KALİTELİ BAL ÜRETMEK İÇİN 22 YILDIR KOVANLARINI TAŞIYOR

KALİTELİ BAL ÜRETMEK İÇİN 22 YILDIR KOVANLARINI TAŞIYOR

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde yaşayan Muammer Altay, kaliteli bal üretimi için 22 yıldır kovanlarını Eskişehir ve Aydın’a götürüyor.

Arıcılığa 1990’da iki kovanla başlayan 58 yaşındaki Altay, devletten yüzde 50 hibe destekli 25 kovan ve ekipman alarak mesleğini sürdürdü. Çiçek, çam ve kestane balı ürettiği arıcılıkta 32 yılını dolduran Altay, bunun son 22 senesini gezgin arıcılıkla geçirdi.

Altay, hava koşulları ve bitki örtüsünün zenginliğinden dolayı balın kalitesi arttığı için 2000’den bu yana yılın belli dönemlerinde kovanlarını Eskişehir’e, Aydın’ın Söke ilçesine taşıyor. Arılarını komşu ilçe Gölpazarı’nın yaylalarına da götüren yaklaşık 500 kovandan yılda 1,5 ton bal elde ediyor.

Arıcı Muammer Altay, yılın neredeyse yarısını farklı bölgelerde geçirdiğini söyledi. Üretim sezonuna şubat ayında arıları kontrol ederek başladığını belirten Altay, “Haziran ayında Osmaneli’nde oluyorum. Kestane balına götüreceğim arıları taşıyorum, götürmeyeceğim arıları ise yaylaya kaldırıyorum. Orada ağustos ayına kadar duruyorlar.” dedi.

Altay, ağustosun sonunda ballarını topladığı kovanları Osmaneli’ne getirerek, çam balı için Aydın’a gitmek için hazırlık yaptığını anlattı. Kovanlarını eylülün yarısından sonra Söke’ye taşıdığını bildiren Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kamyon buluyorum. 3-5 işçi tutuyorum. Arıdan anlayan arkadaşlara ‘Bu akşam arı saracağız.’ diyorum. Onlar da sağ olsunlar geliyorlar. Hep birlikte sarıyoruz. Daha sonra yola çıkıyoruz. Söke’de kovanları yerleştirdikten sonra iki gün bekliyorum, herhangi bir olumsuzluk olup olmadığına bakıyorum. Bırakıp geliyorum, bir ay sonra bal almaya gidiyorum. Allah bereket versin, para kazanıyoruz.”

Altay, ürettiği balları çoğunlukla İstanbul’dan gelen ve perakende satış yapan müşterilerine verdiğini ifade etti.

ÇAM BALI İÇİN AYDIN VE MUĞLA’YA GİDİYORLAR

Bilecik Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Beytullah Erdönmez ise il genelinde 250 üreticinin sektörde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Erdönmez, “Sezon, Bilecik bölgesinde şubat ayının sonu mart ayının ortalarında hızlanmaya başlar. Sakarya Havzası’nda ılıman bir iklim hakim olduğu için biraz daha erken başlar. Arıcılarımız genelde buraya akın ederler. Burada arılarını güçlendirdikten sonra biraz daha yüksek kesimlere çıkarlar, üretimlerini orada tamamlarlar.” diye konuştu.

Çam balı üreten gezgin arıcıların genellikle Aydın ve Muğla’yı tercih ettiğini kaydeden Erdönmez, bunun dışında Eskişehir ve Trakya illerine de gidenler olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam