlandırılmamasını istiyoruz. Çocukların ne giyeceğine, ne konuşacağına sürekli başkalarının karar verdiği bir ortamın olmamasını istiyoruz. Sürekli sınırlandırılan insanlardan sizin sınırsız bir özgürlük, sınırsız bir fikir, sınırsız bir düşünce beklemeniz mümkün değildir. Bu yüzden de bu çocukları serbest bırakalım dedik ama karşımıza öyle bir yönetmelik çıkarıldı ki ‘Kıyafet serbesttir ama Kur’an-ı Kerim dersi hariç okullarda başınızı kapatamazsınız. İmam Hatiplerde kapatabilirsiniz ama liselerde ve orta okullarda başınızı kapatamazsınız.’ Neden okul ayrımı yapıyoruz? İmam Hatiplere gidenler Allah’ın kulladır da lise ve dengi okullardaki çocuklar Allah’ın kulları değiller midir? Kur’an-ı Kerim dersi Allah’ın dersidir de matematik dersi Allah’ın dersi değil midir? Biz biliyoruz ki Matematikle de Allah’a ulaşılır, Fizikle de Allah’a ulaşılır. Bütün ilimler bütün bilimler Allah’tan çıkmıştır, Allah’ın ilimleridir, Allah’ın bilimleridir. Dolayısıyla bizim nazarımızda Kur’an-ı Kerim dersiyle matematik dersi fizik dersinin hiçbir farkı yoktur. Mutlaka ‘Ortaokul ve liselerde öğrencinin başını açması gerekir’ cümlesinin bu yönetmelikten çıkarılması gerekir, bunun içinde mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

‘Toplu sözleşmeden de iş güvenliğimizden de vazgeçmeyeceğiz’

Biz yıllardan beri toplu sözleşme dedik. Toplu görüşme olmaz dedik. Mutlaka toplu sözleşme olacak dedik. İlk defa Memur-Sen yetkili olduğunda, yetkili sendika olarak masaya geldiğinde önümüzdeki yıl toplu sözleşme olmazsa bu masada biz yokuz restini çekebilmiştir. Memur-Sen de Eğitim-Bir-Sen de bağımsız bir sendikadır, hiç kimseye bağlı değildir. Çünkü ancak bağımsız bir sendika yöneticisi ve bağımsız bir sendika ilk defa yetkili olduğu halde bunda sonra toplu sözleşme olmazsa masaya oturmayacağız diyebilmiştir. Ek ödeme talebimizden asla vazgeçmiş değiliz. Ek ödeme alınmadığından dolayı da bu aldığımız 18 maddelik iyileştirme, kazanımlar gölgede kalmıştır. Ama mutlaka ek ödemenin de bu noktada verilmesi gerektiğini ek ödeme talebimizden vazgeçmediğimizi her platformda ortaya koyduk. Ek ödeme talebimizden asla vazgeçmiş değiliz. Asla iş güvencemizden taviz vermeyeceğiz. Biz hem toplu sözleşme istiyoruz hem de iş güvencemizin elimizde kalmasını istiyoruz.”

Eğitim-Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz yaptığı açış konuşmasında, “Biz sendikacılığı sadece ücret sendikacılığı olarak asla düşünmedik. Biz ülkedeki ve dünyadaki bütün memurların, halkın sesi ve hak aramanın adresi olma iddiasıyla yola çıktık. Herkesi kucaklayacak kadar sevgimiz, herkesi mutlu edecek kadar gücümüz, herkese yetecek kadar sözümüz var. Çünkü biz sevgimizi de, gücümüzü de, sözümüzü de milletimizden alıyoruz.” dedi.

                Yönetim Kurulu Denetleme ve Faaliyet raporlarının okunmasının ardından Eğitim-Bir-Sen eski Şube Başkanı Muhammet Akgül’e plaket takdimi yapıldı.

                Kongrede yapılan oylamaların sonucunda Ahmet Selöz yeniden başkan oldu. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam