Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Kamu Hastaneleri Birliği kuruluş yıl dönümü kutlandı
Sosyal Medyada Paylaş
15 Kasım 2013
admin

Kamu Hastaneleri Birliği kuruluş yıl dönümü kutlandı

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda Kamu Hastaneleri Birliği kuruluş yıl dönümü etkinliğine, Vali Halil İbrahim Akpınar ve eşi Nihal Akpınar, Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın eşi Fatma Yağcı, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Sağlık Müdürü Mehmet Ali Fidan, Bilecik TSO Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün, Tabipler Odası Başkanı Ethem Dağlı, daire müdürleri ve personel ile aileleri katıldı. 

Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, sağlık tesislerinin hizmet kalite standartlarının iyileştirilmesi ve sürekliliğinin devamı açısından öz değerlendirme yapıldığını ve tavsiyelerde bulunduklarını kaydetti.

Kamu Hastaneleri Birliği'nin kurulmasıyla 2. basamak sağlık tesislerindeki idareci sayısının yüzde 35 azaldığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Sağlık tesislerimizden hizmet alan hasta sayısında yüzde 12 artış olmuştur. Yapılan çalışmalar ile borç yükü tamamen bitirilmiştir. Borç harici banka mevcudu 491 bin 587 liradır. Genel sekreterliğimizin kuruluşunun ardından hastane giderlerinde verimli kullanım ve tasarruf ilkelerine uygun çalışmalar yapılmıştır. Yeni oluşturulan alanda hasta karşılama ve uğurlamasına yönelik çalışma yapılmıştır. Sonuç olarak, hizmet artışı gelirimizde yüzde 18 oranında artış, sağlık tesislerimizdeki hizmetlerimizde ise yüzde 12,08 artış sağladık."

– Öncelikli yatırım sağlık tesislerine tıbbi cihaz donanımı 

Hastalara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla sağlık tesislerinin tıbbi cihaz donanımının yenilenmesine yönelik yatırım çalışmalarının öncelikli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları bildirdi: 

"Tıbbi cihaz yatırımımız 3 milyon 98 bin 507 lira olacaktır. Sağlık tesislerimizin hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik inşaat onarım ve yenileme çalışmalarına 452 bin liralık yatırım yapılmıştır. Sağlık tesislerinin 2012 yılındaki 4 milyon 431 bin 315 lira olan borç yükü, 2013 yılında tamamen bitirilmiştir. Bu tarihten itibaren borç harici banka mevcudumuz, 491 milyon 587 bin liradır. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına yönelik tasarruf çalışmaları sonucunda birim maliyetlerde yüzde 10'luk bir artış olmasına karşın sağlık tesislerine bu tıbbi tasarruf kalemlerde yüzde 12,20, idari tasarruf kalemlerde yüzde 11,67 tasarruf yapılmıştır."

Bir yıllık çalışmalar hakkında da bilgi veren Yılmaz, kemoterapi ilaçları uygulama birimleri kurulmasını, uyku laboratuvarı yapılmasını ve böbrek taşı kırma ünitesi kurmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Etkinlik, kuruluş yıldönümü pastasının kesilmesi, merkez ve ilçe devlet hastanelerinde 30 yılını tamamlamış personele plaketlerinin verilmesi ve Bilecik İlim Yayma Cemiyeti Ezgi Grubu'nun konseriyle sona erdi. AA

 

 

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım