“Kadın Her Ortamda Söz Sahibi Olmalıdır”

“Kadın Her Ortamda Söz Sahibi Olmalıdır”

Taşkesen, ''8 Mart Dünya Kadınlar'' günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk toplumunun kadınları hiçbir zaman geri plana itmediğini, onları ailenin de toplumsal yaşamında odak noktasına yerleştirdiğini belirterek, kadınların toplumsal hayata, iş hayatına atılmalarının, seçme ve seçilme haklarının, erkeklerle aynı haklara sahip olmalarının önünde hukuki hiçbir engel bulunmadığını kaydetti. 
     Bugün kadınların önündeki engelin, toplum içinde oluşmuş sabit fikirler, gelenek zannedilen yanlış inanışlar, eğitimsizlik ve kadının cinsel bir öge gibi gösterilmesi ve istismarı olduğunu ifade eden Taşkesen, açıklamasında şunları bildirdi: 
     ''Kadın ve erkek bir vücudun dayandığı iki ayak gibidir. Bunlardan herhangi birisi toplumdaki işlevini yitirirse o vücut eksik ve sakat kalır. Bu nedenle de, kadın eğitim almalı, isterse çalışmalı toplumun her kademesinde temsil edilmeli, her ortamda söz sahibi olmalıdır. Her geçen gün daha da zorlaşan sosyal ekonomik şartlar altında çalışan, evlat yetiştiren, yozlaşan kültürel şartlar karşısında vakarını bozmayan, Amine Hatun'dan, Nene Hatun'dan, Halide Edip'den devraldığı iffet ve onurlu mücadele bayrağını dalgalandıran, çocuklarına vatan millet sevgisinden, helalden ve doğruluktan başka bir şey öğretmeyen, Türk milletinin temel direği, evladını şehit verdiğinde 'Vatan sağ olsun' diyebilen Türk kadını, sadece bugün değil, daima saygı görmeyi, temsil edilmeyi, omuzlarda taşınmayı kuşkusuz dünyadaki her kadından daha çok hak ediyor.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam