KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİNİN 84. YILI

KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİNİN 84. YILI

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sevcan Uzun, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Uzun, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Türkiye tarihinin en önemli günlerinden birinin  84. Yıl dönümüdür. 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar verilmiştir. Bu karar, bugün gelişmiş olarak gördüğümüz pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir.

1930 Belediye seçimleri kadınlara, “seçimlere katılma, belediye meclis üyesi olma, seçimlerde aday olma hakkını” sağlaması nedeniyle oldukça büyük önem kazanmış ve dikkat çekmiştir. Kadınlara tanınan haklar Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir. Çünkü kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel ögelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

Atatürk 1925 ’teki nutuklarında kadın meselesi hakkında; “Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme hâlinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir.” demiştir.

Siyasette güçlenen kadın, ekonomik açıdan ve toplumsal alanda da güçlü kadın anlamına gelmektedir. Bugün kadın temsilcilerimize baktığımızda İlimizde 4 Belediye Meclis Üyesi ve 1 İl Genel Meclis Üyesi ülkemizde ise 2 Bakan, 104 Milletvekili, 39 Belediye Başkanı, 2198 Belediye Meclis Üyesi, 110 İl Genel Meclis üyesi ve 674 Muhtar bulunmaktadır.

Bu düşünceler ışığında hayatın her alanında yer alan, maddi-manevi büyük yükler taşıyan kadınlarımızın karar verme süreçlerinde de var olmaları gerekmektedir ve bunun sağlanacağına da inancım tamdır. Bu sayıların artması temennisiyle, çok önemli ve değerli olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. Yılını kutluyorum. Bu imkanı biz kadınlara sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam