Kan Bağışçıları Madalyalarını Aldı

Kan Bağışçıları Madalyalarını Aldı

 

Bilecik'te “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kutlandı. Yapılan kutlamalarda, Türk Kızılay'ına gönüllü ve düzenli kan bağışında bulunan bağışçıları onore etmek için madalya takdiminde bulunuldu. 
Polisevinde düzenlenen kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Türk Kızılay'ı tanıtım filminin gösterilmesinin ardından, “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü”nün her yıl 14 Haziran tarihinde tüm dünyada kutlandığı aktarıldı. 14 Haziran tarihinin, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödüllü Karl Landsteiner'in doğum günü olduğu belirtildi.
Türk Kızılay'ı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar yaptığı konuşmada, “Bilecik ilinde yürütülen kan hizmeti faaliyetlerinde de yıllar geçtikçe artan bir bağışçı kazanımı sonucunda 2011 yılında 9244 ünite kan bağışı toplanmıştır.
İlimizde göreve geldiğimden beri kan bağış oranı binlerle ifade edilmeye başlanmıştır. En önemli unsurlardan biri belediye anonsunda kan aranıyor anonsları bitmiştir. Bunun nedeni Bilecik Devlet Hastanesi'ne kazandırılan kan buzdolabında her gruptan yedek ünite kanların bulunmasıdır.
Unutmayalım ki, bir ünite kan bağışı üç kişiye can vermektedir.” dedi.
Türk Kızılay'ı Eskişehir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Sabri Akıoğlu, “Bu seneki hedefimiz ülke çapında 1 milyon 5 yüz bin üniteyi toplamak ve gidiş hata baktığımız da bunu kolaylıkla sağlayacağımızı düşünmekteyiz. Biz tabi ki kanı üretmiyoruz. Onları sizler bağışlıyorsunuz. Bizim yaptığımız iş sizlerle hastalarımız arasında köprü kurmak ve topladığımız kanları en emin, en güvenilir testlerden geçirip en emin bir şekilde hastanelerimize ulaştırmak. Kızılay'ca yapmış olduğumuz 15 bölge organizasyonunda bir Batı Anadolu Bölgesi Kan Merkezi olarak, Eskişehir, Afyon, Bilecik ve Kütahya'dan sorumluyuz. Bu bölge orta ölçekli bir bölge olmasına rağmen kendi ihtiyacını karşılayabilen iki bölgeden biri.” dedi.
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “İlimizde Kızılay çalışmaları özellikle son yıllarda oldukça üst seviyede devam etmekte gerek Kızılay şubemizin organizasyonları itibari ile gerekse kan bağışı noktasında ciddi bir ilerleme olduğunu bizlerde görüyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz. 
İlimizde önceden 4 anonstan bir tanesi kan anonsu şeklinde oluyordu ama son yıllarda bu yok denecek kadar azaldı.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından gönüllü bağışçılara madalya takdim edildi. Ardından yemek ikramı gerçekleşti.
Törene, Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Hasan Uğural, İl Halk Sağlığı Merkezi Müdürü ve İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Ömer Balcı, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Metin Karakuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Enver Kandil, Yurt-Kur Bilecik İl Müdürü Selahattin Bulmuş, Bilecik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hakan Yıldız, Türk Kızılay'ı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar, Türk Kızılay'ı Eskişehir Kan Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Sabri Akıoğlu, Türk Kızılay'ı Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Sistemler Yönetimi Şefi Nazif Akşit, ilçe şube müdürleri ve bağışçılar katıldı.
ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam