KADINA KARŞI ŞİDDETE SIFIR TOLERANSLA YOLA ÇIKTIK

KADINA KARŞI ŞİDDETE SIFIR TOLERANSLA YOLA ÇIKTIK

Türkiye çapında ekonomik şiddet görme oranı %30, duygusal/psikolojik şiddet %43.9, fiziksel şiddet %43.7 ve fiziksel-cinsel şiddet oranı %37.5 olarak tespit edildiğini belirten Akgül, bakanlığın Kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tolerans anlayışıyla yola çıktığını ifade etti.

Akgül şu açıklamalarda bulundu:

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tolerans anlayışıyla yola çıkan bakanlığımız, kadına şiddeti bir insan hakları ihlali olarak görmekte ve bunu önlemek maksadıyla çeşitli hukuki yaptırımları hazırlamakta ve çeşitli hizmet modellerini devreye sokmaktadır. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun bunun örneklerinden sadece biridir. 

Kadına yönelik şiddet yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ciddi bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürmektedir. BM verilerine göre, dünya genelinde hayatında en az bir kez eşi veya yakın ilişki içinde bulunduğu kişi tarafından şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 59’a kadar çıkabilmektedir. Bu konuya ilişkin olarak dünya genelinde sağlıklı ve kapsamlı istatistik sıkıntısı yaşanmaktadır. 2015 yılı Türkiye de Kadına Yönelik Şiddet araştırmasında Türkiye çapında ekonomik şiddet görme oranı %30, duygusal/psikolojik şiddet %43.9, fiziksel şiddet %43.7 ve fiziksel-cinsel şiddet oranı %37.5 olarak tespit edilmiştir.

Bakanlığımız tarafından İstanbul Sözleşmesi kapsamında Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun  hazırlanmış ve 20 Mart 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu kanunun amacı “Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan Kadınların, Çocukların,  Aile bireylerinin  Ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. İstanbul Sözleşmesi ise uluslar arası hukukta kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konusunda yaptırıma sahip ilk sözleşmedir. Bu sözleşme ve kanunlarla birlikte Bakanlığımız, farkındalığı arttırma, uzmanların eğitimi,önleyici müdahale,tedavi programları,özel sektör ve medya desteğinin alınması, psikolojik ve hukuksal destek hizmetleri,kadın sığınma evleri,acil yardım hatları,çocuk tanıklar için koruma,acil yardım hizmetleri konuları ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak öncülüğünü ve koordinasyonunu yaptığımız çalışmalarda bizleri destekleyen tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerine teşekkür ediyor, Kadına, çocuğa, aile kurumuna, masum ve mazlum olan her insana uygulanan şiddete “Sıfır Tolerans” anlayışıyla; milli, manevi ve evrensel değerlerle donatılmış, şahsiyetli ve dirayetli bir o kadar da merhametli toplumlar olabilmeyi temenni ediyor,saygılarımı sunuyorum.   

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam