İstiklal Marşı’nın Kabulünün 92. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 92. Yılı Kutlandı

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Halis Çelik tarafından yapıldı. Çelik konuşmasında, insanları bir araya getiren ortak değerlerin bulunduğundan söz etti. Bu değerlerin millet olmanın da aracı olduğuna değinen Çelik konuşmasında şunları aktardı:

“Ülkenin hangi bölgesinde olursa olsun insanların üzerinde ittifak edebilecekleri noktalar mutlaka vardır. Bunlar soyut ama yaşayan değerler olduğu gibi somut ortak belge olma özelliği ile de herkese açıktır. Her fert bu tür vasıtaları kendinden bir parça sayar. Bu vasıta ile diğer insanlara ulaşır, sıkı bir dayanışma içerisine girer.

Millet için ortak belgelerden biri de İstiklal Marşı’dır. Nice zaferler, acılar, fedakarlıklar, hayaller, idealler ve millet olma şuuru bu şiirin bünyesinde toplanmıştır. İstiklal Marşı’nın rengi milletin rengidir. Bu marş milletin geçmiş hal ve gelecek zaman dilimlerinin özeti ve ışığıdır.

Milletlerin üzerinde yaşadığı ittifak edebileceği dayanışma belgelerinin ortaya çıkışı için özel vasıfları olan sanatçılara ihtiyaç vardır. Dünyada derya misali yaşamış bazı insanlar vardır. Onlardan ne kadar bahsedilirse bahsedilsin, haklarında ne söylenirse söylensin, bütün söz ve lafızlar bu deryada bir katre, küçük bir su damlası hükmünde kalır. Milli ve millete mal olmuş şairimiz Mehmet Akif Ersoy da bu insanlardandır. Süreli bir vakit aralığında sözlerimiz onu, ahlak ve hizmetlerini anlatmaya kafi gelmeyecektir. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, edebiyatçı, şair, eğitimci, sporcu, gazeteci kimliğinin yanı sıra çok yönlülüğü ve hayatı ile örnek bir şahsiyettir.

Milli ruhun uyanışında ve özgürlük mücadelesine dönüşmesinde Mehmet Akif Ersoy’un vatan ve bayrak aşkını haykıran mısralarının katkısı çok büyüktür. Tanıklık ettiği, onur ve cesareti ile güç kattığı, engin ruh ve mana dünyasıyla destanlaştırdığı, kurtuluş mücadelemizi şiirleriyle tarihe altın harflerle yazmıştır.

Akif’in Türk milletine armağan ettiği İstiklal Marşı çağlar boyunca bağımsız yaşamış ulusumuzun, bağımsızlık aşkını, ulusal ve kutsal değerlere olan bağlılığını ve kahramanlığını yansıtır.”

                Konuşmanın ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı bir sunum gerçekleşti.  Sonrasında Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ezgi Çelik, Mehmet Akif Ersoy’un “Bülbül” isimli şiirini okudu.

                İstiklal Marşı’nın kabulü ile ilgili “Akif İstiklal Marşı’nı Yazıyor” isimli tiyatro oyunu katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Korosu” da katılımcılara duygu yüklü anlar yaşattı.

                Programda son olarak İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı çerçevesinde Bilecik Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen etkinlikler kapsamında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Birinci olan öğrencilerin eserleri okumasının ardından ödül töreni gerçekleşti. Yarışmalar kapsamında Mehmet Akif Ersoy konulu kompozisyon dalıda “Bir Hilal Uğruna” konulu kompozisyon ile Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Özge Yılmaz birinci, “Kurtuluşun Marşı” konulu kompozisyon ile Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Hande Arıtaş ikinci, “Kitapların İlk Sayfası” konulu kompozisyon ile Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Mehlika Kılıç üçüncü oldu.

Ortaokullar arası düzenlenen İstiklal Marşı’nı ezbere güzel okuma yarışmasında 700. Yıl Ortaokulu öğrencisi Bilge Ballı birinci, Osmangazi Ortaokulu öğrencisi Berşan Gül ikinci, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Aslı Çolak da üçüncü oldu.

                İlkokullar arası İstiklal Marşı’nı ezbere güzel okuma yarışmasında 700. Yıl İlköğretim Okulu’ndan Aylin Yazgan birinci, Vezirhan İlköğretim Okulu’ndan Zeynep Genel ikinci, Sevgi Çiçeği İlköğretim Okulu’ndan Zehra Alpar üçüncü oldu.ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam