Kadın cinayetlerini durduracak bir baba yok mu?

Kadın cinayetlerini durduracak bir baba yok mu?

Geçtiğimiz Haziran ayında Bozüyük'ün Yediler Mahallesi'nde meydana gelen olayda; alkollü olan Levent Sargın 3 yıl önce boşandığı Emine Baş ile tartışmaya girdi.Sargın daha sonra belinden çıkarttığı tabancayla Baş'ı çeşitli yerlerinden ağır yaraladı. Olay sonrası Bozüyük Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Baş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Alınamayan önlemler bir çocuğu daha annesiz bıraktı

Olayın ardından kısa sürede yakalanan Sargın, sorgusunun ardından adliyeye sevk edilmişti. Sargın'ın ilk duruşması bu sabah gerçekleşti. Duruşma 25 Şubat 2015 tarihine ertelendi.  Daha önce birçok kez eski eşi tarafından rahatsız edildiği öğrenilen Baş'ın konu hakkında bir çok kez savcılık suç duyurusunda bulunmasına rağmen sokak ortasında öldürülmesi de "kadına şiddete karşı alınan önlemlerin" ne derecede olduğuna bir kez daha dikkat çekti. Daha önce mesajla veya kaçırma yoluyla pek çok kez rahatsız edildiği öğrenilen Baş, adli makamlara pek çok kez müracaat etmesine karşın istediği korumayı alamadığından sokak ortasında vahşice katledildi. Mahkemede yaptıklarının bilincinde olmadığını ve suçu kabul etmediğini söylediği öğrenilen Sargın'ın gösterdiği soğukkanlılık da ayrıca dikkat çekti.

Sargın'ın kullandığı silah ruhsatsızdı

Sanık Levent Sargın'ın olayda kullandığı silahın da ruhsatsız olduğu dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Her an bir cana mal olabilecek nitelikteki bir aracın bu kadar rahat bir şekilde taşınabiliyor olması belki de  varılan noktanın bir tetikleyicisi olmuştu. Ruhsatsız silah kullanan ve alkollü şekilde ortalarda rahatça dolaşan bir adam; bir cana, bir kadına, bir anneye mal oldu.

Ateş yine düştüğü yeri yaktı

Mahkemeye katılarak destek veren "Kadın Cinayetlerini Durduracağız" Platformu üyeleri de kadın cinayetlerini durdurmak için Adliye Sarayı önünde "Adalet İstiyoruz" çağrılarında bulundu. Açıklamada en çok dikkat çeken yer yine ateşin düştüğü yer oldu. Gözü yaşlı bir baba ve kardeşler. Öldürülen tüm kadınlara, "Onlar da benim kızlarımdı" diyen  baba Sabri Us. Kızını korumayan devlete seslenen bir baba, " Sayın milletvekillerimiz şu ana kadar 294 tane kadınımız öldürüldü. Benim evlatlarımdı hepsi. Bu 300 tane milletvekiline tekabül ediyor. Bu 300 milletvekillinin birer yakını öldürülse bu duruma gelinir miydi? Bu kanunlar böyle mi olurdu."dedi.

"Başka Emineler ölmesin, başka Leventler öldürmesin"

Gözyaşlarına boğulan kardeşler Sacide Filiz, Ayşe Durmaz, Mine Us ve Mecit Us "Başka Emineler ölmesin, başka Leventler öldürmesin diye adalet istiyoruz. Biz 5 kardeştik, 4 kardeş kaldık. Allah kimseyi kardeşsiz bırakmasın" dediler.

Açıklamanın ardından acılı baba evlatsız, kardeşler bir yanları eksik şekilde sessizce dağıldılar. Olayın ardından akıllara gelen tek soru ise " Kadın cinayetlerini durduracak bir baba yok mu?" oldu

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. 11 – ‘Alınamayan önlemler’ mi ‘alınmayan önlemler’ mi? bunun farkına varıldığında kadın cinayetlerinde suç ortakları ortaya çıkacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam