Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
İstanbul Bilecikliler Derneği Eski Yöneticileri Şahin ve Saltan’dan Yılmam’a Sert Açıklamalar
Sosyal Medyada Paylaş
27 Mart 2014
admin

İstanbul Bilecikliler Derneği Eski Yöneticileri Şahin ve Saltan’dan Yılmam’a Sert Açıklamalar

Şahsi olarak desteklerini dile getiren Şahin, ayrıca İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanı İbrahim Yılmam’ın yapmış olduğu açıklamalardan dolayı da sert konuştu. İstanbul Bilecikliler Derneği eski Genel Sekreteri Cahit Saltan’la ortak açıklamada bulunan Şahin şunları aktardı:

“Daha önceki Bilecikliler Derneği’nde de Sadık Akın, Sebahattin Köprülü, Necati Çak ve avukat Ömer Türken’in döneminde yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, genel sekreterlik gibi çeşitli görevlerde bulundum. Yanımda da yine aynı dönemler içerisinde görev yapan Cahit Saltan arkadaşımızla bir basın açıklaması yapma ihtiyacı hissettik.

İstanbul’dan memleketimiz Bilecik’e gelip basın açıklaması yapma mecburiyetinde bıraktıran sebep son 4-5 aydır İstanbul Bilecikliler Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı Yılmam’ın AK Parti’ye aday adaylığı süreci içerisinde yapmış olduğu olumsuz açıklamalardır. Bilecikliler Derneğimizin başkanının tabi ki bir yerde siyaset yapma ihtiyacı olabilir bunu gayet doğal karşılıyoruz. Hizmet etmek de isteyebilir Bilecik’e, bunu da doğal karşılıyoruz. Fakat burada aday olurken şöyle bir sıkıntı meydana geldi. Bu hem Bilecik’te Bilecikliler Derneği’nin ismiyle alakalı hem de İstanbul’da yaşayan Bileciklilerle alakalı bir sıkıntıya neden oldu. Sayın Yılmam aday olurken ya yönetimden bir arkadaşına o dernek başkanlığı payesini devredecekti yok olmazsa istifa edecekti. Çünkü siz burada Bilecikliler Derneği adına bir açıklama yapıyorsunuz. Bu sadece Yılmam’ı bağlamıyor İstanbul’da yaşayan birçok hemşehrimizi bağlıyor. Bundan dolayı da biz çok üzüntü içerisindeyiz. Sevgili Yılmam’ın yapmış olduğu hiçbir açıklama ne İstanbul’daki yönetici arkadaşlarımızı ne üyeleri kesinlikle bağlamamaktır. Bundan sonra da Yılmam’ın yapacağı açıklamalarda eğer bir açıklama yapmak istiyorsa yönetimiyle karar alır, üyeleri toplantıya çağırır ve o toplantı içerisinde bir karar alınması gerekiyorsa o açıklamayı böyle yapabilir. Ondan dolayı Yılmam’ın yapmış olduğu hiçbir açıklamayı kayda değer bulmuyoruz açıkçası.

Bizler Yılmam’ın haricinde Sadık Akın, Sebahattin Köprülü, Necati Çak ve Ömer Türken’in başkanlıklarında görev yaptık. Başkanlarımız içerisinde Demokrat Partili, Anavatanlı, DSP’li, AK Partili, Saadetli olanlar oldu. İnsanların siyasi parti tutması gayet doğaldır.. Ama hiçbir tanesi bu saymış olduğum başkanlardan kendi çıkarları uğruna ne derneğin tabelasını ne derneğin ismini kesinlikle ve kesinlikle kullanmadılar. Bundan dolayı bu arkadaşların, İstanbul’da Yaşayan Bileciklilerin üzüntüsünü burada Cahit arkadaşımızla iletmek için bir açıklama yaptık. Bilecikliler Derneği olarak yönetimde bulunduğumuz yıllarda Fahrettin Poyraz’la, Yaşar Tüzün’le, Bahattin Şeker’le de uyum içerisinde çalıştık. Biz ‘O partilidir, bu partilidir’ demedik. Bizim için Bilecikliler Derneği’nin ve Bilecik’in menfaatleri önceliklidir. Vekillerimize sorunlarımızı ilettik. Vekillerimiz ‘Siz şu partiyi tutuyorsunuz, bu partiyi tutuyorsunuz’ demedi ellerinden geldiğince bize yardımcı olmaya çalıştılar. Fakat Yılmam’ın adaylığı sürecinde Bilecik’teki siyaset ve siyasetçilerle girmiş olduğu polemik ve yakışıksız sözler İstanbul’daki hemşehrilerimizi bağlamamaktadır.

Bir de bu yetmezmiş gibi bir belediye başkanı aday adaylığı sürecine girdi. Tamam oldu, öyle bir hata yaptı, istifa etmedi. Aday adaylığı sürecinde Selim Yağcı ve Selim Yağcı’nın ekibiyle alakalı yapmış olduğun açıklamalar çok yakışıksızdı. Şimdi şöyle düşünelim, Selim Bey Allah nasip ederse belediye başkanı olacak. Diyelim ki olmadı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı veya MHP’nin adayı böyle bir açıklama yapan dernek başkanına nasıl güvenir? Yani şahsıyla alakalı bir şey olsa benim için çok önemli değil. Ama siz gidiyorsunuz Bilecikliler Derneği adını kullanıyorsunuz, başkanlık sıfatıyla bu açıklamaları yapıyorsunuz. Yarın burada olacak bir belediye başkanının nezdinde İstanbul’daki Bilecikliler Derneği’nin de değerini düşüyorsunuz. Biz bu ve bunun gibilerin karşısındayız. Ben o dernekte gençlik kolları ve yönetimlerde bulundum. Genel sekreterlik yaptım, saymış olduğum başkanlarımla da görev içerisinde bulundum ama hiçbir zaman bu tür polemiğe girmedik. Girmeyeceğiz de.

En son sayın Belediye Başkanımız Selim Yağcı bir çıraklık, bir kalfalık dönemi geçirdi. Önümüzdeki 5 yılda da ustalık dönemini görmek istioyruz. Ben hem Faruk Şahin olarak hem de arkadaşlarımız olarak Selim Yağcı’nın arkasında olduğumuzu hem İstanbul’daki hem Bilecik’teki hemşehrilerimize ve basın mensuplarına duyurmak istiyoruz.

2-3 gün evvel bir açıklamada bulunmuş sayın Yılmam. Aslında çok güzel bir açıklama. Diyor ki ‘Hiçbir adayı desteklemiyorum. Hiçbir adayı desteklemiyordun madem şurada bir açıklama metni var. Diyor ki, “AK Parti Bilecik Belediye Başkanı aday adaylarından bir diğeri olan İstanbul Bilecikliler Dernek Başkanı Yılmam Yağcı’ya destek verdiğini belirtirken dernek olarak Yağcı’nın yanında olduklarını kaydetti.” Bu nasıl bir çelişki ya şimdi 3 gün evvel vermiş olduğu açıklama bu evet doğru bir açıklama bende arkasındayım. Hiçbir adayı desteklemiyoruz diyor. Madem bu açıklamayı yapacaktın çok daha evvel yapacaktın. Bu açıklama ne peki? Ne değişti. Yani çıkarlar menfaatler mi çakıştı? Ben anlamış değilim. Olabilir belediye başkanı adayı olmuşsundur, olamamışsındır. Selim Yağcı’ya destekçi olacağım diyorsun 3 gün sonra abuk sabuk açıklamalarda bulunuyorsun. Biz bunun karşısındayız. Bundan sonra da sayın Yılmam açıklamalarını şahsi olarak yapsın derneğin adını da kullanmasın. Biz bu işten son derece rahatsızız.”

İstanbul Bilecikliler Derneği eski Genel Sekreteri Saltan ise şu şekilde konuştu:

“Aslında Başkanımız Necati Bey ve görev arkadaşım Faruk Şahin ne demek istediğimi çok iyi anlattı. Benim eklemek istediğim bir takım duygusal cümleler var. Elhamdülillah hepimiz Bilecikliyiz. İstanbul’da yaşayan gurbetçiler olarak gurbette yaşamanın ne olduğunu hiçbiriniz bilemezsiniz. Biz Bakrazlı, Bozüyüklü, Gölpazarılı dinlemeden CHP’li, MHP’li, BBP’li dinlemeden gurbette bir Bilecikli yakaladığımız zaman toprağımız diye sıkı sıkı sarılıyoruz. Burada sakın yanlış anlaşılma olmasın. Genç olmadan önce eski başkanlarımızdan Sadık ağabeyle çalıştım. Fakat dernekçiliğin ve gurbetçiliğin tam olgusuna sahip değildik. Gençlik yıllarımızda ise görevi ondan devralan Necati Çak’la tanıştık. 16-17 yaşlarındaydık. Bize Bilecikli olmanın, Bilecik kültürünün ve Bilecik’te Osmanlı torununun, büyüklerine nasıl saygı gösterilmesi gerektiğini çok iyi öğrettiler. Sonra başlarının etini yemeye başladık. Biz sizden daha dinamiğiz, görevi bize verin. Sonuç itibariyle kurduğumuz ekiple avukat Ömer Türken kardeşimizle birlikte filamayı devraldık. Bir dönem filamayı götürdük. Daha sonra da başkanlarımıza, ağabeylerimize söylediğimiz söylemleri yerine getirmek için daha yeni arkadaşlar, daha hevesli arkadaşlar diye filamayı devrettik. Ama bu süreç içerisinde görevi aldığımız zaman onlardan aldığımız ahlakla asla Bilecik’teki ağabeylerimize danışmadan hiçbir işe imza atmadık. Yönetim kurulunda aldığımız kararda geçtiğimiz dönemde gerekli başkanlarımızla son dönemdeki başkanlarımızla yönetim kurulunun söylediği ve verdiği kararlara her zaman kulak vermişti. Bugün bakıyoruz o günden bugüne kadar arkadaşımın da söylediği gibi bütün siyasi partilerdeki belediye başkanlarının, milletvekillerinin ve bugün 10 yıldır Bilecik’teki belediye başkanlığı bayrağını elinde tutan Selim Yağcı’nın yardımlarını, desteklerini gurbetteki hemşehrilerim eksik bırakmayan Selim Yağcı’ya atıfları görüyoruz. İstanbul Bilecikliler Derneği uzun yıllardır görev yaptığımız için sıkıntılarını herkesten önce bizlere getiriyor. Çünkü bizi uzun yıllardır tanıyor İstanbul’daki Bilecikliler, 5-10 yıldır tanımıyor. O yüzden şu anda mevcut, çok saygıdeğer insanlardan oluşan İstanbul Bilecikliler Derneği’nin yönetiminin, başkanının, başkan yardımcısının ve kadın kollarının vermiş olduğu basın toplantısını hiçe sayan bir dernek başkanını esefle kınıyorum. İbrahim Yılmam’a derhal bu görevi bırakıp Bileciklilerin onurunu kurtarmasını istiyorum. Selim Yağcı’ya da görevlerinde başarılar diliyorum, inşallah önümüzdeki dönem filama yine onlara addedilir.”

Bir adet yorum var.

  1. siz kimsiniz – sayın faruk şahin ve cahit saltan ben sadece siz kimsiniz diyorum yaptığınız bu basın açıklamasına yorum dahi yazmaya gerek yokda İBRAHİM YILMAM bizim istanbul bilecikliler dernek başkanımızdır.
    yarası olan kocunur istifa edip etmiyeceği sizi ilgilendirmez siz birilerinin değirmenine su taşımaya devam edin.

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım