İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabulünün 96. Yılı kutlandı.

dsc_0419

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı’na; Bilecik Valisi Süleyman Elban, Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı,  Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Kurum Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Selöz’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

dsc_0411

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Selöz, konuşmasında şunları aktardı:

“Garb’ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar;

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

“Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

dsc_0458

12 Mart 1921’de Gazi Mecliste kabul edilen İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de bağımsızlık şuurumuzun hem edebi hem ebedi ifadesidir.

İstiklal Marşımız, milletimizin, tam manasıyla, kusursuz bir varoluş manifestosu; evrensel bir istiklal, özgürlük, direniş bildirisi, inancın, azmin yenilmezliğinin açık beyanıdır. Milletçe ruhumuzu coşkun, heyecanlı bir dille ortaya koyan İstiklal Marşımız, akidevî, tarihî bağlantıları, tüm karakter ve değerleriyle millet benliğimizi yenilemiş, yeniden inşa etmiştir.

dsc_0445

Hitabı, sen, ben ve odur gibi görünse de bütün heybetiyle, biz idrakinden seslenir, muhatabı ise millettir, ümmettir, insanlıktır. Her bir fert, başta kendi toplumu olmak üzere, bütün dünyaya karşı sorumluluk taşır. Bu yönüyle de, İstiklal Marşı, bu topraklarda varlığı daim olacağına inandığımız milletin anayasasıdır. Çünkü her bir kavramı, her bir satırı yerli bakış, evrensel konumlanıştır.

İşte biz bu bilinçle, geçmişimizi okuyoruz, şimdiyi yorumluyoruz, gelecek tasavvuru oluşturuyoruz.

dsc_0455

Sayın Valim Kıymetli Misafirler,

Mehmet Akif Ersoy, milletin duygu dünyasıyla kusursuz bütünleşen ifade kudreti ile muhteşem şair ve büyük mütefekkir olmasının yanında ahlakî olgunluk bakımından da mükemmel bir şahsiyet, müstesna bir insandır. İnsanımızın his dünyası, hayali, umudu ile uzak düşmeyen bir ses ve kişilik sahibi olarak gerçek manada sahici münevverdir. Akif’in ateşten kelimelerle maşeri vicdanı kurtuluş mücadelesi için tutuşturmaya çalıştığı, bunun için canhıraş bir şekilde çırpınıp durduğu, haykırdığı bir dönemde, birçok sözde aydının çareyi Batı’ya teslim olmakta gördükleri düşünülürse, onun büyüklüğü, mücadelesini hangi zorluklara rağmen yürüttüğü daha iyi anlaşılacaktır. Onun ruhu medeniyet iklimimizi besleyen ana ve toplardamarlardan beslenmektedir. O nedenle de İstiklal Marşımız asıl milletin içindeki deryadan kaynaklanır, kelime kelime, dize dize döner, tekrar o denize akar. İfadeler içimize işleyerek millî fikir ve idealimizin asıl yönünü işaret eder.

dsc_0436

Sevr Mağarasındaki “Korkma” nidasını her zerresinde hissetmiş bir şuurun söze gelişi olan İstiklal marşı, kendi medeniyet kodlarımızdan hareketle, yeni bir söz, ideallerimize doğru yeni bir eylem tarzı geliştirmemizin de yol göstericisi olacaktır.

Bu vesileyle İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma gününde İstiklalimizi “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” duasıyla kayıtlayan Merhum Mehmet Akif Ersoy’a rahmet diliyor hazırladığımız programda emeği geçen başta fedakar öğretmenlerim ve öğrencilerime huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

dsc_0429

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı sahne gösterisi katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Programda son olarak İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı çerçevesinde düzenlenen İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

dsc_0476 dsc_0483 dsc_0490dsc_0502

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. İstiklal Marşı yarışmasında yapılan haksızlığı asla unutmayacağım. Oğlum için Milli Eğitime dilekçe verdim ama sonuç aynı cevabı geldi. O yarışma 11-12 öğrenci katıldı sadece 2 öğrenci fon müziği ile okudu. Nedense bu fon müziği ile okuyan 1. ve 3. oldu oğlumuda 2. liğe sıkıştırdılar. En çokta Miili Eğitimde çalışan memurun itirazınız kabul edilirse 1. nin durumu ne olacak demesiydi. Ya 2.nin durumu ne olacak. Çocukların yarışmalarında bile adalet yok…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam