Kamu Yapılarının Olası Afetlere Karşı Risk Envanterini Hazırlanıyor

Kamu Yapılarının Olası Afetlere Karşı Risk Envanterini Hazırlanıyor

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kentteki tüm binalarının olası bir afete karşı risk envanterinin hazırlandığını bildirdi.

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, konuyla ilgili şu açıklamayı paylaştı.

”Aktif bir deprem kuşağında yer alan ülkemizde ve Bilecik ilimizde depreme yönelik hazırlık çalışmalarıyla olası bir deprem sonrasında kamu yapılarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması, kamu hizmetlerini aksatmadan gerektiği durumlarda kamu yapılarının barınma amaçlı kullanımının sağlanması, kamu yapılarının önceliklendirilerek deprem performansına esas incelemelerin stratejik planlamasının doğru ve hızlı bir şekilde yapılması (bütçe, yapım süresi vb.) adına mevcut kamu yapıları stokunun çıkarılması önemlidir.

Bu nedenle 81 ilimizde 2020 yılı itibariyle kamu yapılarının risk envanter bilgilerinin toplanmasına başlanılmıştır.

Cumhurbaşkanlığının 2019-2023 Programında ve ayrıca 11. Kalkınma Planında “Afet Yönetimi” başlığı altında yer alan, olası afetlere karşı kamu yapılarının risk envanterlerinin belirlenerek gerekli görülenlerin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülmektedir.

HANGİ YAPILARI KAPSIYOR?

Envanter kapsamında Bilecik İl merkezi, ilçeler köyler ve mezralarda bulunan okul, hastane, yurt, lojman, idari bina, cami, kuran kursu, belediye, hizmet binaları, ulaştırma binaları, cezaevleri, özel okul, özel hastane ve benzeri tüm kamu yapılarına gidilerek web tabanlı yazılım üzerinden kamu yapısı bilgileri toplanmakta, deprem dayanımı açısından yapısal kusurları belirlemek amacıyla binalardan fotoğraflar çekilerek kamu yapı envanteri oluşturulmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğüne ait binalar envanter çalışması dışında tutulmuştur.

Kamu Binaları Envanter Sistemi (KAYES) çalışmaları için Valiliğimiz oluruyla en az biri İnşaat Mühendisi olmak üzere iki kişilik 7 ekip oluşturulmuş, Belediye başkanlıklarından ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teknik personeller görevlendirilmiştir. Kurulan gruplara Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca veri girişi konusunda uzaktan eğitim verilmiş, tabletler dağıtılmış ve 22 Eylül 2020 itibariyle çalışmalara başlanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla arz olunur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam